Svaz průmyslu podepsal za zaměstnavatele gentlemanskou dohodu na znění novely zákoníku práce

Zástupci zaměstnavatelů, zaměstnanců a vlády nalezli shodu na velmi obtížné transpozici evropských pravidel v oblasti transparentnosti a předvídatelnosti pracovních podmínek.

Gentlemanskou dohodu za zaměstnavatele podepsal prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Stejně jako v roce 2019 se sociální partneři podpisem gentlemanské dohody zavázali, že nebudou bez vzájemné dohody prosazovat ani podporovat žádné změny této transpoziční novely zákoníku práce ani žádné další návrhy změn novely zákoníku práce. 

Schůze akcionářů, Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

„Svaz průmyslu a dopravy kvituje, že po několikaměsíčním intenzivním jednání, se sociální partneři v rámci sociálního dialogu podruhé v novodobé historii dokázali nad takto náročnou novelou pracovního práva dohodnout,“ komentuje Jaroslav Hanák.

„Novela zákoníku práce je maximálním možným kompromisem při  transpozici unijních pravidel. A to citlivým způsobem, který zachová potřeby českého trhu práce,“ oceňuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který z pozice největšího zaměstnavatelského svazu vyjednává za české podniky s vládou a odbory na tripartitě.

„Novela posiluje elektronizaci komunikace mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zjednodušuje a zrychluje doručování písemností při větším využití digitálních forem komunikace,“ uvádí Jaroslav Hanák a dodává: „Novela navíc zavádí flexibilní pravidla výkonu práce na dálku a dává prostor zaměstnanci pro skloubení práce a péče o své blízké.“

Gentlemanskou dohodu bude MPSV následně podepisovat i s hlavními ústavními činiteli. „Novelizace zákoníku práce je vždy nesmírně těžká a všechny strany musí udělat řadu ústupků, jinak bychom se nikam neposunuli. Proto za zaměstnavatele doufáme, že zákonodárci budou respektovat kompromisní znění, na kterém se shodli všichni sociální partneři, a novela projde legislativním procesem bez dalších zásahů,” uzavírá Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Legislativa

Doporučujeme