Téměř dvě třetiny podniků dávají přednost samotestování

Z bleskového šetření Hospodářské komory mezi zaměstnavateli vyplynulo, že více než 70 % z nich upřednostňuje samotestování zaměstnanců před testováním u smluvního praktického lékaře nebo využitím sítě ambulantních specialistů.

Většina českých podniků spoléhá na to, že na trhu bude dostatek antigenních testů.

Hospodářská komora se zaměstnavatelů ptala, čeho nejvíce se obávají v souvislosti s povinností testovat své zaměstnance antigenními testy. Nedostatku testů pro samotestování se obává pětina z nich.

Některé podniky přiznávají, že se bojí dodatečných nákladů spojených s testováním. Nejde přitom jen o náklady na personální a administrativní zabezpečení testů, logistiku nebo likvidaci infekčního odpadu.

Chceme vyšší kompenzaci

„Vzhledem k tomu, že vláda původně předpokládala průměrnou cenu testů šedesát korun, ale ceny na trhu jsou vyšší, měla by přehodnotit výši kompenzace za test, tedy zvýšit tento příspěvek na 100 korun a v závislosti na vývoji na trhu jej průběžně upravovat,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Testování ve firmách je povinné od 3. března

Desetina zaměstnavatelů má obavu z neochoty zaměstnanců podrobit se testování, dalších deset procent pak komplikací v provozu a při organizaci práce. Zaznívají i obavy z malé průkaznosti testů.

„Ministerstvo zdravotnictví by proto mělo udělovat výjimku především těm testům, které z klinického hlediska mají smysl i pro laické využití, tedy že mají dostatečnou průkaznost,“ dodává předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Ivo Hlaváč.

Ze šetření vyplynulo, že více než dvě pětiny respondentů z řad členů Hospodářské komory testovaly své zaměstnance antigenními testy nebo PCR testy, i když jim tuto povinnost stát do dneška neukládal. Některé podniky – hlavně do padesáti zaměstnanců – ale zatím s pravidelným testováním zaměstnanců nemají zkušenosti, i když i v této kategorii podniků dobrovolně testuje 28 procent firem.

Průvodce testováním ve firmách prostřednictvím samotestování

Bude se déle čekat na testy?

Dodavatele testů v posledních dvou dnech zahltilo množství malých objednávek podniků do 50 zaměstnanců, které se rozhodly na doporučení vlády testovat dobrovolně. Tyto malé objednávky jsou ale náročnější na vyřízení, mohou se kvůli nim prodlužovat čekací lhůty na testy pro samotestování zaměstnanců ve větších firmách, kterým stát testování ukládá jako povinnost. Úzkým hrdlem může být i seznam testů povolených ministerstvem zdravotnictví. Dodací lhůty může prodlužovat i proclení dováženého zboží, někteří dodavatelé totiž hlásí, že jejich testy jsou zadržovány celníky.

Testování na koronavirus ve firmách startuje, zatím ho nezvládají ani některé nemocnice

Podnikatelé věří, že případné výpadky v zásobování testů budou krátkodobé a že stát dokáže rychle reagovat na situaci, pokud by se objevil jejich nedostatek.

Největší poptávka zaměstnavatelů je po kvalitních a méně invazivních testech, které nevyžadují stěry z nosohltanu. Upřednostňují hlavně takzvané slinné testy, které jsou při odběru pro lidi příjemnější. Pro řadu podniků je ovšem klíčová vyšší citlivost testů, cena nebo rychlé dodání.

Bleskové šetření proběhlo poté, co vláda ohlásila povinnost podniků s více než 50 lidmi zabezpečit testování zaměstnanců. Přes polovinu respondentů tvořily podniky zaměstnávající přes padesát zaměstnanců a které působí převážně ve výrobě ve zpracovatelském průmyslu. Do šetření se zapojilo 739 podniků z celé České republiky.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme