Tržby e-shopů po odeznění pandemie padají

Poprvé v historii je e-commerce trh v poklesu. Žně a rekordní tržby, které si e-shopy užívaly v době koronaviru, skončily.

Někteří internetoví prodejci procházejí nepříjemným vystřízlivěním. Elektronickým obchodům klesají prodeje meziročně již devět měsíců po sobě, což je pro některé z nich otázkou přežití. Za první tři kvartály letošního roku je e-commerce meziročně v poklesu 12 až 13 procent. Z analýzy společnosti Shopsys pak vyplývá, že dnešní 17procentní podíl e-commerce na maloobchodu je zhruba na polovině svého maxima.

Ilustrační fotografie

E-commerce se v České republice vždy dobře dařilo, což umocnil příchod dva roky trvající pandemie covidu. „V době pandemie existovaly prakticky ideální podmínky k tomu, aby trh s e-commerce raketově rostl. To se také dělo a mnoho elektronických obchodů dosahovalo rekordních růstů i zisků,“ uvádí Matěj Kapošváry, CEO společnosti Shopsys a dodává: „S koncem pandemie a nástupem krize v důsledku války na Ukrajině letos v únoru ale e-commerce po dvaceti letech růstu začala upadat a nyní se víceméně nachází v krizi. Nicméně ale zřejmě jen dočasně.“

I tak ale podle služby Skip Pay téměř tři čtvrtiny e-shopů očekávají výrazně horší Vánoce než loni a přes 60 procent prodejců se bojí o svou existenci.

Online obchodům klesají tržby více než těm kamenným

V prvním čtvrtletí roku 2022 prodeje na internetu meziročně klesly o 25 %, ve druhém pak o 9 % a ve třetím o 5 %. Meziroční srovnání ovšem poněkud zkresluje fakt, že rok 2021 byl covidový, svou podstatou specifický. První polovina loňského roku byla ve znamení velmi silných meziročních růstů, druhá přinesla stagnaci a mírný pokles. Jak ukázala analýza společnosti Shopsys, první kvartál roku 2021 se na celoročních online tržbách velkých kamenných hráčů podílel z více než 35 %, před pandemií však první kvartál pro tyto e-shopy znamenal běžně pouze necelých 20 % celoročních tržeb. A naopak, poslední kvartál roku, který v roce 2019 i 2020 znamenal pro e-shopy zhruba třetinu ročního obratu, loni k celoročním tržbám přispěl pouze z 22 %.

Ilustrační fotografie

Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně tržby v maloobchodě v srpnu meziročně snížily reálně o 8,8 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 10,3 %, za pohonné hmoty o 9,2 % a za potraviny o 6,6 %. Hlavní příčiny jsou zjevné. Válka na Ukrajině a další nastupující recese zvýšily nejistotu mezi spotřebiteli, kteří začali nakupovat méně zboží. Inflace a související energetická krize pak lidi nutí více utrácet za nezbytné zboží jako potraviny.

E-commerce je zatím na polovině svého potenciálu

Dnešní podíl e-commerce na maloobchodu je podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) 17 %. To může budit dojem, že maximum činí 100 % a že maloobchod má ještě hodně kam růst. Pokud si ale rozdělíme celkové retailové tržby, zjistíme, že 40 % z toho jsou potraviny, 10 % benzín. „Pokud se podíváme na jednotlivé prodejní kategorie a to, jaký je očekávaný maximální podíl e-commerce v každé z nich, lze přibližně predikovat, kam až e-commerce může vyrůst. Jestliže nenastane nestandardní situace či transformační změna, ve výhledu deseti a více let bude maximum tržeb e-commerce v podílu z celkového maloobchodu činit 34-38 %,” komentuje Kapošváry výsledky analýzy společnosti Shopsys, založené i na expertních odhadech Alzy a APEKu.

To znamená, že aktuální podíl e-commerce na maloobchodu v podobě 17 % je vlastně v polovině maxima. V rámci příštích let bude e-commerce růst dál. Prostředí bude ovšem více konkurenční a bude náročnější se prosadit. Růst už prostě nebude automatický.

Zdroj: Analýza společnosti Shopsys

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky

Doporučujeme