Zdroj: CzechTrade

Turecko připravilo nové projekty pro dosažení energetické soběstačnosti

Nové projekty s výkonem přes 20 GW. Hodnota projektů v Turecku dosahuje 200 miliard dolarů.

Snaha o dosažení energetické nezávislosti, udržitelnosti energetického rozvoje průmyslu. To jsou podněty, které Turecko v následujících dekádách povedou k rozvoji zdrojů energetické infrastruktury.

Ilustrační fotografie

Turecko má v tomto časovém horizontu v plánu vystavět projekty za 200 miliard dolarů. Některé z nich s výhledem dokončení už v roce 2035.

V současné době Turecko uspokojuje své energetické potřeby ze 70 % dovozem. V případě ropy se jedná ale až o 92 %, u plynu dokonce 99 %. Turecko se také přihlásilo ke snaze dosažení uhlíkové neutrality do roku 2053. V nadcházejících třiceti letech tak bude muset dojít k radikálním změnám v přístupu k průmyslu, infrastruktuře, zemědělství a urbanizaci, včetně energeticky neutrálních staveb.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Aktuálně je ve výstavbě jaderná elektrárna Aukkuya, kterou realizuje ruská společnost Rosatom. První ze čtyř bloků o celkovém výkonu 4,5 GW by měl být spuštěn v průběhu příštího roku. Cena projektu je 20 miliard dolarů.

O dalších jaderných elektrárnách turecké úřady jednají. Zmíněny jsou opět Rusko, dále Jižní Korea a Čína. Vedle toho probíhají jednání s USA a Velkou Británií. Zde se uvažuje o menších modulárních reaktorech, které by mohly posílit celkovou kapacitu jaderných elektráren do roku 2050 přes 20 GW. Turecko má velký zájmem o výrobu komponent pro modulární zdroje lokálně. Pozadu nezůstávají ani projekty obnovitelných zdrojů.

Pokud jde o větrné elektrárny, v následujících dvanácti letech je plán rozšířit zdroje ze současných 12 GW na 30 GW. U solárních zdrojů jsou plány ještě smělejší. V nadcházející dvanácti letech posílit kapacitu zdroje každý rok o 3,5 GW na 40 GW v roce 2035.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://balkangreenenergynews.com

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme