Ve srovnání podmínek pro byznys na jihu Čech vítězí Český Krumlov

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Jihočeském kraji stalo město Český Krumlov. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také ve Vodňanech a Českých Budějovicích.

Srovnávací výzkum zpracovává již sedmnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Alexandr Nogrády, starosta Českého Krumlova | Město pro byznys

Český Krumlov nabízí kvalitní podnikatelské prostředí

Český Krumlov se v rámci Jihočeského kraje může pochlubit kvalitním podnikatelským prostředím. Počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel je zde vysoce nadprůměrný. Město se počtem obyvatel výrazně rozrůstá, na což v rámci regionu odpovídajícím způsobem reaguje vysoký počet dokončených bytů na 1000 obyvatel.

Podnikatele jistě potěší, že je ve městě v rámci kraje relativní dostatek volných pracovních sil. Radnice vynakládá dostatečné finance zejména do oblasti kultury a sportu. Město vykazuje rovněž nízké náklady na dluhovou službu. Pokud jde o přístup veřejné správy, je možné vyzdvihnout vysoký počet úředních hodin, během kterých si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné.

V metropoli nezapře své kvality pro podnikání městská část Praha 22

Skvělého výsledku dosáhl Český Krumlov v hodnocení webových stránek města z pohledu podnikatelů, kteří na nich najdou v přehledné podobě to podstatné pro komunikaci s veřejnou správou a další užitečné odkazy a informace.

„Prvenství mě velmi těší, a to zejména, když je to obhajoba. Český Krumlov se snaží být k podnikatelům vstřícný a věřím, že i v dalších letech toto budeme naplňovat. Velmi se angažujeme na poli bytové výstavby, dále probíhají velké investice do dopravní infrastruktury. Opravujeme významné mosty, což přináší komplikace, ale věřím, že to i pro podnikatele bude nakonec přínosné,“ říká starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády.

Vodňany uspěly v mystery testování, České Budějovice podnikatelsky rostou

Stříbrné Vodňany bodují v přístupu veřejné správy. Konkrétně lze ocenit vysoce nadprůměrný výsledek v testu elektronické komunikace, který ověřuje kvalitu a také včasnost odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy směřované na živnostenské úřady. Bonusem pro podnikatele je nízký koeficient daně z nemovitosti. Vodňany zaznamenávají v rámci Jihočeského kraje nízký index stáří, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Meziroční změna počtu obyvatel je zde v regionu vůbec nejvyšší. Radnice je třeba pochválit za vůbec nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech města.

České Budějovice

Třetí příčku obsadily České Budějovice, které mají nejen nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, ale zaznamenávají také jejich nejvyšší meziroční nárůst. Velmi vysoký je rovněž podíl firem s více než 250 zaměstnanci. Magistrát směřuje dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti dopravy a kultury.

„Každoroční vyhlašování regionálních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys již tradičně patří do programu krajských setkání představitelů Svazu měst a obcí ČR se zástupci místních samospráv. Těší nás jejich zájem, se kterým prezentují svoje města jako moderní místa s širokou nabídkou podnikatelských aktivit. Pro ně samé je důležité i srovnání a srovnávání s podobně velkými sídly a sdílení dobré, ale i špatné praxe. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových vizí a pokroku, který dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Přečtěte si také základní informace o výzkumu

Celkové pořadí – Město pro byznys 2023 v Jihočeském kraji

  1. Český Krumlov
  2. Vodňany
  3. České Budějovice
  4. Kaplice
  5. Vimperk
  6. Milevsko
  7. Písek
  8. Tábor
  9. Prachatice
  1. Třeboň
  2. Jindřichův Hradec
  3. Strakonice
  4. Dačice
  5. Blatná
  6. Trhové Sviny
  7. Týn nad Vltavou
  8. Soběslav

Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS, Svaz měst a obcí ČR a Centrum udržitelné budoucnosti.

Redakčně upravená tisková zpráva projektu Město pro byznys

Doporučujeme