V lednu začalo podnikat nejvíc lidí za posledních deset let

Letošní leden patřil z pohledu vývoje počtu podnikatelů v Česku k nejlepším měsícům za posledních deset let. Podnikat začalo 7 054 lidí, 2 546 jich své podnikání ukončilo a 17 600 ho přerušilo. Počet nových živnostníků byl v lednu nejvyšší za posledních 10 let.

Počet přerušených živností odpovídal lednovému normálu z posledních let. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF. Počet ukončených živností byl naopak jeden z nejnižších za poslední dekádu.

Ilustrační fotografie

„Vysoký lednový počet nových podnikatelů je kombinací dvou faktorů. Prvním je vysoký zájem o nové živnosti v průběhu celého minulého roku. Druhý důvod je cyklický. Z hlediska placení záloh na daně a sociální a zdravotní pojištění je výhodnější začít s podnikáním spíše začátkem roku než na jeho konci. Proto lidé v prosinci vyčkávají. Zatímco koncem roku zahajuje podnikání nejméně lidí v rámci roku, v lednu naopak nejvíce,“ vysvětluje analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Návrat do časů před pandemií

Leden je také každoročně měsícem s výrazně vyšším počtem přerušených živností, než je tomu po zbytek roku. Živnosti přerušené ke konci roku se totiž ukončují k 1. lednu následujícího roku. Jejich počet byl letos v lednu o pětinu nižší než loni a vrátil se tak na hodnoty běžné v letech před začátkem pandemie. Na leden obvykle připadá jedna pětina přerušených živností z celého roku.

V roce 2021 zahájilo podnikání nejvíce lidí od roku 2012

Nejvíce lidí začalo v lednu podnikat v Praze, konkrétně 1 301. Následoval Středočeský kraj s 988 novými živnostníky a Jihomoravský kraj s 809 živnostníky. Nejméně lidí odstartovalo podnikání v Karlovarském kraji (160), na Liberecku (256) a v Pardubickém kraji (281). Také v přepočtu na 100 tisíc obyvatel má primát česká metropole, kde jde o 116 nových podnikatelů.

Praha zároveň patřila ke krajům, kde své podnikání ukončilo nejvíce lidí, konkrétně 372. V Jihomoravském kraji šlo o 343 podnikatelů a ve Středočeském kraji 276 podnikatelů. Nejméně lidí s byznysem skončilo v Karlovarském kraji (70).

V rámci odvětví začalo nejvíce lidí podnikat ve zpracovatelském průmyslu (1 021), ve stavebnictví (688) a v ostatních činnostech (674). U 1,5 tisíce nových podnikatelů však v živnostenském rejstříku nebyl uveden obor podnikání. Nejvíce podnikatelů naopak skončilo v obchodu (615), ve stavebnictví (432) a v profesních, technických a vědeckých činnostech (325).

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme