V logistice chybějí skladníci. Firmy přesto vánoční shon zvládají

V logistice je stále nedostatek skladníků. Firmy jich potřebují více než loni i předloni, nejvíce ve Středočeském kraji, v Praze a Jihomoravském kraji. České e-shopy i tuzemští výrobci přesto vánoční hektiku zvládají.

Prosinec tradičně patří vánočnímu nákupnímu šílenství. I přes horší letošní finanční situaci obyvatel obchodníci, logistici i dopravci registrují masivní nálet na kamenné i internetové prodejny.

Ilustrační fotografie

V logistice je největší poptávka po skladnících. A to nejenom v tomto období, ale celoročně. V retailu nejvíce chybějí prodavači, inzeráty na tuto pozici tvoří na Profesia.cz ve zmíněném segmentu téměř polovinu nabídek.

V oblasti dopravy a logistiky je aktuálně největší poptávka po skladnících (64 % všech inzerovaných pozic na Profesia.cz), pracovnících logistiky (26 %) a řidičích vysokozdvižného vozíku (21 %). Poptávka po skladnících je trvalá, každým rokem navíc roste. Loni byl podíl 61 procent a předloni 53 procent.

Nejvíce pracovníků v logistice a dopravě je potřeba ve Středočeském kraji (13 % všech inzerovaných pozic), v Praze (10 % pozic) a Jihomoravském kraji (12 %). Při porovnání s loňským rokem je poptávka po pracovnících v tomto segmentu ve Středočeském kraji i Jihomoravském kraji totožná. Nejvíce vzrostla v Plzeňském kraji (z 6 na 9 %), naopak trochu klesla v Praze (z 12 % na 10 %).

Nejvíc lidí chybí v Praze a na jižní Moravě

V retailu je největší poptávka po prodavačích, inzeráty na tuto pozici tvoří na Profesia.cz téměř polovinu nabídek, loni to bylo 47 procent. Firmy také kontinuálně potřebují obchodní zástupce (20 % všech vypsaných pozic), obchodní referenty (11 %), vedoucí úseku prodejny či provozu (9 %), jejich zástupce (8 %) nebo nákupčí (8 %).

Zde se oproti loňsku téměř nic nemění. Můžeme také vypozorovat trend v nedostatku odbornějšího personálu, podíl počtu inzerovaných pozic se letos zvýšil na 7 procent, oproti loňským 4 procent.

Zlepšení v dodavatelských řetězcích může nastartovat český export

Nejvíce pracovníků v retailu je potřeba v Praze (23 % všech poptávaných pozic), Jihomoravském kraji (13 %) a Středočeském kraji (13 %). Nejméně pak v Královehradeckém kraji (2 %), v Libereckém kraji (3 %) a na Vysočině (3 %). I zde je situace ve srovnání s loňským rokem totožná. V předvánočním období firmy také více využívají sezónních pracovníků a brigádníků, zejména pak ve skladech či na prodejnách.

Jak hodnotí aktuální vánoční období prodejci?

„Na vánoční sezonu se logisticky připravujeme celý rok a letos se nám povedlo expedovat rychleji, efektivněji. Každou objednávku jsme vybavili levněji než loni, což je s aktuálním tlakem na růst ceny vstupů pro nás zásadní faktor udržitelného růstu,“ říká Ruslan Skopal, CEO a spolumajitel Trenýrkárna.cz.

„Celkově zhodnoceno, s našimi partnery jsme spokojeni, zejména s GLS, Zásilkovnou, Balíkovnou i Českou poštou,“ dodává Skopal.

S náporem na sklad a distribuci se potýkala minulý týden česká módní značka Vuch. „Poslední týdny jedeme na maximum. Management i další kolegové z firmy pomáhají expedovat zboží. Máme totiž nárůst zájmu o naše produkty větší než loni. Minulý týden jsme museli natáhnout dobu dodání místo strandardního D plus 1 a na D plus 2, protože nápor na expedici byl extrémní. Celý rok jsme ale dělali, co jsme mohli, abychom se na sezónu připravili. A až na již zmiňovaný týden jsme to zvládli bez problémů,“ hodnotí spolumajitel a zakladatel Vuch Ondřej Hyrš.

Na odpovědi na otázku, jaká bude v logistice a retailu situace v roce 2023, se nedokáží shodnout ani přední analytici. Zatím se nastupující krize na útratách Čechů tolik neprojevuje, ale v roce 2023 můžeme s největší pravděpodobností očekávat, že tomu tak bude výrazněji.

Některé retailové značky, zejména z oblasti módy (Orsay, Promod či Next) díky menšímu zájmu zákazníků český trh již letos opustily. A pravděpodobně k nim budou přibývat další.

Redakčně upravená tisková zpráva Profesia

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika

Doporučujeme