V říjnu v ČR skončil s podnikáním rekordní počet živnostníků. Projevuje se krize?


V říjnu zahájilo v České republice živnost celkem 7 110 lidí. Zároveň svou živnost ukončilo celkem 7 394 fyzických osob podnikatelů, nejvíce za dobu, kdy jsou tyto analýzy prováděny. Poprvé od konce roku 2020 v Česku ubylo živnostníků.

Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. 

Ilustrační fotografie

„Za velkým nárůstem zániků stojí zejména odvětví obchodu, kde letos ke konci října ukončilo činnost o pět tisíc živnostníků více než loni. O dva tisíce živnostníků více ukončilo činnost i v odvětví profesních vědeckých a technických činností,“ říká analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková

Negativní trend můžeme v říjnu pozorovat ve čtyřech odvětvích, a to v obchodu, ubytování a stravování, výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla a také v odvětví nakládání s nemovitostmi, doplňuje analytička.

Celkově začalo v České republice od začátku roku do konce října podnikat 66 130 živnostníků, tedy téměř o 10 tisíc více než ve stejném období loni. Podnikání ukončilo 47 618 osob, oproti loňsku o necelých 13 tisíc (+36 %) více. Celkově tak přibylo 18 512 živnostníků. To je ovšem o 3 464 méně než za prvních 10 měsíců roku 2021. 

Na statistikách se již zřejmě začíná negativně projevovat letošní krize spojená s inflací a zejména rostoucími cenami energií.

Nejvíce živnostníků přibývá tradičně v Praze

Krajem s nejvyšším růstem počtu podnikatelů je stále Praha, kde připadá 19 nových živnostníků na 10 zaniklých. Celkem 15 nováčků na 10 ukončených živností připadá ve Středočeském kraji, na Zlínsku a na Pardubicku. Ke snížení počtu živnostníků došlo na Liberecku, kde je poměr 6:10.

Ve všech krajích se meziročně zvýšil počet nových živnostníků. O 23 procent více jich v prvních deseti měsících roku začalo podnikat v Praze, o 18 % více pak v Karlovarském, Pardubickém a Středočeském kraji.

Živnostníků přibývá podobně jako loni, více jich ale s byznysem začíná i končí

Na druhou stranu ve všech krajích přibylo lidí, kteří podnikat přestali. K nejvyššímu nárůstu zaniklých živnostníků za prvních 10 měsíců roku došlo v Moravskoslezském kraji (o 72 % na 5 590).

„Zatím není jasné, zda šlo ohledně vysokého počtu zániků živnostníků v říjnu pouze o jednorázový výkyv, nebo už se začíná projevovat současná ekonomicky nepřívětivá doba. Je možné, že živnostníci začínají mít problémy se zdražováním vstupů do podnikání, a kvůli nejisté budoucnosti podnikání raději opouštějí. To se ale ukáže až na číslech v dalších měsících,“ připouští Věra Kameníčková.

Nejvíce lidí začalo podnikat v IT, nejméně v obchodě 

Až na čtyři dříve zmíněná odvětví v prvních 10 měsících roku živnostníci přibyli. Nejrychleji k tomu dochází v segmentu informačních a komunikačních činností, kde od začátku roku připadá 31 nových živnostníků na 10 zaniklých.

Celkem 25 nových živností na 10 ukončených připadá také v ostatních činnostech a 21 v dopravě a skladování. K největšímu úbytku došlo v odvětví obchodu, kde je púoměr 10:4.  

Celkově pak letos během prvních 10 měsíců roku v porovnání s loňskem stoupl počet nových živnostníků nejvíce ve stavebnictví (o 34 % na 9 791) a v oboru vzdělávání a zdravotní a sociální péče (o 25 % na 1 776).  

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme