V Srbsku se očekává růst cen kuřecího masa

Ve dnech 6. až 8. září 2023 se v Arandelovci v centrálním Srbsku uskutečnilo mezinárodní setkání drůbežářů ze zemí západního Balkánu.

Předseda srbského Sdružení drůbežářů, Rade Škorić, zde uvedl, že v příštích měsících očekává v Srbsku růst cen drůbežího masa.

Ilustrační fotografie

Aktuální výkupní cena kuřecího masa je cca 1 EUR (120 dinárů) za kg živé váhy. Prodejní ceny v obchodech se pak pohybují v rozmezí 2,05–2,47 EUR za kg celého kuřete. V maloobchodě se kilogram kuřecích křídel prodává za 2,05 EUR, kilogram kuřecích stehen za 3,07 EUR a prsa za 5,46 EUR.

Výrobní náklady na kilogram živé váhy se aktuálně pohybují kolem 1,19 EUR. Prodejní cena kuřecího masa by se proto měla pohybovat v rozpětí 2,81–2,98 EUR/kg. Domácí produkce se pohybuje mezi 115 000–120 000 tunami, což pokrývá aktuální spotřebu Srbska.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Příčinou nízké ceny je nevyvážená kvalita dodávek, na kterou si stěžují některé obchodní řetězce, a hlavně dovoz levného kuřecího masa ze zahraničí. Srbským drůbežářům se nelíbí zejména dovoz kuřecího masa z Ruska. Jen za první pololetí tohoto roku se z Ruska dovezlo 2 300 tun kuřecích prsou a očekává se, že celkový import kuřecího masa z Ruska bude letos na úrovni 5 000 tun. V loňském roce se z Ruska dovezlo celkem 3 120 tun kuřecího masa.

V posledních letech však v Srbsku řada drůbežářů investuje do nových výrobních kapacit. Významné investice do svého srbského závodu v Bačke Topole měla v posledních letech slovinská společnost Perutnina Ptuj, která patří největšímu ukrajinskému výrobci drůbežího masa společnosti MHP.

Dobrou zprávou je, že Perutnina Ptuj (ale i MHP) dlouhodobě spolupracují s českými dodavateli násadových vajec. Právě dodávky násadových vajec, ale i technologií pro chov drůbeže, by mohly být příležitostí pro české firmy, jak se zapojit do plánovaného rozvoje drůbežářského průmyslu v Srbsku. Významným impulsem pro jeho další rozvoj by mohlo být i umožnění vývozu srbského drůbežího masa a vajec na trh EU, které se dle vyjádření Jeleny Tanasković, srbské ministryně zemědělství, očekává počátkem příštího roku.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme