Válka na Ukrajině natrvalo změnila startupové prostředí, zájem o investice dočasně klesl o 37 %

Válka má dopad na české i globální startupy. Zájem o investování klesl od začátku konfliktu o celých 37 %. Jen v únoru spadl objem investic o téměř třetinu.

Podle odborníků z investičního akcelerátoru Soulmates Ventures, který se věnuje udržitelným projektům, dojde sice časem k oživení, trh se ale změní. Velká příležitost bude v těch odvětví, která řeší aktuální problémy, na atraktivnosti porostou zejména oblasti zaměřené na udržitelnost a soběstačnost. 

Ilustrační fotografie

V roce 2021 dosáhlo financování startupů od Venture Capital (VC) fondů v Evropě rekordní výše 116 miliard dolarů. To představuje meziroční nárůst o 159 %. Změnu tohoto pozitivního trendu přinesla ale v posledních měsících rostoucí inflace a válka na Ukrajině. „V letošním roce dochází ke snížení investiční aktivit na trzích, což se pak promítá i do situace na startupové scéně. Naopak cítíme, že se kapitál začíná přelívat do oblasti udržitelnosti,” říká Václav Gregor z investičního akcelerátoru Soulmates Ventures.

Klesl počet kol investování ve světě

Prudce klesl především počet investičních kol. Ještě před útokem jich bylo zveřejněno 1 284, což v průměru vychází na 80 ohlášených kol na pracovní den. Jen 4 dny od vypuknutí války na Ukrajině došlo podle serveru Crunchbase k poklesu o polovinu.

Server Crunchbase dále uvádí, že ode dne, kdy začala invaze na Ukrajinu, oznámilo 154 startupů po celém světě počáteční (seed), ranou (early-stage) nebo pozdní fázi (late-stage) rizikové investice. Celkově tyto investice dosáhly 3,65 miliardy dolarů. To znamená, že v průměru bylo v 39 kolech investováno 912 milionů dolarů za jeden pracovní den. „To není malé číslo, ale ve srovnání s předchozími výsledky jsou to spíše zanedbatelná čísla. Například za prvních 23 únorových dní oznámily společnosti celosvětové financování v počáteční až pozdní fázi ve výši 30,68 miliardy dolarů,” vysvětluje Václav Gregor.  

Dopad na evropské startupy byl větší než ve světě

K poklesu došlo i na té evropské scéně. Ihned 33 dní od začátku invaze na Ukrajinu došlo podle březnového reportu serveru Crunchbase oznámily evropské startupy celkem 170 kol financování (napříč fázemi financování od seedu až po pozdní fázi), ve kterých získaly celkově 3,2 miliardy dolarů. Oproti výsledkům z předchozích týdnů se však jedná o pokles o 37 %. Ve stejném časovém rozpětí před invazí totiž evropské startupy hlásily 255 kol financování s výsledkem 5,1 miliardy dolarů. 

Příležitost je v udržitelných odvětvích 

V Evropě celkově je v současnosti náročné získat kapitál pro pre-seed a seed-stage startupy. Výjimkou jsou podle Soulmates Ventures udržitelná odvětví. „Zpomalení oznamování financování v posledních dnech samozřejmě nemusí nutně znamenat, že startupy nezískávají kapitál. Může to znamenat jen to, že se rozhodly tak, že nyní není nejlepší čas na oznámení nových kol, nebo se dohodly s investory na odložení investice,” vysvětluje Václav Gregor.

Průzkum: 77 procent českých andělských investorů loni investovalo, pandemii navzdory

Podle serveru Sifted například v prvním kvartále 2022 dominovala v zelených investicích Francie, kde bylo investováno 881 milionů eur. Spojené království získalo ve 4. čtvrtletí 2021 1 miliardu EUR, v prvním čtvrtletí 2022 se však proinvestovalo jen 384 eur. Finsko sice v Q1 zaznamenalo jen čtyři dohody o udržitelnosti, zaznamenalo investice ve výši 236 milionů eur díky obří investici do vesmírného startupu ICEYE ve výši 123 milionů eur a 112 milionů EUR pro startup Swappie. Investicím do klimatických technologií v minulém čtvrtletí dominovaly dohody v energetickém sektoru (30 %) – možná nepřekvapivě, vzhledem k naléhavému zájmu v celé Evropě o odklon od ruského plynu. Dobře si vedla i repasovaná elektronika.

Podle Soulmates Ventures se proto neočekává ani naprosté zmrazení investiční kol v Evropě, ale i v Česku. „U nás nebude situace tolik ovlivněna. Je možné, že zde dojde k pozastavení, a dokonce i k ukončení rozjednaných investic. Primárně se bude jednat pouze o situace, kdy má investor anebo startup své primární aktivity spojené s Ukrajinou nebo Ruskem,” uzavírá Václav Gregor. 

Redakčně upravená tisková zpráva Soulmates Ventures

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme