Ve Vietnamu šíří africký mor prasat

Ve vietnamských okresech na severu od Hanoje Na Ri a Ngan Son bylo zaznamenáno několik případů afrického moru prasat (ASF).

Podle úřadu pro zdraví zvířat v Bac Kan byl zaznamenán africký mor prasat na různých místech a nakažená zvířata nebyla očkována.

Ilustrační fotografie

V okrese Na Ri jsou aktuálně tři ohniska v různých obcích (Cu Le, Liem Thuy a Dong Xa). Největší ohnisko je v obci Cu Le: čtyři nemocná prasata a jeden úhyn. V okrese Ngan Son, obci Bang Van zaznamenali tři nemocná prasata a jeden úhyn.

Epidemickou oblastí je horská oblast, kde se obyvatelé věnují drobnému chovu hospodářských zvířat v malém měřítku. Šíření afrického moru prasat v horských vesnicích ukazuje, že kontrola rozptylu viru je obtížná. Po téměř roce bez epidemie nyní došlo k oficiálnímu potvrzení ASF.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Ministr zemědělství a rozvoje venkova uvolnil na podporu provincie Bac Kan z národních rezerv chemikálie k prevenci chorob zvířat, aby se zabránilo šíření nákazy ve velkém měřítku. V souladu s tím společnost Pharmaceutical & Veterinary Supplies expedovala 5000 litrů chemikálie Han-Iodine k prevenci nemocí zvířat pro oblast Bac Kan.

V březnu 2019 se v provincii Bac Kan africký mor prasat objevil v téměř 4300 domácnostech a více než 27 000 prasat bylo zlikvidováno (cca 1200 tun), což způsobilo farmářům velké ztráty. V roce 2022 se zde ASF objevil znovu.

Celkové množství prasat v provincii Bac Kan je asi 165 000 kusů, a kromě několika podniků a družstev zde převažuje domácí chov prasat v malém měřítku. ASF a očkování proti němu je ve Vietnamu velké téma, protože po prvním nezdaru probíhá testování druhé domácí vakcíny vyvinuté společností AVAC Vietnam.

Minulý rok bylo dodáno 300 000 dávek vakcíny AVAC ASF LIVE proti africkému moru prasat na Filipíny. Podle filipínského zpravodajského webu Rappler způsobilo očkování živou vakcínou AVAC ASF LIVE úhyn velkého počtu prasat. Kromě toho vakcinace údajně činí prasata náchylnější k dalším nemocem a zvyšuje reprodukční a respirační syndrom prasat (PRRS). AVAC Vietnam označil informace za poškozující a nepodložené a požádal filipínské úřady, aby článek stáhly z oběhu a prošetřily jeho autora. 

Firma AVAC testovala vakcíny na více než 500 farmách ve Vietnamu a výsledkem má být 95% míra vytvoření imunity proti ASF. Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova (MARD) doporučilo na základě těchto výsledků ve Vietnamu hromadné proočkování.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme