Vítězem akcelerátoru 4DigitalHealth se stala česká firma umožňující neinvazivní léčbu chronických onemocnění

Vítězem 1. ročníku programu 4DigitalHealth se stal český startup Tesla Medical. Pomocí neinvazivní neuromodulační metody dokáží snížit příznaky hyperaktivního močového měchýře až o 50 %. Významně tak zlepšují celkovou kvalitu života osob trpící tímto syndromem.

  • 4DigitalHealth je 6týdenní akcelerační program vyvinutý pro startupy z oblasti digitálního zdravotnictví a organizovaný DEX Innovation Centre. Se startupy pracovalo více než 40 mentorů a společně se zaměřili na 4 hlavní oblasti – produkt, obchodní model, jednání s investory a marketing a prodej.
  • #DemoDay je vrcholem celého programu. Odstartoval jako série videí, ve kterých se startupy představí investorům, potenciálním zákazníkům a dalším partnerům. #DemoDay je přístupný veřejnosti online a se startupy je možné komunikovat.

4DigitalHealth program a startupy

4DigitalHealth je částečně personalizovaný program, který podporuje startupy z oblasti digitálního zdravotnictví skrze mentoring a networking. Účast v akcelerátoru je pro startupy zcela zdarma. Organizátor nevyžaduje podíl ve firmě ani jinou formu platby, jelikož byl program spolufinancován ze strany EIT Health.

„V roce 2020 jsme cítili potřebu podpořit zdravotnictví. Z mateřského programu DEXIC Accelerator proto vznikl 4DigitalHealth. Během prvního ročníku jsme pracovali s týmy, které vyvíjí řešení pro monitoring zdravotních funkcí seniorů, využívají telemedicínu pro psychologickou pomoc nebo vyvíjí software pro zdravotníky, který simuluje reálné zákroky“ říká Michal Štefan, DEX Innovation Centre, hlavní mentor programu.

„#DemoDay je finální den programu, který jsme byli nuceni kvůli současné situaci od základu změnit“, dodává Štefan. „Nový #DemoDay je k dispozici online, přístupný kdykoli a kdekoli. Bez zbytečných řečí kolem se skrze krátká videa představí všech 7 týmů.“

Video prezentace natočily 4 české a 3 zahraniční startupy:

  • AiBrace – Náramek pro monitoring zdravotních funkcí seniorů
  • AppDermis – Aplikace usnadňující život lidem s ekzémy
  • Heuristik – Řešení pro eliminaci chyb způsobených chybnou identifikací pacienta
  • SATI App – Aplikace poskytující služby týkající se duševního zdraví
  • ScientiCore – Bezpečná platforma pro sdílení R&D dat a poznatků z přírodních věd
  • Tesla Medical – Neinvazivní léčba onemocnění pomocí neuromodulace
  • Virtual Lab – Simulační software pro zdravotníky využívající virtuální realitu

Vítěz programu

Porota stála před nelehkým úkolem – vybrat ten nejlepší startup. Kritérii bylo například to, zda je o produkt na trhu dostatečný zájem, jak je produkt srozumitelný nebo zajímavost produktu z pohledu investora.

Vítězem 1. ročníku programu 4DigitalHealth se stal český startup Tesla Medical. Pomocí neinvazivní neuromodulační metody dokáží snížit příznaky hyperaktivního močového měchýře až o 50 %. Významně tak zlepšují celkovou kvalitu života osob trpící tímto syndromem.

V těsném závěsu se pak umístil tým AiBrace se svým chytrým náramkem. Ten dokáže detekovat pád, monitorovat dechové či srdeční funkce a v případě nouze pomocí stisku tlačítka zavolat pomoc. Využití najde jak u seniorů, tak i u novorozenců.

Třetí místo obsadil startup Virtual Lab, který pomocí virtuální reality pomáhá získávat profesionální jistotu a zručnost lékařům i sestrám, zvyšuje efektivitu v obsluze a servisu zdravotnické techniky a nástrojů. 

Porota se skládala ze tří odborníků – Tamás Békási, Healthcare Startup Expert z EIT Health; Douglas Wong, Impact Investor, Millennium; a Jan Kubalík, CEO DEX Innovation Centre.

„Cílem programu 4DigitalHealth je podporovat startupy, které mají vysoký potenciál přinést nové zdravotnické produkty a průběžně tak zlepšovat kvalitu života celé společnosti. Víme, že startupy potřebují kapitál, případně postrádají některé byznysové dovednosti“, shrnul program Jan Kubalík.

Všechny startupové prezentace jsou k dispozici online na stránkách organizátora.

Redakčně upravená tisková zpráva DEX Innovation Centre

DEX Innovation Centre je neziskové, multidisciplinární výzkumné centrum v Liberci se zaměřením na aplikaci digitálních řešení skrze různé sektory. Hlavními oblastmi jsou Chytré Zdraví, Energie a Doprava. DEX Innovation Centre zlepšuje společnost skrze digitální inovace a výzkum. Daří se to skrze 4 hlavní aktivity – spolufinancováním výzkumných a inovačních projektů, spoluvytvářením nových inovací, budováním nových startupů a technologických týmů a vzděláváním společnosti.

EIT Health je neziskovou organizací a jedním z největších evropských partnerství mezi veřejnou a privátní sférou v oblasti zdravotnických inovací. S téměř 150 partnery je jedinečnou evropskou sítí předních společností, univerzit, výzkumných a vývojových center a také nemocnic a institucí.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj | Zdravotnická technika

Doporučujeme