VUT představilo unikátní program pro vzdělávání kyberspecialistů

Nové možnosti vzdělávání pro odborníky v oblasti kyberbezpečnosti, simulaci hackerského útoku na čističku odpadních vod a trendy v oblasti digitalizace, to vše nabídla Česká národní expozice na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV).

Slavnostního otevření České národní expozice v rámci MSV se za Vysoké učení technické v Brně (VUT) zúčastnil prorektor pro studium Miroslav Doupovec a proděkan pro tvůrčí činnost Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) Jaroslav Koton.

VUT představilo nejen unikátní program pro vzdělávání kyberspecialistů | Nikola Číková

Součástí této expozice byla i kybernetická aréna BUTCA (Brno University of Technology Cyber Arena). Ta reflektovala hlavní témata letošního ročníku MSV, kterými byla: digitalizace a udržitelný a efektivní Průmysl 4.0, jehož je kybernetická bezpečnost klíčovou součástí.

V nabídce národní expozice byl také demonstrátor, který navrhli odborníci v laboratoři #VodafoneUniLab na VUT. Ten představoval zmenšený model reálné čističky odpadních vod (ČOV), která komunikuje prostřednictvím nastupujících mobilních sítí 5G-IoT. Prostřednictvím BUTCA si návštěvník MSV vyzkoušel kybernetický útok na ČOV, a tím poodhalil možné zranitelnosti reálných systémů kritické infrastruktury.

Demonstrátor i samotná kybernetická aréna vznikla za podpory projektů Bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra České republiky (MVČR). „Jsme rádi, že programy MVČR financují tak úspěšné projekty, které mají hmatatelný dopad na vzdělávání studentů i profesionálů, právě jako BUTCA,“ uvedl Luděk Michálek, ředitel odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání MVČR.

Díky vyvinutým demonstrátorům se na Ústavu telekomunikací FEKT VUT, který je členem pracovní skupiny 5G Aliance Ministerstva průmyslu a obchodu, reálně testují principy zabezpečené komunikace s využitím nově nastupujících technologií 5G/5G-IoT pro scénáře Průmyslu 4.0. „Demonstrátory hrají důležitou roli pro malé, střední či velké podniky, které mohou díky nim lépe teoreticky pochopit principy komunikace a následně je aplikovat v tzv. Internetu věcí pro masivní nasazení v průmyslu (mMTC),“ doplňuje Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu.

Simulace hackerského útoku na čističku odpadních vod | Nikola Číková

VUT dále na veletrhu představilo zástupcům Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva vnitra České republiky, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a široké veřejnosti unikátní profesní vzdělávací program Master of Science in Cybersecurity – proCyber, zaměřený na trénink kyberspecialistů v ČR.

„I my na NÚKIB se potýkáme s nedostatkem odborníků na kyberbezpečnost na trhu práce, a proto podporujeme veškeré aktivity, které mohou pomoci tento stav zlepšit. Těší nás, že VUT připravilo unikátní program zaměřený primárně na vzdělávání a trénink zájemců z praxe,“ říká Lukáš Kintr, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme