Vydělávejte na internetu

Prodávejte virtuální zboží

Second LifeOblíbeným a poměrně snadným způsobem, jak (vydělávat na internetu), představuje obchod s doménami. Pokud vlastníte, nebo narazíte na doménu se zajímavým komerčním kapitálem, můžete ji nabídnout v aukci například na Webtrhu nebo na Aukru.

Domény jsou dnes ale už hodně přebrané a domaineři často používají skripty, které jim usnadňují vyhledávání volných, případně expirujících domén s výdělečným potenciálem. Ruční vyhledávání zajímavých kousků zabere hodně času a úspěch není zaručený.

Při nákupu volné domény si rozhodně dejte pozor na domény obsahující názvy registrovaných ochranných známek nebo na názvy, které se jim podobají. Můžete se snadno dostat do sporu s vlastníkem příslušné známky.

Možnost reálného výdělku na internetu nabízí i ryze virtuální zábava, jakou jsou hry. Virtuální měny používané v on-line hrách World of Warcraft nebo Second Life lze například směnit za reálné peníze. Pokud vás hry a online světy baví, můžete poměrně snadno spojit zábavu s výdělkem. Pozor ale na pravidla: to, že se na různých specializovaných serverech s měnou obchoduje, neznamená, že je to povolené.

Například tvůrci hry World of Warcraft takové počínání zakazují. Naopak paralelní svět Second Life je k vydělávání směnitelných lindenů, jak se zdejší virtuální měna nazývá, přímo stvořený.

Vydělávat virtuální měnu můžete jak samotným hraním, tak obchodováním v rámci hry. Samostatnou kapitolou je pak vytváření vlastních objektů pro hru a jejich následný prodej.

Mezi virtuální podnikání lze zařadit také obchodování s populárními Bitcoiny, Litecoiny a další kryptoměnou. Pamatujte ale, že kryptoměna může být pouhou bublinou, která za pár měsíců splaskne. Investice do ní nyní připomíná spíše hru, podobnou investicím do akcií či spekulativnímu obchodování s komoditami a reálnou měnou. Obchodování ale provázejí výrazné turbulence a není snadné se v nich orientovat. Stejně jako u všech investic i zde platí, že lákavé zúročení je vyváženo vyšším rizikem.

V každém případě raději zapomeňte na pohádkové růsty vložených investic o deseti- nebo stonásobky, na to už je s velkou pravděpodobností pozdě. Dá se ale vydělávat na menších výkyvech rychlým nákupem a prodejem.

Čemu se (raději) vyhnout

Na inzertních serverech a v tištěné inzerci se můžete setkat s různými nabídkami jednoduchého výdělku a snadné domácí práce. Jeden čas bylo hodně rozšířené „nadepisování obálek“ a „katalogy s nabídkou domácí práce“. V obou případech se jedná o podvod, kdy člověk zadávající inzerát požaduje zaslání poplatku.

Mezi další příležitosti k výdělku, na které na internetu narazíte, jsou nejrůznější investiční programy nabízející extrémně vysoké zhodnocení. Tyto programy jsou známé pod zkratkami HYIP (High-Yield Investment Programs) a HYROL (High Yield Return On Loan). Vklady nových investorů jsou v těchto programech obvykle použity pro výplatu uživatelů, kteří vstoupili do programu dříve.

Na podobném principu pak fungují i další pyramidová schémata, někdy též označovaná pojmem letadlo. S klidným srdcem si můžete nechat ujít i příležitosti ke zbohatnutí prostřednictvím zaručených strategií v hazardních hrách.

Obecně platí, že nabídky, ve kterých je vyžadován vstupní poplatek, jsou vždy podezřelé a měli byste jejich podmínky a pravidla zkoumat o to pečlivěji. V případě sebemenších pochybností tyto nabídky prostě ignorujte.

Nabídky snadného přivýdělku a finanční nezávislosti zní sice lákavě, v drtivé většině případů se ale jedná o multi-level marketing (MLM), nebo rovnou o podvod. Stejně tak nefungují zaručené finty na virtuální kasina ani tzv. chytré sázky na shodné zápasy u různých sázkovek vypisujících různé kurzy. Společnosti tyto finty znají, mají naprogramovaná ochranná opatření a velmi pravděpodobně vám po několika dnech zruší účet.

Pozor na daně

Pro většinu podnikání na internetu budete potřebovat živnostenský list, například na volnou živnost a platí to i pro osobní stránky s reklamou. Živnostenskému listu se nevyhnete, ani když si necháte za reklamy platit třeba jen jednou za rok nebo v případě, že jste ještě ani nedostali zaplaceno.

Důležitá je v této souvislosti soustavnost a účel dosažení zisku, v opačném případě může být vaše činnost označena za neoprávněné podnikání, za které hrozí vysoké sankce. Pokud si na stránku umístíte placenou reklamu jen jednou začas a krátkodobě, je možné, že se vám podaří přesvědčit případnou kontrolu finančního nebo živnostenského úřadu, že jde o příležitostnou činnost.

Pokud si prostřednictvím výše zmíněných příležitostných výdělečných aktivit vyděláte v roce 2014 méně než 30 tisíc za rok, budou tyto vaše příjmy osvobozeny od daně a nebudete na ně potřebovat ani živnostenský list.

Příjmy z reklamy, prodaných textů či zboží se daní jako příjmy z podnikání, uplatnit si můžete výdaje podle skutečnosti nebo paušální výdaje. V prvním případě si budete muset shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat. Druhá varianta – paušály – je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z předpokladu, že daňově uznatelné náklady (související s dosažením a udržením zisku) tvoří určité procento z příjmů.

Aktuální paušály pro svobodná povolání, příjmy z autorských práv, podnikání podle zvláštních předpisů tvoří 40 %. Výdajové paušály mohou být výhodné, pokud už nemáte žádné další příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti.

Největší investicí je čas

Podnikání na internetu je kouzelné především nízkými vstupními finančními náklady. Nepočítejte ale s tím, že se vám peníze pohrnou s rukama v kapsách. Ať už se rozhodnete pro kterýkoli druh podnikání na internetu, pamatujte, že největší investicí bude váš čas. To nejlepší, co se vám může stát, je, že se z vašeho internetového koníčka stane slušně vynášející zaměstnání, při kterém budete svým pánem. Držíme vám palce.  

Převzato z časopisu Computer
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby