Výhercem soutěže SME EnterPRIZE je firma z Jižní Moravy, která ekologicky zpracovává byliny a koření

Již třetím rokem Generali Česká pojišťovna soutěží SME EnterPRIZE podporuje udržitelné podnikání u mikro, malých a středních podniků. Vůbec poprvé také u živnostníků a startupů.

První místo si v letošním ročníku aktuálně odnesla společnost Sonnentor s.r.o., která na jihu Moravy ekologicky pěstuje a zpracovává byliny k výrobě čajů a koření. V kategorii startupů pod záštitou agentury CzechInvest zvítězila firma myco s.r.o. Ta zkoumá, vyvíjí a vyrábí funkční přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu.

Soutěž SME EnterPRIZE | Generali Česká pojišťovna

Generali Česká pojišťovna vyhlásila výsledky 3. ročníku soutěže SME EnterPRIZE. Jejím záměrem je oceňovat a zviditelňovat mikro, malé a střední společnosti, živnostníky i startupy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na životní prostředí.

„Chceme-li zachovat svět, který známe, i pro naše další generace, musíme všichni přiložit ruku k dílu. Pro nás všechny je vynikající zprávou, že na českém trhu jsme i letos našli mnoho inspirativních příkladů firem. Ty jasně dokazují, že udržitelnost se dá přetavit do každodenního fungování. V letošním ročníku jsme poprvé podpořili i podnikatele z řad startupů, kteří jsou pro růst naší ekonomiky nesmírně důležití,“ komentuje výsledky soutěže Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny.

Vítězové a finalisté SME

Do letošního ročníku se přihlásila téměř stovka podniků a startupů z celého Česka. Ti se snažili přesvědčit odbornou porotu soutěže svou udržitelnou obchodní strategií, inovacemi a udržitelným podnikáním.
 
Ze dvou předkol postoupila do finále desítka společností, z nichž porota po osobních pohovorech vybrala následující finálové pořadí:

  1. místo: Sonnentor s.r.o. 
  2. místo: Biopekárna Zemanka s.r.o. 
  3. místo: Progres Ekotech, s.r.o.

Vítězové získali finanční prostředky na podporu svého podnikání, mediální zviditelnění svých aktivit a díky mezinárodnímu rozměru soutěže i příležitost k networkingu a rozvíjení svého byznysu na zahraničních trzích.

Systém Agdata City nově sleduje stav městské zeleně pomocí dendrometrů, obce mohou ušetřit až statisíce na údržbě i výsadbě

V premiéře budou moci využít poradenství od organizací CIRAA Advisory – poradenské a konzultační společnosti zaměřující se na oblast cirkulární ekonomiky napříč všemi ekonomickými segmenty, a INCIEN – institutu cirkulární ekonomiky.

Kromě toho bude jedna z prvních tří společností reprezentovat české udržitelné podnikání na celoevropském finále soutěže, které proběhne v listopadu v belgickém Bruselu. O její účasti rozhodne mezinárodní porota soutěže.

Startupy jako nová kategorie

Letošní ročník byl obohacen vůbec poprvé o novou kategorii. Soutěž se otevřela i startupům. Tato oblast vznikla pod záštitou agentury CzechInvest, která se věnuje podpoře startupů více než 10 let.

„V Česku působí obrovské množství podniků, které udržitelným podnikáním dosahují velkých úspěchů a jsou ve svých oborech velmi inspirativní. Máme radost, že se soutěž rozšířila i o startupy a CzechInvest toho mohl být součástí,“ říká Filip Krůta, ředitel EkoTech hubu projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest a jeden z porotců startupové soutěže.

Cvrčci a červi běžnou součástí jídelníčku: Startup nabízí Čechům exotiku

Do soutěže se přihlásily desítky startupů s rozmanitými udržitelnými projekty. Z nich odborná porota zvolila pětici nejlepších a následně vybrala vítěze této kategorie. Na první příčce se umístila firma myco s. r.o., z jižní Moravy. Tento startup zkoumá, vyrábí a vyvíjí přírodní materiál z podhoubí a odpadů ze zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. Materiál vyrobený z mycelia je inovativní a do budoucna má velký potenciál ve stavebnictví. Uplatnění materiálů z podhoubí je široké, dokážou například nahradit polystyren jako výplňový materiál.

Dalšími společnostmi, které se dostaly mezi top 5 startupů, byly: ARBO Technologies, s.r.o., která skrze data zefektivňuje péči o městskou zeleň, Grig Distribuce s.r.o., která vyrábí potraviny z hmyzu, iEcoHaus CZ, s.r.o., produkující prací papírky a V pytli s.r.o., s projektem „vo.bal“, která vyrábí znovupoužitelné látkové obaly na potraviny.

Mezinárodní rozměr

České kolo soutěže je součástí mezinárodního klání SME EnterPRIZE, které pořádá pojišťovací skupina Generali. V roce 2023 je do něj kromě České republiky zapojeno ještě dalších devět evropských zemí (Rakousko, Chorvatsko, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko).

Účastníci v jednotlivých zemích mohou soutěžit ve třech kategoriích udržitelného přístupu, kdy má jejich podnikání pozitivní dopad na zdraví a spokojenost zaměstnanců (a jejich rodin), na životní prostředí a dále na rozvoj komunit.

Veškeré informace o mezinárodní soutěži jsou k dispozici na webu SME EnterPRIZE.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme