Výrobci očekávají těžký ale růstový rok, propouštění neplánují

V roce 2022 zvyšovalo mzdy 69 % firem z oblasti výroby, automotive a logistiky. Třetina z nich k tomuto kroku z důvodu turbulentní ekonomické situace přistoupila dokonce opakovaně. Zhruba stejný podíl zaměstnavatelů chce svým lidem zvýšit mzdy i letos.

Téměř čtvrtina zaměstnavatelů pak chce posílit i poskytované benefity. Žádné velké propouštění firmy letos zatím neplánují.

Ilustrační fotografie | Herrndorff / Shutterstock.com

Ke snížení počtu zaměstnanců přistoupí jen zhruba 15 procent sledovaných firem, dvě třetiny z nich maximálně o 5 procent. Vyplývá to z aktuální analýzy personální agentury Grafton Recruitment.

Mzdy rostly a porostou dál

Inflace a rostoucí ceny energií i prakticky všech komodit a služeb způsobily rostoucí tlak na zvyšování mezd. I když to pro zaměstnavatele v mnoha případech nebylo snadné, snažili se svým lidem vyjít vstříc.

Ve výrobě, automotive a logistice plošně zvýšilo mzdy téměř 70 procent zaměstnavatelů, další šestina podniků se pak snažila upravovat mzdy individuálně. Podobný trend se dá očekávat i letos.

Z průzkumu Grafton Recruitment vyplynulo, že navyšovat mzdy plánuje v těchto sektorech celkem 69 procent firem, necelé dvě třetiny z nich o méně než desetinu, třetina o méně než 5 procent, ale šest procent zaměstnavatelů dokonce o 11 až 30 %.

Komora: Rok 2023 bude rokem stagnace, český průmysl zpomalí

Inflační tlaky se zaměstnavatelé v loňském roce snažili zjemnit v mnoha případech navyšováním benefitů. Celkem 28 % podniků zavedlo nové benefity nebo zvýšilo hodnotu těch stávajících. Nejčastěji se jednalo o zvýšení příspěvku na stravné, případně hodnoty stravenky. V některých případech byly zavedeny i nové finanční benefity, jako například příspěvek na dopravu, jednorázový nebo pravidelný příspěvek na energie, či nové prémie. V roce 2023 totéž plánuje 23 procent zaměstnavatelů, dvě pětiny z nich o 6 až 10 procent, větší polovina pak jen o méně než 5 procent.

Firmy plánují růst

I navzdory těžké ekonomické situaci podniky očekávají v roce 2023 růst. Jen 15 procent firem zapojených do průzkumu hodlá snižovat počet zaměstnanců, nejčastěji o méně než pět procent. Naproti tomu plných 41 % společností chce letos své týmy rozšířit (sedmina o 11-30 %).

Zbytek se bude rozrůstat zhruba o pět procent. „I přesto, že rok 2023 přinese v některých oblastech silnější propouštění, než na jaké jsme byli zvyklí z předchozích let, boj o lidi přetrvá napříč všemi segmenty,“ říká ředitel Grafton Recruitment a Gi Group Martin Malo.

Míra nezaměstnanosti přesto letos zřejmě lehce vzroste, a to na úroveň 4 až 4,5 %. Náchylnější k propouštění budou podle jeho slov zejména energeticky náročnější sektory.

Průzkum online dotazováním proběhl mezi HR manažery firem z oblasti výroby, automotive a logistiky v průběhu listopadu a prosince roku 2022. Celkem se do něj zapojili respondenti ze 487 firem ze všech českých regionů.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl

Doporučujeme