Zavřely se obchody a další provozy. Vláda rozšířila podporu pro podnikatele

Vláda přijala další restrikce kvůli sílící epidemii koronaviru covid-19. Ve stejný den se rozšiřuje podpora pro podnikatele – pomoc podnikatelům s placením nájemného, prodloužený program antivirus, kompenzační bonus či odklad plateb některých daní.

Rozšířil se okruh žadatelů i alokace druhé výzvy z programu Covid – Nájemné, v němž je už možné podávat žádosti. Pokračuje podpora z programu Antivirus v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí – náhrada mzdy zaměstnanců pro podniky je prodloužena do konce roku. Kompenzační bonus Ministerstva financí znamená 500 korun denně pro postižené podnikatele. Odklad plateb některých daní budou moct nově využít OSVČ v oborech, které postihla mimořádná opatření.

Vláda s účinností od čtvrtka zakázala maloobchodní prodej řady segmentů zboží a poskytování služeb v provozovnách včetně služeb ubytovacích či prodej a přítomnost veřejnosti ve stravovacích zařízeních. Také se nesmí navštěvovat koncerty, kongresy, ZOO i další zařízení či akce a dochází k řadě dalších omezení.

Více peněz na nájemné

Spolu s nimi se okamžitě řeší kompenzace pro podnikatele. Program Covid – Nájemné, kde se spustilo podávání žádostí ve 2. výzvě, se nově bude vztahovat na všechny subjekty, kterým byla zakázána činnost. S rozšířením okruhu oprávněných žadatelů se navyšuje i alokace tohoto programu na tři miliardy korun. 

„Podnikatelům ve 2. výzvě v programu Covid – Nájemné přispějeme za červenec, srpen a září 50 procent. Je to v podstatě dotace, která odpovídá 1,5 měsíci plného nájemného,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Na program jsou po dnešku navýšeny prostředky na tři miliardy korun, přičemž o podporu mohou žádat všechny firmy a OSVČ, kterým byla zakázána činnost. Kompenzace bude možné dostávat dále i na zaměstnance, v pondělí na vládě projednáme pokračování programu Antivirus B,“ doplňuje.     

Stát pomáhá podnikatelům s nájemným

„V nové výzvě z programu Covid – Nájemné už neplatí podmínka dokládat slevu od pronajímatele. Stále ale platí, že při podání žádosti musí podnikatel doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální částka, kterou může jeden žadatel na všechny své provozovny získat, činí deset milionů korun,“ sděluje náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová. Dále platí, že pokud se žadatel do systému AIS MPO registroval již v první výzvě, nová registrace už není nutná.

“Vládní programy kombinují kompenzaci nájemného a mzdových nákladů, kterou stát poskytne firmám, jež musí kvůli epidemii koronaviru zavřít. Uzavřených provozů se konkrétně týká kromě programu Covid – Nájemné také Antivirus A, v rámci kterého stát proplatí zasaženým firmám celé mzdy i s odvody s platností prozatím do konce roku. O Antiviru B chce kabinet rozhodnout v pondělí,” doplňuje náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

Kompenzační bonus nově

Ke změně dochází i co se týká kompenzačního bonusu pro OSVČ. Příspěvek 500 korun denně a odklady plateb některých daní budou nově pokrývat všechny zasažené segmenty – a to podle návrhu Ministerstva financí, který je aktuálně v Poslanecké sněmovně. Odklad se týká všech úhrad DPH, daně z příjmu a silniční daně do konce roku.

Program Antivirus je v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPO) a měl by pokračovat minimálně do konce roku.

Přehled podpor pro podnikatele

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění

Doporučujeme