Podle slov prezidenta je důležité, aby došlo k zajištění dostupnosti financování pro zemědělský sektor, k pokračování industrializace zemědělsko-potravinářského průmyslu, rozvoji vědy a výzkumu v oblasti zemědělství, oživení produkce osiv, zavádění pokročilých technologií, zvýšení dostupnosti zemědělské techniky a posílení exportního potenciálu zemědělství.
„Je nutné přeměnit kazašské zemědělství v konkurenceschopný vyspělý průmysl. Zemědělsko-potravinářský průmysl by se měl stát jednou z hlavních hnacích sil ekonomického růstu. Zájem o to má jak byznys, tak i stát. Především je to důležité z hlediska zajištění potravinové bezpečnosti. Život a blaho obyvatel tak přímo závisí na stavu zemědělského průmyslu,“ uvedla hlava státu.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Prezident Kazachstánu dále poznamenal, že objem zemědělských úvěrů do roku 2025 dosáhne 1,5 bilionu tenge (cca 3 mld. €) a zároveň dodal, že je nutné postupně snižovat státní dotace v této oblasti a podporovat zvýhodněné úvěrování zemědělství ze strany bank.
Vicepremiér Serik Zhumangarin byl ve své rétorice o něco tvrdší. V této souvislosti zmínil, že stát nepotřebuje zemědělce, kteří nepoužívají moderní technologie, takže dotace budou poskytovány pouze ziskovým oblastem/farmářům.
Na schůzi Poslanecké sněmovny pak prohlásil, že roční objem dotací nemůže dále růst a od příštího roku bude částečně nahrazen zvýhodněným úvěrováním se sazbou nejvýše 5 %. Vicepremiér se rovněž zmínil, že letošní dotace pokrývají loňské dluhy a v důsledku toho není dostatek peněz v rozpočtu a je třeba, aby si zemědělci vypůjčili od bank. Na závěr pak vicepremiér dodal, že zemědělství v zemi musí být ziskové a pokud farmáři nejsou schopni zajistit ziskovost, stát to nebude podporovat.