Živnostníků stále ubývá rychle, panika kvůli datovým schránkám ale polevuje

Masivní rušení živnostenských listů pokračovalo i v březnu. Ve srovnání s předchozím měsícem nicméně došlo –⁠ ačkoliv jsou celkové počty stále extrémně vysoké –⁠ k citelnému zpomalení. V březnu ukončilo živnost ukončilo 61 tisíc podnikatelů.

Ve srovnání s loňským březnem jde o extrémní nárůst zrušených živností, přesto bylo březnové číslo o 40 procent menší než v únoru, kdy padl absolutní rekord.

Ilustrační obrázek

„S velkou pravděpodobností jsme za vrcholem, přesto úplně uklidnění celkové situace bude trvat ještě několik týdnů až měsíců,“ říká Petra Štěpánová z poradenské společnosti Dun & Bradstreet.

Nových podnikatelů za první tři měsíce letošního roku přibylo 22 633 a celkový počet registrovaných OSVČ je aktuálně mírně nad dvoumilionovou hranicí. To je nejméně za poslední dekádu.  

Za tři měsíce 2023 skončilo víc OSVČ než za předchozí tři roky

„Hlavním spouštěcím impulsem pro ukončování podnikání se stalo povinné zavedení datových schránek,“ upozorňuje Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet s tím, že jen za první kvartál se rozhodlo skončit s byznysem necelých 178 000 podnikatelů – fyzických osob.

„To je v součtu víc než za poslední tři roky dohromady,“ doplňuje analytička.

Zdroj: Dun & Bradstreet

Nejčastěji byly rušeny živnosti v oboru výroba, obchod a služby (21 331), velkoobchod a maloobchod (14 807), maloobchod ve specializovaných prodejnách (12 467) a zprostředkování velkoobchodu (10 199). Z teritoriálního pohledu nejvíc živnostníků skončilo podle Dun & Bradstreet ve Středočeském kraji (21 327), Praze (19 693) a Moravskoslezském kraji (17 448).

Významnou roli hrají kromě povinných datovek také vysoká inflace a tím pádem rostoucí ceny vstupů, které ale samozřejmě doléhají daleko citelněji na firmy než na živnostníky.

CRIF: V prvním čtvrtletí zaniklo v Česku přes 4 tisíce firem, nejvíce v historii

To potvrzují i další statistiky. Podle analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau, zaniklo v Česku v prvním čtvrtletí 2023 4 230 podniků (o 550 více než ve stejném období loňského roku).

Redakčně upravená tisková zpráva Dun & Bradstreet

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme