Zkrácená otevírací doba a režim O-N stále ubírají restauracím hosty i tržby

Restauratéři v posledním listopadovém týdnu od 22. do 28. listopadu 2021 utržili v průměru o devět procent méně než v týdnu předchozím. Návštěvnost jim poklesla o necelých sedm procent.

Nejhorší byla situace o víkendu 27. až 28. listopadu, kdy nově začala platit omezení otevírací doby do deseti večer. Hostů přišlo o téměř 18 procent méně než předchozí víkend, průměrné tržby klesly o 17,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2019 se dokonce jedná o 40 až 50procentní úbytek návštěvnosti. Vyplývá to z údajů společnosti Storyous, která vytváří komplexní restaurační systém.

Ilustrační fotografie

„Tržby i návštěvnost restauracím letos klesají v průběhu celého listopadu. Na vině je špatná epidemická situace, režim O-N a zkrácená otevírací doba do deseti hodin večer. Pro mnohé provozy je to likvidační a nevyplatí se jim ani otevírat, většinu tržeb jim tvořil právě večerní provoz. Nejhorší je, že podobná opatření přicházejí před Vánoci, kdy podniky obvykle zažívají vrchol sezóny díky nejrůznějším vánočním a silvestrovským večírkům a party. Řada firem je kvůli omezujícím opatřením rovnou zrušila, některé se je pro své zaměstnance snaží ponechat,“ říká CEO Storyous Igor Třeslín.

Ve společnosti i u restauratérů panuje velká nejistota, nelze říct, kdy vláda může přijít s dalšími překotnými opatřeními. Vyhlášení nouzového stavu a zkrácení otevírací doby a zákaz vánočních trhů také přišlo prakticky ze dne na den. Pro restaurace nepředstavuje jediný problém zkrácení provozní doby, ale také například, a to se týká i stánkařů – velikost skladových zásob, které podnikatelé často řeší a pořizují několik týdnů předem.

Největší propad tržeb i návštěvnosti zažili restauratéři na začátku listopadu, úbytek hostů i tržeb ale pokračoval v průběhu celého listopadu.

Změna průměrné tržby na podnik v posledním listopadovém týdnu, kdy začal platit režim O-N a o víkendu se ještě zkrátila otevírací doba, činil více než devět procent, o víkendu to bylo zhruba 17,5 procenta. Návštěvnost pak poklesla oproti předchozímu týdnu o necelých 7 procent, o víkendu je to téměř 18 procent. Pokud konec listopadu srovnáme s posledním říjnovým týdnem, návštěvnost poklesla o 21 procent, průměrné tržby pak zhruba o 24,5 procenta.

Návštěvnost o víkendech ve srovnání s rokem 2019 poklesla o 40 až 50 procent

Zajímavé je i porovnání s předcovidovým rokem 2019. V běžném (necovidovém) roce návštěvnost i tržby obvykle restauracím pozvolna rostou s tím, jak se začne ochlazovat a blíží se Vánoce. Vrchol sezóny pak zažívají v průběhu prosince. Tak tomu bylo například v roce 2019. V letošním roce s nastupujícím podzimem klesá jak návštěvnost podniků, tak průměrné tržby. Obzvlášť znepokojivá je pro restauratéry situace o víkendech. Zatímco na začátku letošního listopadu byla o víkendech návštěvnost restaurací o necelých 22 procent nižší než v roce 2019, ve druhé polovině listopadu to bylo už dokonce o 40 až 50 procent méně. Pokud bude situace takto dále pokračovat, prosincový propad může být hluboko pod 50 procent.

„Provozovatelé by proto měli zvážit všechny možné zdroje příjmu, kterými může být vedle návštěvy restaurace také možnost odběru jídla s sebou, stejně jako bezkontaktní služby, které mohou zákazníci využívat v případě objednávání i plateb. Čím dříve začnou používat moderní technologie, tím větší mají šanci, že současnou situaci ustojí co nejlépe to v rámci daných okolností půjde,“ doplňuje Třeslín.

Restaurace přišly do konce listopadu asi o třetinu tržeb, kluby zavřely

Situace se značně liší regionálně i v jednotlivých lokalitách uvnitř krajů. Záleží také na tom, zda hospodští umožňují hostům tzv. takeout, odnos jídla s sebou, zda dodržují veškerá protiepidemická opatření a jak se k nastalé situaci postavila stálá klientela. Svou roli tudíž hraje celá řada faktorů.

Nejmarkantnější je propad průměrných tržeb na jednotlivé podniky v Karlovarském (27,89 %), Královéhradeckém (-21,05 %) a Moravskoslezském kraji (-20,31 %), nejmenší naopak v Olomouckém (+7,97) a Jihomoravském kraji (-7,32 %) a v Praze (-7,28 %). Největší úbytek hostů pociťují hospodští rovněž v Karlovarském (-15,50 %), Královéhradeckém (-15,47 %) a Moravskoslezském kraji (-14,15 %), nejmenší pak ve Středočeském (-2,82 %), Zlínském (-3,27 %) a Jihomoravském (-3,90 %) kraji.

Pokud srovnáme průměrné tržby a návštěvnost v posledním (celém) listopadovém týdnu s posledním týdnem v říjnu, propad je v drtivé většině krajů ještě markantnější. Například v Karlovarském kraji, tj. kraji nejvíce zasaženém, tržby poklesly více než dvojnásobně, návštěvnost dokonce téměř trojnásobně. Jedná se o téměř 60procentní pokles tržeb a 45procentní odliv hostů.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Storyous

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme