Zpomalení ekonomiky ve Vietnamu doléhá i na spotřebu piva

Zatímco inflace zůstává ve Vietnamu relativně nízká (méně než 3 %), ekonomické problémy tlačí obyvatele k úsporným opatřením. Nejpatrnější je to u spotřeby piva.

Vietnam je ve spotřebě piva na prvním místě v jihovýchodní Asii a celosvětově na devátém místě. Vietnam a Nigérie se na poklesu spotřeby piva Heineken letos podílely více než z poloviny, jak uvedla tato společnost.

Ilustrační fotografie

Heineken, jeden z nejvýznamnějších pivovarů ve Vietnamu, proto snížil prognózu zisku pro letošní rok. „Narazili jsme na poměrně výrazné ekonomické zpomalení na vietnamském trhu, který je pro nás nesmírně důležitý,“ řekl generální ředitel Dolf van den Brink. Nizozemský pivovar investoval 1 mld. USD do šesti závodů ve Vietnamu a plánuje investovat dalších 500 mil. USD.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Analytici očekávají zpomalení růstu zisků i u největšího pivovaru SABECO, kterému během prvního pololetí letošního roku klesly tržby o 11 %. HABECO, další významný pivovar v zemi, zaznamenal ve druhém čtvrtletí meziroční poklesy tržeb o 2,6 % a zisku po zdanění o 8 %.

„Vietnamský nápojový průmysl se nyní nachází ve velmi náročném období,“ řekl Nguyen Van Viet, předseda Vietnamské asociace piva a alkoholických nápojů. Jako důvod uvedl 10–20% pokles prodeje piva a až 50% zvýšení nákladů na výrobu. Sdružení požádalo vládu, aby odložila plánované zvýšení spotřební daně na pivo.

Výrobní velmoc jihovýchodní Asie zaznamenává pokles exportu už šest měsíců v řadě, protože globální poptávka po zboží klesá. Ve třetím čtvrtletí letošního roku sice ekonomika rostla tempem 5,3 % namísto očekávaných 4 %, to je ovšem vzdáleno vládou vytýčenému cíli růstu HDP o 6,5 %.

Mezinárodní měnový fond očekává, že růst HDP v zemi bude 4,7 % v roce 2023. V důsledku slabé zahraniční poptávky firmy omezují přijímání zaměstnanců, což vede k mírnému poklesu zaměstnanosti. O náladě na pracovním trhu svědčí i to, že dle statistik je 95 % zaměstnanců ve Vietnamu otevřeno novým příležitostem, 35 % zaměstnanců již aktivně jinou práci hledá a dalších 21 % se k tomu chystá v nejbližší době.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme