EET bude rozšířena na jaře 2020, novelu zákona schválili poslanci

13. 9. 2019 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Poslanci v polovině září schválili rozšíření EET na řemeslníky, lékaře, advokáty či zemědělce. Nová fáze by měla být odstartována na jaře 2020. Novelu zákona o evidenci tržeb nicméně chtějí Piráti i ODS napadnout u Ústavního soudu.

Ústavní soud už jednou elektronickou evidenci posvětil, nicméně muselo dojít k legislativním úpravám původní normy. ÚS zakázal uvádění rodných čísel podnikatelů na účtenkách, rozhodl o tom, že EET nebude platit u některých bezhotovostních plateb, a že budou zrušena některá zvýhodnění (případné další výjimky měl stanovit zákon).

Ministryně financí Alena Schillerová je po schválení novely přesvědčena, že opozice nemá se svým návrhem šanci. „Pátek třináctého je nešťastný den pro živnostníky. Není to ale konec, budeme bojovat dál. My považujeme EET za něco naprosto špatného, co dopadá na ty nejmenší podnikatele,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

V pátek 13. září hlasovalo pro novelu 104 ze 189 ve Sněmovně přítomných poslanců. K tomu, aby zákon vstoupil v platnost, chybí ještě podpis prezidenta Miloše Zemana.

Nová fáze EET, která se dotkne řemeslníků, zemědělců, zástupců výrobních činností či svobodných povolání, by měla být odstartována nejpozději na jaře 2020.

Výjimku budou mít drobní živnostníci s ročními výdělky do 600 tisíc. Zákon jim přináší možnost evidovat tržby ve zvláštním off-line režimu. Více si přečtěte v textu Rozšíření EET dostalo šanci na BusinessInfo.cz.

Součástí novely je i snížení DPH na vodné, stočné a stravovací a další služby.

Odhad: Duben či květen 2020

Podnikatelé, kteří spadají do 3. a 4. fáze, začnou evidovat společně, a to šest měsíců poté, co zákon vstoupí v platnost. „S ohledem na dosavadní zkušenosti se zbývajícími fázemi legislativního procesu lze očekávat, že k náběhu chybějících oborů podnikání dojde 1. května, případně 1. dubna 2020. Ke stejnému datu dojde také ke snížení DPH,“ uvádí Ministerstvo financí v tiskové zprávě.  


„EET podnikatelům přináší řadu konkrétních výhod. Jejím zavedením se Česká republika zařadila mezi bezmála dvacítku evropských zemí, ve kterých již některá forma evidence hotovostních tržeb funguje,“ doplňuje k zákonu ministryně financí Alena Schillerová.

Jak to bude u DPH?

Ke snížení DPH dochází u kadeřnických a holičských služeb, oprav jízdních kol, obuvi, úprav a oprav oděvů a textilních výrobků a prodeje točeného piva, kde se daň sníží ze stávající jednadvacetiprocentní sazby na 10 procent.

U vodného a stočného bude DPH nižší o pět procentních bodů (pokles z nynějších 15 na 10 procent). Návrh počítá také s dalším snižováním DPH v sektoru stravovacích služeb a podávání nealkoholických nápojů, a to rovněž na 10 procent.

„Významné snížení DPH má za cíl podnikatelům zvýšit čistou marži. V případě vodného a stočného však dojde i ke snížení cen pro konečné spotřebitele, protože v oblasti vodárenství je Ministerstvo financí cenovým regulátorem,“ vysvětluje Schillerová.

Podnikatelé, kteří začnou v roce 2020 evidovat tržby elektronicky, budou moci v daňovém přiznání pro příští rok uplatnit jednorázovou slevu na dani z příjmů fyzických osob, a to do 5000 korun. Elektronická evidence tržeb se bude postupně vztahovat na všechny oblasti podnikání, ve kterých dochází k přijímání hotovostních tržeb.

Výjimky z evidence tržeb:

 • Telekomunikační služby
  předplacené karty - tržby z telekomunikačních služeb a služeb s nimi souvisejících (např. čerpání kreditu, nákup jízdenky na MHD přes SMS)
 • Hazardní hry
  všechny tržby ze všech druhů hazardních her, kde je dostatečná regulace a dohled podle stávajícího zákona o hazardu
 • Obchodní letecká doprava
  tržby z obchodní letecké dopravy a služeb poskytovaných v přímé souvislosti s ní (např. výběr sedadla)
 • Nevidomí poplatníci
 • Předvánoční prodej ryb v období od 18. prosince do 24. prosince
 • Provozování sociálních služeb


jap

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek