SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2015

8. 12. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2015 Čeští podnikatelé se pravidelně každý rok musejí vypořádat s celou řadou změn a nebude tomu jinak ani v roce 2015. Čekají nás změny v oblasti daní, dozvíte se například, co bude jinak v daňovém řádu. Máme pro vás také informace, jak se změní minimální zálohy na sociální pojištění, jak bude likvidován druhý důchodový pilíř nebo jak to vypadá se startem evropských programů pro období 2014-2020.

Daně 2015  –  Pracovněprávní vztahy 2015  –  Podnikatelské prostředí 2015

Daně 2015

Od ledna začnou platit tři sazby DPH, únikům mají zabránit kontrolní hlášení

Struktura daňového přiznání se nezmění. Do řádku snížená sazba daně se bude uvádět základ daně i daň první i druhé snížené sazby daně: 10 a 15 procent.

Poskytovatelé telekomunikačních a on-line služeb budou odvádět DPH v jednotlivých státech EU

Snadnější vykazování daně z přidané hodnoty. Na to se mohou těšit poskytovatelé on-line služeb či telekomunikací, ke kterým mají přístup zákazníci z různých zemí Evropské unie.

Skupinová registrace k DPH má řadu výhod

Skupinovou registraci k dani z přidané hodnoty využívá kvůli nesporným výhodám stále více českých firem. Podniky si mohou snížit zbytečnou administrativu a mají méně starostí s placením DPH.

Další změny v DPH: Dobrovolná registrace i přenesení daňové povinnosti

Při dovozu zboží ze zahraničí se firmy mohou dobrovolně registrovat k platbě DPH. Režim přenesení daňové povinnosti se prodlužuje do roku 2018. Pro výrobu investičního zlata se ukládají nové povinnosti.

Změny v daňovém řádu aneb Jak správně platit daně v roce 2015

Od roku 2015 bude komunikace s finančními úřady výrazně jednodušší. Všichni podnikatelé s datovou schránkou budou podávat přiznání pouze elektronicky. Úřadům postačí jeden oprávněný zástupce firmy.

Daňový kalendář pro rok 2015

Zákonné lhůty plnění daňových povinností v roce 2015. Daňový kalendář pro rok 2015 stanovuje termíny pro podávání daňových přiznání a odvodů pro daně z příjmů, daň z přidané hodnoty, spotřební daně, daň silniční, daň z nemovitostí i daně energetické.

Daně právnických osob od roku 2015: Změní se hlavně převodní ceny

Propojené podniky si budou od příštího roku obtížněji přesouvat zisky mezi sebou nebo do daňových rájů. Rozšiřuje se možnost uplatňování odčitatelných položek na podporu odborného vzdělávání.

Změny daně z příjmů fyzických osob od roku 2015

Největší změna čeká živnostníky ve výdajových paušálech. K dalším významným změnám patří obnovení slev pro pracující důchodce nebo zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a další dítě.

Daně půjde pokusně platit kartou, nejdříve na třech úřadech

Placení daní bude od příštího roku opět pohodlnější. Ministerstvo financí totiž avizovalo, že umožní hrazení daní platebními kartami. Testovací provoz by měl trvat přibližně půl roku.

Daňově uznatelné náklady v roce 2015

Životní pojištění sloužilo mnoha firmám jako kanál pro nedaněné příjmy zaměstnanců. Od ledna 2015 už to nebude možné. Změny nastanou i v oblasti daně z nabytí nemovitých věcí v případě manželů, zůstatkové ceny při vypořádání práva stavby atd.

Nájem nemovitosti bude nově zahrnut do DPH

Uvalení daně z přidané hodnoty na stavební pozemky bude podle firem další ranou pro bytovou výstavbu, a tím i pro české stavaře. Stát chce opatřením zvýšit daňové výnosy.

Pracovněprávní vztahy 2015

Minimální mzda vzroste o 700 korun

Vláda chce zvyšovat minimální mzdu až na 40 procent průměrné mzdy. Podnikatelé označují rychlý růst za likvidační pro některé obory. Ekonomové varují před zpomalením snižování nezaměstnanosti.

Zálohy na sociální i zdravotní pojištění živnostníkům v roce 2015 vzrostou

V roce 2015 zaplatí podnikatelé na povinných odvodech dohromady minimálně 3740 korun. Od roku 2008 tato částka vzrostla o plných 23 procent. Navíc dochází i ke zvýšení stropu pro platbu sociálního zabezpečení.

Jak ukončit pracovní poměr v roce 2015?

Na způsobu ukončení pracovního poměru závisí, do kterého dne musí zaměstnanec svoji práci pro zaměstnavatele vykonávat, zdali obdrží odstupné nebo na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti mu vznikne nárok.

Změny BOZP v roce 2015

Přehled nejdůležitějších změn inspirovaných praxí, které zavádí novela zákona o BOZP.

Podnikatelské prostředí 2015

Druhý důchodový pilíř končí. Peníze se vrátí dvěma cestami

Dle podnikatelů zrušení druhého pilíře může destabilizovat investiční fondy a ohrozit jejich existenci, ovlivní finanční trh a zhorší podmínky pro ukládání úspor. Podle vlády byl nefunkční.

Sazby mýtného od ledna 2015

Od ledna 2015 se zvýší sazby mýtného a současně se zavádí nová tarifní kategorie Euro6, určená pro vozidla s emisní úrovní EURO VI nebo EEV a zachovává tak dosavadní nejvýhodnější sazbu.

Evropské dotace v roce 2015: Firmy čekají

Dotace z evropských fondů jsou často kritizovány kvůli tomu, že nahrávají zákulisním hráčům a velkým firmám. Zmatek a zpoždění, které provázejí start evropských dotací pro roky 2014 až 2020, dávají tušit, že se ani v tomto období mnoho k lepšímu nezmění.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články