Banky mohou žádat EGAP o záruky pro velké firmy

Exportní pojišťovna EGAP přijímá žádostí do programu záruk COVID Plus na pomoc velkým podnikům, které se dostaly kvůli pandemii koronaviru do potíží. Program zatím funguje do 30. června 2021.


Záruční produkt schválila Evropská komise, což byla nutná podmínka k tomu, aby EGAP mohl žádosti na záruky za úvěry bank velkým firmám začít přijímat.

Nový produkt definovala pro EGAP zákonem a nařízením vláda a zákonodárci ho ve zrychleném řízení schválili v nejkratším možném čase, aby záruky mohly české firmy využívat co nejdříve. Program Covid Plus má velkým zaměstnavatelům pomoci udržet likviditu potřebnou k zachování provozu a případný rozvoj exportních firem. Na pomoc prostřednictvím záruk jsou nařízením vlády již vyčleněny první čtyři miliardy korun. Výše úvěru je stanovena v rozmezí od 5 mil. Kč do 2 mld. Kč, kdy maximální výše úvěru odpovídá 25% ročního obratu firmy. Výše krytí poskytovaného EGAP je 80 procent.

„Poskytnutí garancí s EGAPem vyřizuje úvěrující banka a nikoli firma. Je to banka, která se prostřednictvím online formuláře obrací na EGAP s žádostí o záruku za pohledávku. Přijímání žádostí o garanci probíhá online tak, aby se minimalizovala chybovost při přepisování formulářů do interního schvalovacího systému,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP Jan Procházka.

Podmínkou pro získání záruk je minimální počet 250 zaměstnanců a podíl vývozu na celkových tržbách v roce 2019 musí dosahovat minimálně 20 procent, do čehož se ovšem počítají i výrobní dodávky pro jiného exportéra. Program není určen firmám, které měly existenčních problémy ještě před vyhlášením nouzového stavu. Není určen firmám, jejichž převážná ekonomická činnost spočívá v dopravě, ubytování, cestovním ruchu a hazardu.

Zároveň pojišťovna EGAP nadále poskytuje pomoc všem exportérům klasickými nástroji exportního úvěrového pojištění, přičemž zkrátila čekací dobu a žádosti o nové pojištění vyřizuje přednostně. O běžné exportní produkty EGAP mohou všichni exportéři nadále žádat online.   

Koronavirus – Jaká je situace ve světě?

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Koronavirus

Doporučujeme