České firmy míří do Dubaje. Zúčastní se výstavy EXPO 2020

Dvanáct tuzemských firem z oblasti energetiky, strojírenství nebo vesmírného výzkumu odcestuje 20. března na dvoudenní podnikatelskou misi pod vedením Hospodářské komory do Dubaje, kde se zúčastní Světové výstavy EXPO 2020.

V zemi budou firmy doprovázet předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. Ve Spojených arabských emirátech zástupci firem absolvují jednání s tamními podnikateli. Hospodářská komora misi pořádá za podpory Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí.

Ilustrační fotografie

Podnikatele v den příletu čeká oficiální setkání s Pekarovou Adamovou, po kterém bude následovat neformální networking účastníků podnikatelské delegace. V pondělí se pak zúčastní Národního dne ČR na výstavě EXPO 2020, kdy proběhne mimo jiné energetická konference či akce zaměřené na rozvoj fotovoltaiky nebo budoucnost automobilového průmyslu. Dále budou podnikatelé jednat s potenciálními obchodními partnery z blízkovýchodního regionu.

Blízký východ jako perspektivní alternativa

„V době eskalujícího mezinárodního napětí vnímám Blízký východ jako perspektivní alternativu pro české firmy, například za východoevropské trhy. Hovořím zejména o energetice, moderních technologických řešeních v dopravě nebo výzkumu. Vývoz do Spojených arabských emirátů aktuálně představuje už čtvrtinu veškerého českého exportu na Blízký východ,“ říká viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, který podnikatelskou delegaci do Dubaje povede.

Emiráty jsou po Saúdské Arábii druhou nejsilnější ekonomikou Perského zálivu s ročním HDP dosahujícím více než 421 miliard dolarů. V poslední zprávě Světového ekonomického fóra o konkurenceschopnosti se země zařadila na 25. místo a zároveň zůstává v tomto ohledu v pozici lídra arabského světa.

Český pavilon na EXPO v Dubaji představuje revoluční řešení v oblasti energetiky

Hospodářská komora se významně zasadila o to, jak je ČR na světové výstavě EXPO 2020 prezentována. Český pavilon na veletrhu využívá logo, které navrhl český designér a zakladatel Česko-ománského výboru Zahraniční sekce Hospodářské komory Pavel Šťastný, mj. autor loga Občanského fóra. Náklady spojené s organizací mise si – stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou – hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

Mise je druhou zahraniční cestou českých podnikatelů v horizontu jednoho týdne. Další podnikatelskou delegaci Hospodářská komora vypraví za dva týdny v termínu 5. až 7. dubna do Norska. Mise na EXPO bude zaměřená na obory dopravní infrastruktura a stavebnictví včetně SMART řešení, nové technologie, energetiku, zdravotnictví nebo letecký průmysl.

Doporučujeme