České firmy už pomáhají obnovit Ukrajinu, paradoxně ty bez zkušeností s trhem

Českým podnikům začaly přicházet první objednávky spojené s obnovou Ukrajiny. Firmy buď obdržely konkrétní nabídky a už je i realizují, nebo jsou zatím ve fázi příprav. Vyplývá to z nového šetření mezi členy Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy.

Firmy začaly dodávat na Ukrajinu hlavně zdravotnické vybavení nebo zemědělské stroje. Usilují ale i o kontrakty na obnovu energetické, dopravní a vodovodní infrastruktury, stavební práce a materiál.

Ilustrační fotografie

„Překvapivě na první zakázky dosahují převážně firmy, které dosud neměly s dodávkami na Ukrajinu žádnou zkušenost. Předpokládali jsme, že získávat zakázky se bude dařit hlavně podnikům, které již mají na Ukrajině rozvinuté obchodní vazby, a proto se dobře orientují v ukrajinském legislativním prostředí a administrativních procesech, ale také v logistice. Takových firem je ale zatím jen pětina, drtivou většinu tvoří nováčci na trhu,“ říká prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Oslovených už jsou téměř dvě desítky

Ukrajina oslovuje české podniky i na základě seznamu, který před rokem zástupci české vlády v čele s premiérem Petrem Fialou poskytli Kyjevu během prvních česko-ukrajinských mezivládních konzultací.

Tehdy se o spolupráci na obnově země u Hospodářské komory přihlásilo 103 firem z různých odvětví, především z oblasti těžby a zpracování nerostných surovin, strojírenství, stavebnictví a energetiky. Ze šetření vyplývá, že nabídky z Ukrajiny obdržela každá šestá firma. Každý desátý podnik zakázky už i realizuje.

Fond Ukrajina je investice do českých firem. Jak bezpečně vyvážet na Ukrajinu?

Většina společností, které Ukrajině nabídly své produkty a služby, ale zatím žádný obchodní vztah nevytvořilaZe šetření vyplynulo, že navázat obchodní styky českým podnikům komplikuje mimo jiné nedostatek informací a problematické získávání státních záruk a pojištění.

Bariéry by měl pomoci odstranit stát

„Tyto bariéry by se při větší spolupráci státu a zástupců podniků daly úplně odstranit. Zejména pro firmy, které v minulosti na Ukrajině žádné zakázky nerealizovaly, bude důležité, jakou podporu jim stát a Exportní garanční a pojišťovací společnost budou ochotni poskytnout,“ upozorňuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Hospodářská komora a Svaz průmyslu proto adresovaly ministerstvu financí a resortu průmyslu a obchodu požadavek, aby přealokovaly zbylé prostředky ze záchranného programu Covid Plus do zdrojů pojišťovny EGAP. Rozšířit by se tak mohly pojišťovací kapacity na vývoz na Ukrajinu.

Základní informace pro podnikání občanů Ukrajiny v Česku

Ministr financí v reakci přislíbil, že v blízké době po vyhodnocení úspěšnosti a návratnosti finančních prostředků využitých k pojištění vývozních rizik na Ukrajinu zváží možnosti posílení zdrojů EGAP. Zároveň konstatoval, že po ukončení válečného konfliktu by již mělo zajištění exportu fungovat již za standardních podmínek produktů nabízených státní pojišťovnou.

Jak velký podíl v rekonstrukci Ukrajiny budou v konkurenci jiných zemí nakonec české firmy sehrávat, bude podle podnikatelských organizací ovlivňovat i kapitál, kterým dokážou zakázky ufinancovat.

• Teritorium: Česká republika | Ukrajina

Doporučujeme