Česko chce být významným hráčem ve výrobě čipů. Pomůže Národní polovodičová strategie?

Vláda připravuje Národní polovodičovou strategii, která navazuje na Akt o čipech, jehož projednávání urychlilo české předsednictví. Tuto strategii by mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s odborníky dokončit v první polovině příštího roku.

Rozšíření výroby čipů ve spolupráci s českými podniky a posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu a technologického rozvoje země. To je mimo jiné záměrem investiční pobídky pro významného amerického výrobce polovodičů On Semiconductor, která vyrábí čipy i v Česku.

Ilustrační fotografie

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se nedávno v Rožnově pod Radhoštěm setkal právě se zástupci firmy ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o. (onsemi). Ta se specializuje na čipy v oblasti energetiky a elektromobilit.

„Děkuji zástupcům společnosti za možnost prohlédnout si zdejší výrobu čipů pro celý svět. Česká republika má velký potenciál v tom stát se, alespoň v evropském měřítku, významným hráčem v oblasti výroby čipů,“ tvrdí ministr Síkela.

„Využít tento potenciál bude cílem Národní polovodičové strategie, kterou na Ministerstvu průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty připravujeme. Ta navazuje na evropský Akt o čipech, jehož projednávání výrazně urychlilo naše předsednictví a který vstoupí v platnost v nejbližších týdnech,“ dodává ministr.

Evropa řeší polovodičovou soběstačnost

Během českého předsednictví EU se podařilo dosáhnout společné pozice evropské sedmadvacítky k návrhu Aktu o čipech. Ten pomůže zabránit nedostatku čipů pro klíčové sektory, jako jsou autoprůmysl, zdravotnictví či energetika. Akt má být další příležitostí pro firmy, podpořit příliv investic do výzkumu i výroby a pomoci přilákat nové talenty. 

MPO chce podpořit čipový průmysl, navrhuje investiční pobídku pro americkou firmu

„Česká republika má v oblasti polovodičů významnou historii. Má výhodné umístění na mapě Evropy a může investorům nabídnout kvalifikované odborníky. Připravovaná strategie zmapuje, v jakých typech čipů má český průmysl největší potenciál, a navrhne, jaká podpůrná opatření, včetně investic, realizovat,“ říká ministr.

„Především nám pomůže správně nastavit systém vzdělávání, protože pro rozvoj tohoto odvětví se neobejde bez dostatku kvalifikovaných pracovníků,“ doplňuje Síkela.

Výroba polovodičů: Česko má bohatou historii

Spolupráce mezi státem a společnostmi jako je onsemi je klíčová pro další rozvoj výroby čipů v Česku, která zvýší tuzemskou konkurenceschopnost a posílí naši pozici ve světě.  

„Česká republika má bohatou historii ve výrobě polovodičů a polovodičových materiálů a onsemi v regionu v poslední dekádě provedl významné investice. V současné době zde vyrábíme i polovodičové desky z karbidu křemíku,“ připomíná Simon Keeton, výkonný viceprezident a generální ředitel Power Solutions Group ve společnosti onsemi. 

Japonsko investuje do výroby a vývoje čipů, zapojeni jsou i Češi

Společnost chce podle Keetona s českou vládou spolupracovat na vytváření ekonomicky konkurenceschopného podnikatelského prostředí. Nadále zvažuje možnost využití brownfieldových lokalit pro rozšíření výrobní kapacity karbidu křemíku v hodnotě dvou miliard dolarů.

Ministr Síkela dále ujistil o tom, že MPO je připraveno ve spolupráci se státní agenturou CzechInvest, firmou onsemi, a především vedením města Rožnov pod Radhoštěm, pracovat na tom, aby veškeré dopady zvažovaného projektu byly co nejpozitivnější.

Šance pro Rožnov pod Radhoštěm

„Plánovaná investice do výroby čipů má potenciál nejen přinést nový rozmach našemu městu, ale také přilákat nové obyvatele a zvýšit životní úroveň stávajícím občanům,“ myslí si starosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera.

„Za CzechInvest považujeme investici do rozšíření výroby za naprosto klíčovou. Čipy od společnosti onsemi, s níž naše agentura dlouhodobě spolupracuje, mají široké využití v automobilovém průmyslu, průmyslových aplikacích, například v energetice a průmyslové automatizaci, a v dalších důležitých oblastech. Právě využití v automotive je pro transformaci tohoto sektoru v České republice vysoce důležité,“ shrnuje vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko, který je pověřený řízením agentury CzechInvest.

Čipy jsou dnes obsaženy prakticky ve všem, co denně používáme. Využívají se v chytrých telefonech, elektromobilech, počítačích, ale také ve zdravotnictví nebo v energetice, přičemž  čipy nové generace mohou uspořit až 20 % energie.

Konkrétně určují například polohu zařízení, řídí propojení a procesy nebo zpracovávají data. Jejich velikost se měří v nanometrech a odvíjí se od ní nejen jejich výkon, ale také spotřeba energie či využití.

• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika

Doporučujeme