EGAP snižuje angažovanost v Rusku. Z předválečných 11 miliard zbývá 3,8 miliardy korun

Exportní pojišťovna EGAP od začátku roku snížila svou angažovanost v Rusku o dalších 3,2 miliardy korun. Ze zhruba 11 miliard na začátku roku 2022, jejichž splácení bylo ohroženo válkou, klesla angažovanost na aktuálních 3,8 miliardy.

To je jedna z nejnižších hodnot v historii EGAPu a nyní tvoří zhruba 4 % z celkové angažovanosti pojišťovny. EGAP přitom „rozplatil“ i ruské problémové obchodní případy, kde již v minulosti pojištěným vyplatil pojistné plnění. Z nich se letos podařilo získat přes 380 milionů korun.

Ilustrační fotografie

„Je to skvělá zpráva, které by po zahájení ruské invaze na Ukrajinu věřil málokdo. Splátky úvěrů z Ruska se nám společně i díky vynaloženému úsilí financujících bank daří kontinuálně inkasovat. Během letoška jsme snížili naši expozici již o 3,2 miliardy korun. Zároveň jsme z vlastních zdrojů dokázali odškodnit všechny nastalé pojistné události, takže čeští exportéři v Ruské federaci, kteří měli své případy pojištěné u nás, se o své prostředky nemuseli obávat,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Vymáhání pohledávek z obchodních případů, které v minulosti skončily pojistnou událostí, v Rusku přitom komplikují uvalené sankce limitující možnosti a výši plateb. Přesto se EGAPu ve spolupráci s pojištěnými v mnoha případech daří udržovat plnění dohod o splátkách, dosáhnout prodeje pohledávek, ve významném případě dokonce předsplacení úvěru.

České firmy vyklízejí toxické Rusko a sílí na Ukrajině, říká šéf CzechTrade

Angažovanost EGAP v Rusku klesá desátým rokem v řadě. Chuť českých exportérů do země vyvážet a investovat tam přitom podle čísel poznamenala již ruská invaze na Krym v roce 2014. Na konci roku 2012 připadalo Rusku 30 procent z celkové angažovanosti pojišťovny. Nyní je na méně než 4 procentech. Tvoří ji několik starších odběratelských a investičních úvěrů a dále menší obchodní případy s kratší splatností.

Bezpečně na Ukrajinu s Fondem Ukrajina

Naopak v popředí zájmu exportujících firem je teď Ukrajina. Právě proto EGAP spustil Fond Ukrajina. Z něho zatím kryje pojištění menších vývozních zakázek do této země. Klienty jsou zejména exportéři zemědělské techniky a potravinářských výrobků. 

Do Fondu vložil stát 239 milionů korun a dalších 100 milionů EGAP. Prostředky jsou určeny ke krytí krátkodobých případů s maximální délkou splatnosti jeden rok. Program přitom počítám s postupným opětovným uvolňováním své kapacity v návaznosti na postupné splácení úvěrů realizovaných obchodních případů. Účelem je zachování stávajících obchodních vazeb na Ukrajinu a jejich posílení.

Exportní pojišťovna EGAP v loňském roce podpořila vývoz českých firem v objemu 41,2 miliardy korun do 39 zemí světa. Pojistila například dodávku obráběcího centra do Turecka, ložisek do Indie, projekt byznysového centra v Uzbekistánu, vývoz piva do Izraele či zavlažovacích čerpadel do Egypta. Za celou dobu své existence pojistila vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa.

Doporučujeme