Epidemie sílí, obchody přes sliby vlády 22. února neotevřou

Obchody s hračkami, elektronikou, módou ani knihkupectví se v pondělí 22. února otevření nedočkají. Vláda o tom rozhodla přes prohlášení vicepremiéra Karla Havlíčka, který otevření sliboval. Podle analytiků se kritická situace podnikatelů v maloobchodu ještě zhorší, ekonomické ztráty půjdou do miliard.

„Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek zavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme,“ informoval v pátek 19. února Karel Havlíček.

Původně byl pro otevření zbytku obchodů i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Vláda ale od počátku nebyla jednotná. Rozhodnutí se nelíbilo zejména ministrům za ČSSD a ministru školství Robertu Plagovi (ANO), který logicky upřednostňuje návrat maturantů a žáků posledních ročníků ZŠ do školních lavic od 1. března. Pochybnosti měl i premiér Andrej Babiš.

Nouzový stav prodloužen, restrikce platí dál

Falešné naděje

Návrh otevřít obchody dal podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy podnikatelům falešnou naději. „Slib vyvolal zbytečné utrácení v obchodech, které jsou na tom nejhůř,“ říká Prouza. Připomněl, že SOCR na rychlé otevření netlačil a s nápadem přišla sama vláda.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý tvrdí, že si vláda „svou špatnou komunikací zahrává s ohněm a podnikatelům bere naději, že bude lépe“. „Zatímco kabinet ještě začátkem týdne kompletní pondělní otevření maloobchodu označil za důležitý psychologický krok a světlo na konci tunelu, posledním usnesením vzal podnikatelům naději, že se jejich ekonomická situace někdy zlepší,“ shrnuje Dlouhý.

Hospodářská komora přesto souhlasí s tím, že je současný vývoj pandemie znepokojující. Čísla nově nakažených se v posledních dnech nedaří snižovat, naopak rostou a přibývá i vážných případů na jednotkách intenzivní péče.

Rebelie po vzoru restaurací?

Výrobce outdoorové módy Alpine Pro Václav Hrbek řekl serveru seznam.cz, že už někteří obchodníci nemají daleko k rebelii po vzoru nespokojených restauratérů. Nervozita mezi podnikateli v posledních týdnech narůstá.

„Podnikatelé v naději na rozvolnění investovali do hygienického zabezpečení svých provozů desítky milionů korun. Podobná opatření totiž nelze realizovat ze dne na den. Teď ale netuší, zda tyto prostředky lidově řečeno nevyhodili oknem,“ doplňuje Prouza.

(Údajně) bezpečné obchody

Zástupci Asociace nákupních center tvrdí, že mají empiricky ověřená data, která dokazují, že v obchodech se nákaza nešíří a při dodržování hygienických pravidel jde o bezpečné místo.

„Je nám líto, že i přes avizovaný příslib pondělního otevření obchodů o tomto kroku vláda ani nehlasovala. Je zjevné, že nárůst případů s námi nesouvisí. Spojování maloobchodu s jinými sektory nedává smysl a je potřeba nás z této debaty vymanit. Víme, že návštěvníci obchodů nejsou těmi, kteří plní nemocnice a nyní máme i znaleckým posudkem od soudního znalce v oblasti zdravotnictví a molekulární genetiky profesora Omara Šerého podloženo, že prostředí obchodních center je bezpečné,“ tvrdí předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Kubíček také řekl, že ve třetím únorovém týdnu byly provedeny desítky stěrů v jednom z vybraných velkých nákupních center, a to z madel, tlačítek, košíků, rukou prodavaček a ze vzduchu. Výsledky údajně potvrdili nulovou kontaminaci virem SARS-Cov-2.

„Otevírání obchodů a restaurací musí mít jasně daná pravidla. Uvolnění musí být bezpečné, dlouhodobé a udržitelné. Opětovné otevírání a následné nepředvídatelné uzavírání obchodů zatěžuje obchodníky a provozovatele hospod dalšími náklady. Aktualizujeme proto koncept bezpečných restaurací, abychom byli připraveni a mohli spolupracovat s vládou. Restaurace jsou zavřené, ale lidé se nepřestali setkávat a rizika stále existují. Přitom hospody běžně dodržují přísná hygienická pravidla a naše zásady bezpečné hospody rizika spojená s covidem ještě sníží,“ přidává se ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Další zbytečné ztráty

Velké obavy z budoucího vývoje dává najevo člen Národní ekonomické rady vlády analytik Lukáš Kovanda. Rozhodnutí vlády neotevřít obchody podle něj způsobí ztráty desítek miliard a znovu zvýší nezaměstnanost. Už nyní jsou čeští podnikatelé ochromeni nejvíce v celé historii země.

„Pro provozovatele maloobchodu – například obchodů s elektronikou nebo oblečením či obuví pro dospělé – je nákladná i samotná nejistota, kterou vláda svým jednáním umocňuje. Řada z nich se totiž na pondělní otevření připravovala, například právě investicemi do respirátorů pro své zaměstnance. Navíc platí, že zasažen není jen samotný maloobchod, ale i jeho dodavatelé, a tedy velkoobchod jako takový. Přitom letos dochází k největšímu ochromení podnikatelské aktivity v historii ČR. Podnikatelské aktivity pozastavilo letos v lednu rekordních 25 534 živnostníků,“ připomíná Kovanda.

Toto číslo je o 50 procent vyšší než před rokem a rekordní v historii ČR. Údaje vyplývají ze statistiky společnosti Bisnode – A Dun & Bradstreet Company.    

jap

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod

Doporučujeme