Firemní podnikání zažívá slabší rok, podniky v ČR přibývají pomalu

Během září bylo v České republice založeno 2 092 obchodních společností a zaniklo jich 1 223. Po červenci, kdy bylo založeno pouze 1 721 firem, je září měsícem s druhým nejnižším počtem nově vzniklých podniků v tomto roce.

Celkově tak za minulý měsíc přibylo v Česku pouze 869 podniků, což je po červenci druhý nejnižší počet za letošní rok. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.  

Tři podnikatelé na schůzce, Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Nových podniků přibývá ale pomaleji

„Letošní rok je zatím oproti předchozím slabší, pokud jde o rozvoj firemního podnikání. Zatímco loni za první tři čtvrtletí v Česku přibylo 10 756 firem, letos už to bylo jen 9 499. Menší přírůstek podniků jsme sledovali naposledy v covidovém roce 2020,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Ke konci třetího čtvrtletí vzniklo v Česku 21 278 obchodních společností, což je číslo srovnatelné s loňským. Nižší čistý přírůstek je dán tím, že vyšší počet podniků zanikl, a to o 1 400 více než loni. Počet společností tedy stále roste, tempo jejich růstu ale po roce 2021 zpomaluje. 

Rekordmanem je Vysočina 

Ke konci třetího čtvrtletí letos v Česku připadlo 18 nových firem na 10 zaniklých. Všechny kraje letos zatím vykazují růst počtu společností, ale jsou mezi nimi patrné rozdíly.

Úspěšný měsíc: V září v Česku přibylo nejvíce podnikatelů za poslední rok

Nejrychleji přibývaly firmy na Vysočině, kde připadlo 33 nových na 10 zaniklých a ve Zlínském kraji, kde byl poměr 10:31. Naopak nejméně, pouze 11 nových podniků na 10 zaniklých, připadlo v Karlovarském kraji. 

Nejvíce obchodních společností od začátku roku vzniklo v Praze (10 365), v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Nejvíce se meziročně zvýšil počet nových firem na Plzeňsku (+8 %), Zlínsku (+6 %) a v Jihomoravském kraji (+5 %). Méně podniků než loni vzniklo ve Středočeském a Pardubickém kraji (shodně -8 %). 

Nejvíce firem zaniklo také v Praze (6 178), v Jihomoravském kraji (1 179) a v Moravskoslezském kraji (926). Počet zaniklých podniků se oproti loňsku výrazně zvýšil na Karlovarsku, a to o 61 %, v Plzeňském kraji (+50 %) a na Liberecku (+49 %). Naopak o 26 % méně společností ukončilo činnost v Ústeckém kraji, který byl jediný v černých číslech. 

 Za prvních osm měsíců roku zaniklo přes 10 tisíc firem, nejvíce za poslední čtyři roky

Praha ztrácí pozici lídra

Krajem, kde firmy nejčastěji soustřeďují své podnikání, je tradičně Praha. Zhruba polovina firem vzniká právě zde, přičemž tento podíl se v průběhu let zásadně nemění. negativní vývoj lze ale pozorovat u zániků firem. Zatímco před deseti lety zde končilo svou činnost průměrně 33 % ze všech zaniklých firem, v letošním roce už se Praha podílí 52 %.

Praha tak postupně ztrácí svou vedoucí roli, počet firem zde sice i nadále roste, ale v posledních letech pomalejším tempem, než je průměr za všechny kraje. 

Nejvyšší dynamiku růstu aktuálně vykazuje odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, kde připadá 43 vzniklých firem na 10 zaniklých, dále pak odvětví zdravotní a sociální péče s 40 novými subjekty na 10 zaniklých. Úbytek firem vykazují odvětví těžby a dobývání a peněžnictví a pojišťovnictví. 

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme