Firma a Živnostník roku 2023: Na Vysočině zazářili včelař a výrobci optoelektroniky

V kraji Vysočina ovládla soutěž Firma roku 2023 společnost OPTOKON zabývající se vývojem, testováním a výrobou optických a optoelektronických zařízení. Živnostníkem roku 2023 se stal Petr Špaček věnující se přirozenému chovu včel a získávání včelích produktů.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, zvítězil Josef Beneš, který píše a prodává knihy pro děti.

Zleva Jiří Štefl (OPTOKON) a Petr Špaček. Foto: Communa

Aby včely žily přirozeně

Špačkovým oborem je včelařství. V první řadě se snaží udržovat silná a zdravá včelstva způsoby, které jsou co nejvíce blízké přirozenému životu včel. Po pozvolném oteplování a změnách klimatu je třeba přizpůsobit a změnit i zootechniku obhospodařování včelstev.

Sekundárně se snaží o osvětu v oboru a každoročně se stará o výsadbu stromů a medonosných rostlin v okolí svých včelnic. „Mé začátky včelaření a následně všech aktivit okolo včel začínají někdy okolo roku 2010, kdy jsem se začal zajímat o koníčka mého dědy, a o to, jaká je cesta ke sklenici medu, kterou jsme pravidelně mívali na stole,“ říká vítězný živnostník Petr Špaček.

Od malička se dědovi motal ve včelíně pod nohama. Postupem času si vyzkoušel jednodušší práce během včelařského roku. Dnes se s ním stará o 160 včelstev. Petr Špaček také založil e-shop, kde prodává své výrobky a začal jezdit po regionálních trzích a jarmarcích. Zájem o včelí produkty je rok od roku větší, což pozoruje na počtu prodaných produktů, ale i zájmu lidí se obecně bavit o včelařství, výhodách i pozitivních vlivech na lidský organizmus.

Vítězové podnikatelských soutěží na jižní Moravě vyrábějí biočaje, nejlepší živnostník harfy

„Velmi pěkné je jeho nástupnictví ve včelařině od dědy i jeho osobní zapálení pro obor. Se svými včelařskými produkty získal již několik ocenění. Svých 160 včelstev nekrmí žádnou chemií, jde jednoduše přírodní cestou. A věnuje se velmi ušlechtilému oboru činnosti. V místě svého působení organizuje i Den medu. Dokazuje to, že i tradiční řemeslo patří do rukou současné generace,“ hodnotí vítěze za porotu Ludmila Žáková z MONETA Money
Bank.

Pomyslné stříbro mezi živnostníky získal tesař Břetislav Kocián. Na třetí příčku se probojoval Jakub Pařízek, zabývající se komplexními službami v oblasti manipulační techniky.

Mezi zákazníky mají univerzity i armády

Vítězná firma OPTOKON je předním výrobcem optických komponentů pro konektivitu a infrastrukturu organizací všech velikostí. Široká škála produktů zahrnuje ucelenou řadu pasivních a aktivních zařízení, ribonové konektory, testery optických vláken a vlastní jedinečnou technologii rozšířeného paprsku.

Klíčovým segmentem v širokém portfoliu produktů je řada robustních zodolněných zařízení určených pro použití ve vojenských a bezpečnostních systémech. V roce 1999 firma založila vlastní nezávislou kalibrační laboratoř, která od roku 2003 nabízí plně akreditované služby. Zároveň rozšiřuje své výrobní aktivity v Malajsii.

Na Pardubicku ovládly Firmu a Živnostníka roku kamnářství a pečení chleba

„Naše vize a přesvědčení jsou pro nás skutečným hnacím motorem, který nás žene vpřed vstříc rozvoji a inovacím, a to nejen ve prospěch nás a naší firmy, ale rovněž celé populace,“ říká generální ředitel vítězné společnosti Jiří Štefl. Hlavními zákazníky jsou jednak telekomunikační mezinárodní společnosti, dále zákazníci datových center a společnosti budující sítě propojení optického vlákna až do domácnosti a v posledních deseti letech i armády, které budují taktické sítě.

Zákazníky jsou dále i výzkumné instituce a univerzity, což významně pomáhá dalšímu rozvoji společnosti. „Společnost má vlastní výzkum a vývoj. Meziročně obratově roste o 50 %, zisk navyšujemeziročně čtyřikrát. Věnuje se i náročným zakázkám pro armádu. Je to rodinná firma, která dokázala obsadit i zahraniční trhy, a to i ty vzdálené, jako je Malajsie. Za zmínku stojí i průkopnictví v oboru v Kraji Vysočina, provozuje totiž první datové centrum v kraji. Chová se velmi šetrně k životnímu prostředí,“ komentuje porotce Igor Wotke z PwC Česká republika.

Stříbro si odváží společnost HTP zabývající se high-tech strojírenskou výrobou. Bronzovou pozici obsadila firma Flexipal vyrábějící dřevěné transportní palety.

Slavnostní vyhlášení v prosinci

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební Skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sděluje Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

PwC Firma roku 2023 Kraje Vysočina:

  1. OPTOKON, a.s. – vývoj, testování a výroba optických a optoelektronických zařízení (Jihlava)
  2. HTP s.r.o. – high-tech strojírenská výroba (Žirovnice)
  3. Flexipal a.s. – výroba dřevěných transportních palet (Křoví)

MONETA Živnostník roku 2023 Kraje Vysočina:

  1. Petr Špaček – přirozený chov včel a získávání včelích produktů (Cidlina)
  2. Břetislav Kocián – tesař (Cejle)
  3. Jakub Pařízek – komplexní služby v oblasti manipulační techniky (Měřín)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Kraje Vysočina:

Josef Beneš – psaní a prodej knih pro děti (Věchnov)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2023 Kraje Vysočina:

DVOŘÁK – svahové sekačky s.r.o. – vývoj, výroba a distribuce dálkově řízených sekaček (Pohled)

Medailonky vítězných firem

OPTOKON, a.s. – Jihlava
vývoj, testování a výroba optických a optoelektronických zařízení
www.optokon.com

Firma je předním výrobcem optických komponentů pro konektivitu a infrastrukturu organizací všech velikostí. Široká škála produktů zahrnuje ucelenou řadu pasivních a aktivních zařízení, ribonové konektory, testery optických vláken a vlastní jedinečnou technologii rozšířeného paprsku. Klíčovým segmentem v širokém portfoliu produktů je řada robustních zařízení určených pro použití ve vojenských a bezpečnostních systémech. V roce 1999 firma založila vlastní nezávislou kalibrační laboratoř, která od roku 2003 nabízí plně akreditované služby. Zároveň rozšiřuje své výrobní aktivity v Malajsii. „Naše vize a přesvědčení jsou pro nás skutečným hnacím motorem, který nás žene vpřed vstříc rozvoji a inovacím, a to nejen ve prospěch nás a naší firmy, ale rovněž celé populace,“ sdělují zástupci společnosti. Hlavními zákazníky jsou telekomunikační mezinárodní společnosti, dále zákazníci datových center a subjekty budující sítě propojení optického vlákna až do domácností. V posledních deseti letech se k nim přidaly i armády, které budují taktické sítě. Klienty jsou také výzkumné instituce a univerzity, což významně pomáhá dalšímu rozvoji podniku.

HTP s.r.o. – Žirovnice
high-tech strojírenská výroba
www.htpcr.cz

Doménou rodinného podniku je high-tech strojírenská výroba součástek a funkčních montážních skupin pro výrobce zemědělské techniky, manipulačních a stavebních strojů, kolejová vozidla, automotive, výroba laboratorní, kancelářské a medicínské přístrojové techniky. „V roce 2008 otec zakoupil areál bývalé textilní továrny, který jsme zachránili a začali přestavovat pro potřeby moderní strojírenské výroby. Ve stejné době jsem nastoupil do firmy na pozici technologa a naše společnost se od té doby již soustřeďuje pouze na vlastní high-tech strojírenskou výrobu,“ říká ředitel Jan Tománek. Zákazníky jsou především velké nadnárodní společnosti. Z malého městečka Žirovnice dodává firma své výrobky do všech zemí západní a severní Evropy, Velké Británie a Spojených států amerických. Aktuálně má 45 zákazníků. Mezi nejvýznamnější patří takové společnosti jako Hitachi, Mitsubishi nebo Volvo. Společnost neustále investuje do inovace výrobních technologií.

Flexipal a.s. – Křoví
výroba transportních palet
www.flexipal.com

Firma vyrábí transportní palety a poskytuje komplexní služby v paletovém hospodářství. „Jsme první a zatím jediní kteří poskytují komplexní služby v oblasti palet a paletového hospodářství ve státech V4 pod jednou značkou,“ sdělují zástupci podniku. Zákazníky jsou především výrobní a logistické společnosti. Flexipal se odlišuje komplexním rozsahem služeb a působením ve čtyřech státech střední Evropy. Firma zřídila vlastní oddělení vývoje, kde nyní dokončuje prototyp automatické třídící linky na palety za pomoci umělé inteligence. Dále pracuje nad velmi významným projektem na částečné náhradě dřeva v paletách prvky vyrobenými z odpadu. Úspora dřeva by mohla dosáhnout až 30 %. Celý holding zaměstnává 200 osob, z toho v České republice 120. Ve všech státech má prostor k růstu, ale především se chce zaměřit na prodlužování životnosti palet a náhradu dřeva za výrobky z odpadu. Uvést na trh místo dřevěné palety paletu hybridní kombinující dřevo a výrobky z odpadu.

Trojice nejlepších živnostníků

Petr Špaček – Cidlina
přirozený chov včel a získávání včelích produktů
www.vcelarstvispacek.cz

Jeho oborem je včelařství, konkrétně chov včel a získávání včelích produktů. V první řadě však udržuje silná a zdravá včelstva způsoby, které jsou co nejvíce blízké přirozenému životu včel. Po pozvolném oteplování a změně klimatu je třeba přizpůsobit a změnit i zootechniku obhospodařování
včelstev. Sekundárně se snaží o osvětu oboru včelařství a každoročně se stará o výsadbu stromů a medonosných rostlin v okolí svých včelnic. Dnes se stará o 150 včelstev. Založil e-shop, kde prodává své produkty, jezdí po regionálních trzích a jarmarcích. Zájem o včelí produkty je rok od roku větší, což pozoruje na počtu prodaných produktů, ale i zájmu lidí se obecně bavit o včelařství a produktech, výhodách i pozitivních vlivech na lidské tělo.

Břetislav Kocián – Cejle
tesař
www.tesar-pamatkar.cz

Břetislav Kocián je tesařem a zabývá se opravou památek, výrobou dřevěného šindele a ručně tesaných trámů. „Začal jsem podnikat v jednadvaceti, tedy jako mladý a bez zkušeností. Obor tesař jsem si vybral po svém otci. Chodil jsem mu pomáhat a řemeslo jsem si zamiloval,“ sděluje Kocián. Začal vyrábět dřevěný šindel, musel se zadlužit pro nákup materiálu. Poté začal objíždět památkové ústavy, různé památky, majitele památek a nabízel jim svoje služby. Jeho první prací bylo pokrytí románského hradu Landštejn dřevěným šindelem. Po dokončení díla dostal šanci opravit krov mlýna zámku Jindřichův Hradec a byznys se začal pomalu rozjíždět. Nyní má zvučné jméno mezi odborníky, projektanty, památkáři a majiteli památek. Živnosti
se věnuje už pětadvacet let. Zákazníky jsou obce, církev, stát i soukromé osoby. V péči o klienta považuje za nejdůležitější nabídnout kvalitu a tu si udržet. Od konkurence se odlišuje specializací, odborností a znalostí problematiky oprav památek.

Jakub Pařízek – Měřín
komplexní služby v oblasti manipulační techniky
www.vzvoziky.cz

Zaměřuje se na komplexní služby v oblasti manipulační techniky. Svým zákazníkům nabízí poradenství s výběrem vysokozdvižného vozíku dle jejich potřeb. Pro vybraný vysokozdvižný vozík následně zákazníkům zajišťuje veškerý servis, zejména renovaci, která obsahuje kompletní diagnostiku stavu VZV a jeho demontáž či výměnu vadných a opotřebovaných dílů. „Pro zákazníka následně děláme pravidelné technické prohlídky a školení obsluhy vysokozdvižných vozíků. Poskytujeme mobilní servis přímo u zákazníka, náročnější opravy provádíme ve vlastních servisních prostorech servisního centra,“ popisuje Pařízek. Zákazníkům zajišťuje pravidelné servisní prohlídky, údržbu a expresní opravy nejen jím dodaných vozíků, ale i celé flotily manipulační techniky v logistických centrech. Aktuálně připravuje expanzi do dalších krajů. Postupem času už nepostačovala kapacita současných prostorů, proto byl před dvěma lety nucen začít výstavbu nového servisního centra, jehož dostavba bude dokončena v tomto roce.

Portál BusinessInfo.cz je partnerem soutěže Firma a Živnostník roku

• Teritorium: Česká republika | Vysočina kraj

Doporučujeme