Začátkem všeho je fotovoltaická elektrárna, na kterou pak navazují další dílčí technologie, které tvoří sofistikovaný celek, jehož úkolem je přinášet čistou energii, a především úspory. Jak na to, aby fotovoltaika skutečně sloužila? Krok za krokem.
„V první fázi se spojíme se zákazníkem a mluvíme o jeho potřebách, touhách a možnostech. Občas naši klienti létají v oblacích, tak je zase dostáváme zpátky na zem, což se jim sice mnohdy příčí, avšak na konci dne jsou za to rádi,“ popisuje první kroky Martina Hobziková, CEO divize Energy společnosti smart maintenance, jejíž hlavní specializací je návrh, instalace a údržba fotovoltaických elektráren. Na začátku je tedy nabídka. K ní jako základ slouží roční vyúčtování daného objektu po jednotlivých měsících, aby bylo zřejmé, kdy a kolik energie spotřebovává. Je totiž důležité si uvědomit, že fotovoltaická elektrárna je u nás sezonní záležitostí.
„Na základě analýzy spotřeby pak určíme potřebný orientační výkon FVE a zjistíme, zda na vymezený prostor, zpravidla střechu, lze instalovat požadovaný počet panelů. Orientační nabídka klientovi slouží k tomu, aby si mohl říct, zda mu celkový návrh a výše investice dává smysl a chce v jednání pokračovat dále. Jednoduše řečeno nechceme ztrácet čas klientův, ani náš. Takže jednáme na rovinu,“ pokračuje Milan Slezák, majitel společnosti. Dlužno dodat, že tyto první kroky jeho společnost bere jako vlastní investici – teprve pokud se klientovi orientační nabídka zamlouvá, nastupuje smlouva a placená služba.
Fotovoltaických elektráren rychle přibývá. MPO chce zjednodušit jejich povolování
Kouzlo lehkých panelů
Druhá fáze zahrnuje prohlídku budovy technikem a další návazné kroky – teprve poté firma pro klienta připravuje finální nabídku. Poslední fází už je jen rozhodnutí klienta o realizaci. O tu se samozřejmě smart maintenance postará, stejně jako o servis. „Fotovoltaika potřebuje servis, který samozřejmě zajišťujeme také, řešíme ho individuálně s každým klientem dle jeho potřeb. Zahrnuje vše potřebné, od pravidelných kontrol panelů a elektroinstalace přes aktualizace firmware střídačů až po čištění panelů, pokud se objekt nachází v náročnějším prostředí, jako je například betonárka,“ doplňuje Martina Hobziková, CEO divize Energy.
Poptávka po fotovoltaice roste a z praxe je zřejmé, že nejčastějším problémem bývá nosnost střechy pro standardní panely. Jeden váží cca 25 kg a mnoho budov nemá dostatečnou statiku. Naštěstí vývoj nezahálí a existují ultra lehké flexi panely, jejichž hmotnost je pouhých 7 kg. Mají tedy značnou výhodu v zatížení na m2 oproti standardním panelům. A mají i širší možnosti využití – hodí se například i pro instalace na zaoblené střechy, které můžeme vidět například na plaveckých či jiných stadionech, lze je dokonce použít i na fasádu. Jejich instalace je velice rychlá a snadná, takže i samotná realizace probíhá poměrně rychle. „Z vlastní zkušenosti můžu sdělit, že jsme nainstalovali tisíc kusů těchto panelů za 25 pracovních dní. Celá instalace včetně technologie pak trvala pouhý měsíc,“ pochvaluje si Milan Slezák.
Smart maintenance
Na trhu působí od roku 2018 a zaměřuje se především na komerční a municipální zákazníky v oboru energetiky a chytré údržby 4.0 po celé ČR. Spolupracuje s lokálními startupy v oblasti chytrých řešení za pomoci AI a podpory deep learning a machine learning. Dává velký důraz na vzdělávání, které považuje za klíčový faktor pro rozvoj moderní společnosti.
Za cíl si proto klade inovovat vzdělávací prostředí a přinášet nové možnosti spolupráce. Ve vzdělávání poskytuje nejen moderní učební metody, ale také efektivní nástroje pro optimalizaci vzdělávacích procesů a vyvíjí interaktivní výukové platformy, které motivují studenty a zaměstnance k aktivnímu a efektivnímu učení. Podrobné informace na www.smartmaintenance.cz.
Finální placená nabídka smart maintenance zahrnuje:
- Zaměření střechy a zakreslení panelů dle reálného stavu (případně i vyhodnocení kvality střešní krytiny v případě, že by nebyla v adekvátním stavu vůči plánované instalaci FVE).
- Určení kabelových tras do technické místnosti, případně jiného místa, kde bude umístěna technologie.
- Revizní měření – revizní technik osadí rozvaděč dané budovy měřicím zařízením, které tam nechá po dobu jednoho týdne. Díky výstupu z měření zjistíme přesné spotřeby objektu v reálném čase, a to přes den i noc. Získáme tak data, díky kterým budeme vědět, jaký výkon FVE zvolit, případně jestli navrhnout i bateriové úložiště a v jakém rozsahu. Klient dostane revizní měření a vyhodnocení.
- Určení případných více prací, které by se vztahovaly k výstavbě FVE a které by klient musel zajistit.
- Výpočet návratnosti investice.
- Zpracování finální nabídky, která respektuje specifické požadavky a podmínky klienta.
Fotovoltaika je jen začátek
Ale instalací fotovoltaiky a případně servisem to zdaleka nekončí. Jedna věc je fotovoltaiku mít, druhá věc je moci ji efektivně využívat.
Je tu totiž celá řada možností, jimiž lze zefektivnit výrobu energie i vlastní spotřebu. Zmiňme například EPM (Energy portfolio management), tedy chytré řízení spotřeby. To slouží k tomu, aby žádný kilowatt energie nepřišel nazmar. „V praxi to vypadá tak, že s klientem projdeme veškeré spotřebiče, výrobní stroje, zdroj ohřevu teplé vody, zdroj tepla, sauny, vířivky a další a určíme si, které spotřebiče lze řídit a jak. To samozřejmě záleží na preferencích zákazníka, abychom nenarušili komfort a zásadní chod jeho podniku,“ vysvětluje Martina Hobziková.
Kupujete fotovoltaiku? Jak se chránit proti nekalým praktikám. MPO zveřejnilo manuál
Pomáhá i umělá inteligence
Cílem této analýzy je určit, které spotřebiče a v jaké míře lze řídit, pokud jde o energii z fotovoltaiky. „Uvedu příklad. Pokud máte výrobní stroj, který za den musí vyrobit určité množství součástek, ale není přímo závislý na tom, kdy musí vyrábět, lze výrobu spustit až ve chvíli, kdy fotovoltaika začne vyrábět energii. Tím začnete spořit. V praxi to většinou znamená posunout výrobu o jednu hodinu, záleží na ročním období. Pokud budete chtít ohřívat teplou užitkovou vodu pouze z přebytků vyrobené energie, opět to lze nastavit. Pokud budete chtít prodávat energii od určité spotové ceny na trhu, protože už se vám více vyplatí energii prodat, než ji využít k vlastní spotřebě, tak ji prodáte. V případě, že máte bateriové úložiště, můžete jej nabíjet v noci z levného proudu a přes den prodávat za výhodnější cenu. To vše si nastavíte dle vlastních priorit, vytvoříte seznam privilegií a následně už se o vše postará systém a umělá inteligence,“ vysvětluje detaily Milan Slezák.
Výhodou tohoto systému je, že si dokáže detailně načíst chod konkrétního objektu a následně tvoří predikce spotřeby, výroby energie i energetické bilance v průběhu dne. Hodí se nejen do komerčních objektů, ale i do rodinných domů, horských chat a podobně.
Příležitost jménem agregátní trh
Agregátorem trhu se může stát majitel větší výrobny energie, minimálně od 0,5 MWh. V tomto případě už se nebavíme pouze o fotovoltaické elektrárně, ale o kombinaci různých výroben – typicky jsou to diesel agregáty, kogenerační jednotky, fotovoltaické elektrárny, bateriová úložiště… Připojením k agregátnímu trhu se majitel výrobny stane partnerem pro distribuci, která s jeho energií může disponovat dle potřeby.
Samozřejmě za předem sjednaných podmínek, které jsou zpravidla pro majitele výrobny zajímavé, jinak by o tuto spolupráci neměl zájem. Distribuce tyto spolupráce uzavírá hlavně z důvodu řízení sítě, která není konstantní, v určitých intervalech bývá přetížená, jindy má naopak energie nedostatek. Je výhodné pro obě strany vědět, že jsou si partnery a zdroje energie jsou k dispozici nejen samotným vlastníkům, ale i jednotlivým distribucím, které musejí vyrovnávat distribuční síť.
Fotovoltaických elektráren rychle přibývá, s tím roste riziko kyberútoků
Když chybí plány, pomůže digitální dvojče
U starších budov se často lze setkat s nedostatkem stavební dokumentace. „Část dokumentace obdržíme digitálně, část fyzicky, některá dokumentace chybí úplně, a když do toho přidáte změnovou dokumentaci z renovací či nových technologií, je často problém se i s místními techniky dopátrat rozumného závěru. Z toho důvodu jsme hledali službu, která by tento problém vyřešila za nás. A našli jsme ji. Pomocí georeferencovaného mračna bodů a snímků z Google StreetView systém umíme vytvořit digitální model celé budovy od rozměrů jednotlivých místností a střechy až po přesné rozmístění světel, hasičských přístrojů a tak dále. Výsledkem je jednoduchý a komplexní model budovy, který zahrnuje celkovou vizualizaci budovy, třeba i s fotovoltaickými panely a technickou místností, kde jsou umístěny střídače,“ popisuje digitální možnosti Milan Slezák.
Vypadá to složitě, ale v praxi to znamená, že do konkrétní budovy přijde technik se speciálním batůžkem na zádech. Projde celou budovu včetně všech místností i střechy a specializovaný systém pak vytvoří objektu jeho digitální dvojče. Klient již obdrží pouze přihlášení do systému a pracuje s digitální formou projektové dokumentace. Pro zjednodušení lze začít jednoduchým digitálním modelem ve 2D, nicméně ze stejných zdrojových dat lze v budoucnu přejít do metody BIM a 3D zobrazení.
Z řádků výše je jistě dostatečně zřejmé, že pro efektivnost fotovoltaického řešení a pro přínos skutečných hodnot se nelze omezit na jednoduchá katalogová řešení. Každá realizace se totiž zakládá na individuálních potřebách klienta. A co víc, technologie se vyvíjejí v každém okamžiku. „Proto se snažíme stále nacházet nové služby a doplňovat jimi vlastní portfolio, abychom mohli nabízet řešení, která budou klientům skutečně přinášet dlouhodobě výhody. Proto pracujeme s inovativními prvky. A proto hledáme i šikovné nové kolegy, kteří by do našeho týmu takové novinky pomáhali přinést,“ uzavírá Martina Hobzíková.