Hack the Crisis zná své vítěze, pomohl více než stovce projektů. Naváže na něj Crisis Response Hub

V pondělí 22. června proběhl v pražském coworkingovém prostoru WeWork finálový večer hackathonu Hack the Crisis Czech Republic. Za účasti předsedy vlády Andreje Babiše, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly vybrala odborná porota osm vítězných projektů, které si rozdělily 10 milionů korun, věnovaných do soutěže společností Hyundai. Vítězným projektem se stala DIANA Biotechnologies.

Za dva měsíce trvání hacktahonu se do něj přihlásilo 206 projektů. Díky unikátní spolupráci veřejné, soukromé a akademické sféry se podařilo pomoci 108 z nich. Společně s programem finanční podpory Czech Rise Up se přihlásilo více než 400 unikátních projektů pro boj s krizí, to je v průměru sedm projektů každý den po dobu trvání hackathonu.

„Jsem moc rád, že jsem dnes mohl vidět a mluvit s nejlepšími projekty, které se zapojily do snahy bojovat s krizí. No a zároveň jsem moc rád, že se nám podařilo společně se soukromými partnery pomoci více než stovce firem a startupů. Celkem se do hackathonu i programu Czech Rise Up přihlásilo víc, než čtyři sta unikátních nápadů a projektů, což je neuvěřitelné číslo a díky moc všem,“ říká premiér Andrej Babiš.

„Když jsme spouštěli program Czech Republic – The Country For The Future, říkali jsme, že je Česká republika plná šikovných a inovativních lidí, kterým chceme umožnit reprezentovat naši zemi ve světě. A světu pak ukázat, jak si v oblasti technologií a inovací stojíme,“ říká Karel Havlíček a dodává: „Za poslední dva měsíce jsme před sebou měli přes 200 do hackathonu přihlášených projektů, které jsou důkazem, že jsme opravdu republikou pro budoucnost. I proto budeme v podobných projektech pokračovat a podporovat je – naším know-how i finančně.“ Program Czech Rise Up celkem přijal 236 žádostí o finanční podporu, mezi úspěšné projekty rozdělí 200 milionů korun. Vláda ČR již schválila jeho pokračování, Czech Rise Up 2.0 ve výši 300 milionů korun, který může podpořit startupy i firmy z Crisis Response Hub.

Vítězem DIANA Biotechnologies

Vítězným projektem hackathonu se stala DIANA Biotechnologies, jejíž ambicí je přispět k výraznému navýšení kapacity ultra-citlivých COVID-19 testů v ČR, která je kritická jak pro úspěšné uvolňování karanténních opatření, tak pro boj s případnou další vlnou infekce. Společnost získala tři miliony korun. Na druhém místě se umístil plicní ventilátor Corovent, na třetím pak speciální nanofiltry, které vyvíjí spin-off LAM-X a které jsou přizpůsobeny pro využití jako součást roušek. Speciální ocenění získalo pět projektů – Grey Cortex, Oxygenerátor, Kaleido, Hunter Games a FreMEn contra COVID.

Detailní pohled na fluorescenční nanotkaninu. Foto: LAM-X | Foto: LAM-X

Hackathonem Hack the Crisis odstartovala dlouhodobá spolupráce agentury CzechInvest a Ministerstva průmyslu a obchodu se soukromým sektorem na projektech, které by měly pomoci státu i komerční sféře do budoucna zvládat krizové situace. „Nově vznikající platforma Crisis Response Hub má za cíl dlouhodobě využívat synergie plynoucí z partnerství státu a komerčních institucí, podporovat vznik startupů v době jakékoli krizové situace – pandemie, terorismu apod,“ vysvětluje generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl a dodává: „Do platformy budeme chtít zapojit i další ministerstva a státní instituce, protože se chceme hodně věnovat například distančnímu vzdělávání, které se ukázalo v době krize jako jedna z klíčových oblastí.“

Vítězné projekty:

  • 1. místo v soutěži, cena ve výši 3 000 000 Kč: DIANA Biotechnologies
  • 2. místo v soutěži, cena 2 000 000 Kč: Corovent
  • 3. místo v soutěži, cena 1 000 000 Kč: Active nanofilters against COVID-19
  • Pět projektů oceněných speciální cenou 700 000 Kč: Grey Cortex, Oxygenerátor, Kaleido, Hunter Games a FreMEn contra COVID

O Hack the Crisis

Hack the Crisis je virtuální hackathon, který byl spuštěn s cílem koordinovat potřeby státu s energií a dobrovolnictvím v IT komunitě a podnikatelském prostředí a podpořit tak realizaci relevantních projektů, které mohou pomoci v rámci současné situace nebo zmírnit její dopady. Hlavními organizátory jsou CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Za celou dobu do něj přihlásilo 206 projektů. Zapojilo se také více než padesát partnerů ze soukromého i veřejného sektoru. Neplacený mentoring pak poskytovalo více než 130 odborníků z různých oblastí.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme