Hledají se budoucí jednorožci. Startuje soutěž o nejrychleji rostoucí firmy

Ocenit nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě – to je cílem soutěže Deloitte Technology FAST 50 Central Europe. Podniky mohou zabojovat o pořadí v celkem čtyřech různých žebříčcích a získat cenné zkušenosti či mentoring

Výsledky soutěže, pořádané společností Deloitte, do níž se zájemci mohou přihlašovat od 1. června do 31. srpna, budou vyhlášeny 23. listopadu letošního roku.

Ilustrační fotografie

Soutěž ovšem nekončí zveřejněním žebříčku. Vedle možného prestižního ocenění se projekty zviditelní na trhu a navážou nové kontakty či spolupráci s úspěšnými firmami a investory.

„Program odhaluje technologie a trendy, které se brzy stanou součástí našeho běžného života. Je jako okno do ekonomického, společenského a byznysového zázemí střední Evropy. Česko navíc nové trendy zaznamenává mnohdy jako první,“ popisuje Jiří Sauer, partner poradenské společnosti Deloitte a lídr soutěže Technology Fast 50 pro střední Evropu.

„Sledujeme, že se trh vývoje softwaru, který žebříčkům v uplynulých letech dominoval, postupně nasycuje a do popředí se derou firmy z jiných odvětví, například udržitelnosti nebo vývoje biotechnologií. Každý rok překvapí někdo nový, proto jsem zvědavý, co zajímavého letošní ročník přinese,“ říká Jiří Sauer.

Fast 50: Osmnáct zemí střední Evropy, čtyři kategorie

Program je otevřen pro společnosti se sídlem v některé z osmnácti zemí střední Evropy, přičemž každým rokem roste jeho popularita a počty přihlášených firem. V roce 2022 se do žebříčku zapojily celkem čtyři stovky firem. Od roku 2000 prošly soutěží tisíce společností.

Firmy mohou zabojovat o umístění v celkem čtyřech žebříčcích. V hlavní kategorii Fast 50 se umístí padesátka nejrychleji rostoucích technologických společností dle procentuálního růstu tržeb za poslední čtyři roky. Podmínkou je, aby jejich provozní výnosy od roku 2019 překročily 50 tisíc eur, v běžném roce alespoň 100 tisíc eur.

Startuje další ročník Technology Fast 50. Program pro nejrychleji rostoucí tech firmy

V kategorii Companies to Watch se představí mladé, rychle rostoucí podniky s velkým potenciálem, které podnikají minimálně tři roky. Pro účast v této kategorii společnosti postačí provozní výnosy v minimální výši 10 tisíc eur, v běžném roce alespoň 30 tisíc eur.

Tři firmy si také mohou odnést speciální cenu Impact Stars za udržitelný či společensky odpovědný produkt nebo zvláštní uznání CE Tech Rocketship! pro společnosti, které vyvinuly vysoce kvalitní a škálovatelné řešení pro ty nejnáročnější zákazníky. V rámci této kategorie, která je pod odbornou záštitou Google Cloud, vybírá odborná porota tři nejlepší podniky z celého regionu střední Evropy. Za Českou republiku v minulém roce uspěla společnost Cyrkl a LutherOne.

Biotechnologie dohánějí fintechy

V předchozích ročnících dominovaly padesátce rychle rostoucích společností ve střední Evropě firmy zaměřené na vývoj softwaru, tvorbu mobilních aplikací a další softwarové služby. Na úplnou špičku se vyšplhaly fintechy. Loni se celkovým vítězem podruhé v řadě stala česká tradingová platforma FTMO, která během posledních čtyř let vyrostla o 25 255 procent.

Tuzemským společnostem se v soutěži daří – loni obsadily v první desítce žebříčku hned tři příčky. Po boku FTMO bodovala i vývojářská firma IP Fabric a poskytovatel operativního leasingu Driveto. V předchozích ročnících se na předních příčkách umístily firmy DoDo, Prusa Research, Kiwi.com, Notino či Livesport.

Fintechům budou v letošním ročníku konkurovat například biotechnologické firmy. Šanci na vítězství má česká společnost DIANA Biotechnologies, která loni zvítězila v kategorii Companies to Watch. S tempem růstu ve výši 100 314 procent překonala dosavadní rekordy v celé historii soutěže.

„Kategorie Companies to Watch ukazuje nové trendy na startupové scéně. Oceňujeme v ní začínající společnosti, které svou velikostí ještě nedosahují na hlavní kategorii. Mnohokrát se nám potvrdilo, že tato kategorie funguje jako křišťálová koule. Její vítězové v následujících letech často dominují i v hlavní kategorii a stávají se z nich světoví lídři ve svých oborech, mnohdy i jednorožci,“ říká Kateřina Novotná, partnerka Deloitte, zodpovědná za českou část programu.

Úspěšné nápady vznikají i v nejisté době

V současnosti panuje na trhu velká nejistota a opatrnost. Investoři se zaměřují zejména na kvalitu projektů, startupy se soustředí na získání vysoce kvalifikovaných talentů. Ukazuje se ale, že úspěšné projekty vznikají i v průběhu ekonomicky složité doby.

„Covid nastartoval růst biotechnologických firem, klimatická změna zase přeje environmentálním projektům. Poslední rok pomohl i společnostem, které se zaměřují na energetiku, jako je například Flowbox či Woltair. Českým firmám prospívá kombinace celosvětové poptávky a z hlediska nákladů stále výhodnější domácí prostředí,“ říká Jiří Sauer. „Ti nejúspěšnější jsou posedlí kvalitou produktu, zákaznickým servisem a firmu od začátku připravují na expanzi a růst,“ shrnuje společné znaky vítězů programu Jiří Sauer.

Program Deloitte Technology Fast 50 pomáhá firmám lépe zvládnout problémy, které s sebou růst přináší. Absolventi se účastní pravidelných tematických debat a setkání, kde se s nimi špičky v oboru dělí o své zkušenosti, mladým projektům mohou poskytnout mentoring.

„Raketový růst a expanze na nové trhy mohou být problematické. Firmy musí v tomto dynamickém období nastavovat interní procesy, nabírat ty nejlepší lidi a udržet v pořádku veškerou compliance. Neměly by se proto bát investovat do expertů, kteří jim takové výzvy pomohou překonat,“ připomíná Kateřina Novotná.

• Teritorium: Česká republika | Evropa

Doporučujeme