Konsolidační balíček přinesl změny v daních. Mnohé se projeví v přiznání za rok 2024

Vláda loni schválila takzvaný konsolidační balíček, který zahrnoval mnoho změn u daní z příjmů, DPH i dalších odvodů. Některé důležité úpravy se ale podnikatelů dotknou až při vyplňování daňového přiznání za rok 2024.

Přiznání k dani z příjmů fyzických i právnických osob, kde jsou změny nejcitelnější, musejí OSVČ a zástupci firem odevzdat do 1. května (respektive 1. července) 2025. Které novinky se jich týkají si přečtěte v následujícím textu.

Ilustrační fotografie

Co se změní v oblasti daní?

Zvýšení daně z příjmů právnických osob (firemní daň)

Vláda zvýšila daň z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent. Firemní daň ve výši 21 procent byla v Česku naposledy v roce 2008 (předtím byly sazby ještě výrazně vyšší), v letech 2010 až 2023 se sazba nezměnila ani jednou.

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2025

Za loňský rok nicméně firmy ještě odvedly do státní pokladny 19 procent ze svých příjmů. Novou sazbu daně ve výši 21 procent zaplatí až při odevzdání přiznání za tento rok na jaře 2025.

Zvýšení daně z nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí se zvýšila až na dvojnásobek ve prospěch státního rozpočtu. V některých obcích však může jít o méně výrazný nárůst nebo dokonce snížení, a to kvůli odlišnosti místních koeficientů pro výpočet daně.

Letos nicméně došlo k navýšení základní sazby daní, a to plošně o zhruba 80 procent. Například u rodinného bytu nebo domu se sazba zvýšila ze 2 korun na 3,50 Kč za 1 metr čtvereční. Od roku 2025 se bude odvod navyšovat automaticky podle inflace.

Obecní koeficienty, které sazbu mohou zvýšit (jejím násobením), se dosud pohybovaly v rozmezí 1–5. Na základě novely zákona o dani z nemovitých věcí dochází od 1. ledna 2025 k mnoha změnám u koeficientů pro výpočet daně.

Přehled změn platných pro rok 2025

  • Obce mohou měnit místní koeficient pro celou obec, nebo její jednotlivé části, katastrální území, skupinu nemovitosti nebo konkrétní nemovitost
  • Změny v koeficientech musí obec zveřejnit obecně závažnou vyhláškou nejpozději 1. října před zdaňovacím obdobím
  • Výše místního koeficientu má nové rozmezí 0,5 – 5
  • Pro stavby a stavební pozemky lze již základní koeficient pouze zvýšit.

Dosud byl pro stát výběr těchto daní ztrátový, zisk měly jen obce. Po novelizaci by ale měl stát získat kolem deseti miliard korun ročně. Projeví se to už v příjmech za letošní rok.

Zvýšila se rovněž minimální celková daň za spoluvlastnický podíl na nemovité věci na 90 korun a hranice minimální výše daně, kterou je poplatník povinen uhradit, na 50 korun.

Podrobnosti k placení daně z nemovitých věcí

Omezení slevy na manžela/manželku

Další změnou, kterou OSVČ pocítí až příští rok na jaře (při odevzdání přiznání za rok 2024), je omezení slevy na dani na partnera. Nově na ni dosáhnou jen ti, již mají manžela/manželku pečující o dítě do tří let věku. Podle vlády totiž sleva odrazuje lidi od toho, aby nastoupili do práce.

V současnosti si může člověk z vypočtené daně odečíst až 24 840 korun za rok. Pokud jde o zdravotně postiženého partnera s průkazem ZTP/P, zvýšila se tato částka dokonce na dvojnásobek (49 680 korun ročně).

Školkovné už si z daní neodečtete

Živnostníci a podnikatelé s dětmi v předškolním věku měli do letošního roku možnost zaplatit nižší daň z příjmů. Při vyplňování přiznání na rok 2024 už si ale z daní takzvané školkovné, tedy náklady na umístění dítěte do mateřské školy, neodečtou.

Vláda argumentovala tím, že tento daňový odpočet uplatňují primárně středně a vysokopříjmové skupiny obyvatel s dostatečně vysokým základem daně. Nízkopříjmoví prý po uplatnění ostatních slev – především základní slevy na poplatníka ve výši 30 840 korun ročně – podporu pro nízký daňový základ nevyužijí.

Slevy na dani z příjmu: Které jste letos využili naposledy

Konec slevy na dani pro studenty

Dalším návrhem v konsolidačním balíku bylo zrušení slevy na studenta (do 26 let), která byla dosud ve výši 4 020 Kč za kalendářní rok. Při odevzdání přiznání k dani z příjmu na rok 2024 už studenti žádnou slevu neuplatní, letos jim udělala radost naposledy.

V tomto případě byla podle vládních legislativců důvodem zrušení nízká efektivita, protože studentům prý postačuje standardní sleva na poplatníka. Ta při patnáctiprocentní dani z příjmu fyzických osob vylučuje zdanění u výdělku nad 205 600 korun ročně.

DPH: Auto na firmu jen za 2 miliony

Součástí vládních opatření bylo i možné omezení nákupu drahých aut na firmu. V České republice po roce 2000 platilo, že si podnikatelé mohli na podnik s odpočtem DPH pořídit jen automobil v ceně do 1,5 milionu. Už patnáct let je ale toto pravidlo zrušeno. Podnikatelé si tak často – díky tomu, že bylo možné snížit cenu auta o pětinu (díky odpočtu na DPH) – kupovali luxusní a extrémně drahá auta. Stát nyní částku, u které bude možné využít daňový odpočet na nákup vozu, zastropoval na dvou milionech korun.

Jinými slovy: Kompletní výši DPH je od 1. ledna 2024 možné uplatnit jen u vozů s pořizovací cenou do dvou milionů korun, tedy v maximální částce 420 000.

Výrazně přísnější zdanění výher

Špatnou zprávu má stát také pro výherce. Výhercům v hazardních hrách a tombolách od letoška zůstává méně peněz a častěji narážejí na limit pro osvobození od daní. Některým také přibyde práce s daňovým přiznáním.

SPECIÁL: Daně z příjmů 2023

Vládní balík totiž snížil limit pro osvobození příjmů z tombol a hazardních her, a to ze stávajícího jednoho milionu na 50 000 korun.

Úplné zrušení osvobození by podle ministerstva financí nebylo produktivní, protože by znamenalo dodatečnou administrativní zátěž pro stát. Každý hráč by totiž musel podávat daňové přiznání a v něm dokládat příjmy i výdaje, byť by prohrál například padesát korun – případně by i jeho výhra byla minimální.

I další změny se dotknou hazardu

Nižší (druhá) sazba daně z hazardních her se zvýšila na 30 z nynějších 23 procent. Týká se to zejména takzvaných živých her, což je ruleta případně kostky, karty… a také binga, kurzových sázek, totalizátorových her (dostihy), tombol a turnajů malého rozsahu (například pokerové turnaje). Základní sazba 35 % uplatňovaná aktuálně u loterií a technických her zůstává ve stávající výši. 

Vyšší progrese u daní z příjmů

Mnohé OSVČ s vysokými příjmy si od letošního roku pohoršily. Konsolidační balíček vlády přinesl i zde zásadní změnu.

Od roku 2024 plátců progresivní daně v Česku výrazně přibylo, protože se snížil roční příjmový limit pro ty, kteří ji musejí platit. Vyšší třiadvacetiprocentní sazba daně nyní platí i pro ty, jejichž roční příjmy jsou minimálně na 36násobku průměrné měsíční mzdy (PM). Do loňska šlo o 48násobek.

PM byla nařízením vlády pro letošek stanovena na 43 967 korun. „Znamená to, že pro rok 2024 je limit na 1 582 812 korunách hrubých příjmů ročně (131 901 Kč měsíčně). Podle původních pravidel by byl tento strop na 2 110 416 korunách ročně,“ vypočítává poradce Michal Dvořáček. Pro rok 2025 se tento limit spolu s rostoucí průměrnou mzdou (odkaz) zvýší na 1 676 052 korun – bude tedy stále výrazně nižší než v letech 2023 i 2022.

Zrušení odpočtu za příspěvky odborům

Podle Fialova kabinetu šlo o vysoce selektivní výjimku. „Mnozí lidé jsou členy různých neziskových organizací, například výchova a vzdělávání mládeže, sport apod. a žádný odpočet od základu daně uplatnit nemohou. Je tedy obtížné zdůvodnit, proč právě jen tento jeden neziskový subjekt má právo na toto zvýhodnění,“ uvedla vláda.

Vyšší sociální pojištění pro OSVČ

Fyzických osob podnikatelů se ale nedotknou ani tak změny u daní jako vyšší odvody především na sociálním pojištění. Na změnu doplatí především ti s nižšími příjmy.

Minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění OSVČ se od roku 2023 postupně zvyšuje z 25 procent až na 40 procent průměrné mzdy, a to o 5 procentních bodů každý rok. Snaha je přiblížit minimální vyměřovací základ na úroveň minimální mzdy.

Aktuálně je to 30 procent, v roce 2025 půjde o 35 procent. Do finiše se dostaneme v roce 2026 a dále už by se základ zvyšovat neměl.

Minimální měsíční zálohy u odvodů pro ČSSZ se tedy v roce 2025 zvýší z 3852 až na 4759 korun. Méně narostou minimální zálohy na zdravotní pojištění. Od ledna budete hradit měsíčně o 175 korun více než loni, a to 3143 korun (13,5 % z poloviny průměrné mzdy). 

Jak se v roce 2025 zvýší paušální daň? Hlásit se k ní můžete od října do ledna

O více než 1200 korun bude v roce 2025 vyšší měsíční paušální daň v 1. pásmu. V dalších dvou pásmech zůstanou odvody stejné.

Vyšší spotřební daně z tabáku a alkoholu

Daně z tabáku, alkoholu a hazardu mají vynést za dva roky navíc 10,9 miliardy korun, většinu z toho v příštím roce. Dan z cigaret, tabáku na kouření a doutníků se letos zvýšila o deset procent, v následujících třech letech poroste vždy o pět procent. Daň ze zahřívaného tabáku se bude zvyšovat o patnáct procent ročně, nově se zdaní nikotinové sáčky a náplně do e-cigaret. 

Dochází také ke zvýšení spotřební daně z lihu o deset procent v roce 2024 a o pět procent ročně v letech 2025 až 2027.

Změny v DPH. Máme jen dvě sazby

Sazby daně z přidané hodnoty byly zredukovány na dvě – základní 21 procent a sníženou 12 procent. Speciální položkou jsou například knihy, které nejsou daní z přidané hodnoty zatíženy vůbec (sazba 0 procent).

Do základní sazby DPH se přesunuly kadeřnické služby, točené pivo, služby autorů a umělců, práce s komunálním odpadem, opravy obuvi, kožených výrobků a kol, úklidové práce, palivové dřevo či noviny.

Ostatní položky z některé ze dvou snížených sazeb zůstávají ve sjednocené snížené sazbě 12 %. Ze základní do snížené sazby DPH se přesunula jen příležitostná hromadná autobusová doprava.

Jakub Procházka

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění

Doporučujeme