Nejdřív start-up, pak maturita. Studentská aplikace má změnit život v činžácích

Středoškoláci František Ivan a Petr Hofman podnikají v oblasti webů a s vlastní aplikací E-jednotka zvítězili v soutěži pro aktivní studenty Soutěž & Podnikej. Nyní pracují na tom, aby jejich aplikace nahradila „domovní nástěnky“ a usnadnila soužití většině obyvatel bytových domů.

E-jednotka, určená pro nájemníky, vlastníky a správce bytových jednotek schraňuje na jednom místě informace o veškerém dění v domě. Jak vtipně nastínil film Vlastníci režiséra Jiřího Havelky, komunikace sousedů pod jednou střechou nebývá vždy snadná.

Studenti a podnikatelé Petr Hofman a František Ivan (zleva)

„Můj otec pomáhá při správě domu a já odmalička sledoval, co to obnáší. Když mě jako dítě uchvátilo programování, chtěl jsem tátovi pomoct a napadla mě myšlenka, jak digitalizovat poruchy (primárně s osvětlením) v bytech a domě. Společně s Petrem jsme nápad rozvinuli ve druhém ročníku na střední škole, kde oba studujeme informační technologie. Zjistili jsme, že máme podobné myšlení a cíle, že chceme vytvořit něco, co usnadní život mnoha lidem, a pustili se do vlastních projektů,“ říká osmnáctiletý František z Prahy.

Informační centrum nebo e-recepce

Vznikla tak aplikace E-jednotka. Ta funguje v podstatě jako informační centrum či recepce – obyvatelé domu v ní najdou aktuální zprávy, kontakty na sousedy. Umožňuje hlášení poruch, odstávek a úklidu. „Pokud se vám v domě něco porouchá, v telefonu nebo počítači můžete přes aplikaci problém ihned nahlásit a ostatní obyvatelé domu uvidí proces řešení, což eliminuje zahlcení správce stížnostmi,“ popisuje spoluautor projektu Petr.

Oba mladé podnikatele letos čeká maturita na Soukromé střední škole výpočetní techniky (SSŠVT). Kromě studia se Petr s Františkem věnují své firmě na výrobu webových stránek a ve volnu učí seniory, jak pracovat s chytrým telefonem nebo počítačem.

„Oba chceme od života víc než být řadovými IT zaměstnanci. Už v době, kdy mí vrstevníci chtěli být popeláři, já chtěl mít svou firmu. Teď bych svůj sen upravil na ‚firmu prosperující‘. Neříkám, že být zaměstnancem je něco špatného, ale moci se realizovat, promítnout do projektu kus sebe a s trochou štěstí vytvořit něco, co lidem pomůže, je opravdu skvělé a vyšší plat je jen vydřený benefit,“ míní Petr.

Autoři projektu rozjíždějí více firem

S tím souhlasí i František, který nabral pracovní zkušenosti v několika podnicích. „Odvahu nám dodaly i hodiny ekonomiky, které ve 3. ročníku na SSŠVT zahrnují mimo učební látku také fiktivní podnikání. V současné době rozjíždíme několik firem a při studiu IT školy navštěvujeme různé start-up konference. Je to náročné časově i psychicky, ale ničeho nelitujeme. Do klubů se můžeme chodit bavit s už vybudovaným byznysem,“ doplňují se smíchem mladí inovátoři.

Role v podnikání mají oba kamarádi efektně rozdělené. Zatímco Petr vyniká v počítačové grafice, front-endu, komunikaci a marketingu, Františkova doména je programování back-endu (logické části webu/aplikace).

Středoškolský nápad pro neslyšící se proměnil ve fungující startup

„Každý máme talent na něco jiného, ale zakládáme si na tom, že zásadní věci řešíme společně, skvěle se nám daří například brainstorming. A když na něco nestačíme, necháme si poradit od lidí z oboru – často od našich školních profesorů a známých. Začít s projekty už při škole není složité – určité chyby a neznalost se studentům spíš tolerují, takže stačí hlavně chtít a být aktivní,“ poukazuje František.

Soutěž & Podnikej

Ani jeden z vývojářů nepatří k premiantům se samými jedničkami, ale mají své aktivity, které kantoři podporují. „Podnikání se od studia liší nejvíc v tom, že nevíte, za co dostanete jedničku a za co pětku, na hodnocení čekáte týdny a měsíce. I proto jsme rádi, když nám učitelé sdělí svůj pohled či pomohou danou věc zlepšit,“ shodují se autoři slibné aplikace.

V květnu tohoto roku kluci zvítězili s aplikací E-jednotka v 7. ročníku Soutěž & Podnikej. Přes všechny své úspěchy ale zůstávají „nohama na zemi“.

„Komunikace v dnešních bytových domech je na mizerné úrovni a naší vizí je aplikace, která to zlepší. Ale 90 procent start-upů krachuje a z toho 10 procent hned první rok. Často je to kvůli nepochopení toho, co trh potřebuje. IT studenti mohou několik let vytvářet skvělou věc, kterou pak nikdo nechce. Toho se chceme vyvarovat. Proto jsme aktuálně s naším projektem E-jednotka ve fázi validace. Zjišťujeme, co přesně by lidé ještě potřebovali, abychom jim starosti redukovali a nepřidělávali. Na trh bychom aplikaci rádi uvedli do konce roku 2024,“ dodává Petr Hofman.

Redakčně upravená tisková zpráva

Doporučujeme