Zdroj: CzechTrade

Nová pobočka CzechTrade pomůže českým firmám prosadit se v Texasu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela otevřel v Texasu novou pobočku agentury CzechTrade, která bude české firmy podporovat v jejich snahách uplatnit se na tomto perspektivním trhu.

Texaská ekonomika je druhá největší v USA. Českým podnikatelům se díky tomu otevře celá řada exportních příležitostí zejména v odvětví aerokosmonautiky, IT nebo energetiky.

Slavnostní otevření kanceláře CzechTrade v Austinu

Cílem je rozšířit služby agentury do oblasti s více než 30 miliony obyvatel a tím v následujících letech akcelerovat tuzemský vývoz do Spojených států, který v loňském roce poprvé v historii přesáhl 100 miliard korun.

„Texas je druhou největší ekonomikou Spojených států. Působí tu firmy jako Tesla či Oracle. Je moc dobře, že české firmy mají zájem zde rozvíjet své aktivity. Nová pobočka agentury CzechTrade jim v tom pomůže,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který pobočku osobně otevřel během své podnikatelské mise v USA.

Do USA míří české start-upy i úspěšné firmy. Očekávají investice i nové zakázky

„Struktura texaského průmyslu je podobná české ekonomice a české firmy mají rozhodně co nabídnout. Velmi se těšíme na vzájemnou spolupráci mezi českými a texaskými podnikateli, která přinese oboustranné výhody,“ dodává ministr Síkela.

CzechTrade chce pokrýt jih USA i Mexiko

Otevírání se zúčastnil také kongresman Lloyd Doggett, velvyslanec Miloslav Stašek a ředitel zahraniční kanceláře Levan Bokeria. „Na tomto projektu jsme tvrdě pracovali posledních pár let a jsme velmi hrdí, že se nám podařilo kapacitně posílit naše působení na americkém trhu, který považujeme za velmi perspektivní pro české firmy, a otevřít zde druhou zahraniční kancelář v texaském Austinu,“ říká za CzechTrade Jan Kubata, ředitel Služeb pro exportéry.

Cílem nové kanceláře je rozšířit služby CzechTrade do jižní části Spojených států s případným přesahem například do Mexika. „Chceme otevřít dveře do USA dalším českým exportérům a nabídnout jim služby a pomoc při rozvíjení jejich byznysu. Pomůžeme jim pochopit také zdejší specifika, například vyjednávání je zde oproti jiným státům jednodušší díky místní zdvořilosti a otevřenosti,“ popisuje Levan Bokeria, ředitel zahraniční kanceláře v Austinu.

Texas nabízí i další obchodní výhody, jako například neexistující povinnost v podobě daně z příjmu právnických nebo fyzických osob.

Doležal: Stovky firem dosáhnou na příspěvek 200 tisíc na vylepšení designu výrobků

Austin se stává centrem nových technologií

Texaský trh nabízí exportní příležitosti zejména v technologických oborech. „Austin se stává centrem technologických firem, mnoho společností se sem stěhuje z Kalifornie. V oblasti aerokosmonautiky zde máme první zakázky pro české firmy a poskytneme jim služby, které podpoří jejich rozvoj i další působení v Texasu,“ doplňuje Levan Bokeria s tím, že dalšími silnými odvětvími v Texasu jsou IT či energetika.

„V Houstonu například sídlí velké těžařské firmy zaměřené na plyn a ropu. Velmi zajímavý potenciál tu má také vývoj vodíkových technologií,
solární energie, jaderná energie a dalších odvětví.“

Do USA se vyvezlo zboží za více než 110 miliard korun

Celkový vývoz do USA loni meziročně vzrostl o 24,6 % a činil 116,1 miliard korun. Na celkovém českém vývozu se Spojené státy podílely 2,6 %. Čeští exportéři do USA vyvezli v loňském roce výrobky ze segmentu Stroje a zařízení v celkové částce 25,3 miliard korun. Druhé místo patřilo
položce Počítače, elektronické a optické přístroje v částce 15,3 miliard, následují Pryžové a plastové výrobky za 10,8 miliard korun.

„V minulém roce Spojené státy pro české firmy zaujímaly 11. místo mezi vývozními zeměmi a 2. místo mimo Evropskou unii hned po Velké Británii. Otevřením nové kanceláře bychom rádi přiblížili atraktivitu USA i dalším českým firmám a zvýšili podíl na celkovém vývozu na úroveň tří procent,“ doplňuje Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Doporučujeme