Firmy tak služby a informace od státu získají na jednom místě. Veletrh začal v pondělí 8. listopadu 2021 a potrvá do pátku. Hlavním tématem 62. ročníku je Digitální továrna 2.0, tedy digitalizace průmyslu.
„Česká národní expozice získala stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži World Exhibition Stand Awards 2020,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „A i letos na našem veletržním stánku s jednoduchým a moderním vizuálem získají firmy informace například k podpoře exportu, k programům ekonomické migrace či možnost konzultace v oblasti vodíkových technologií. Je to ale mnohem více, na veletrh srdečně zveme, každý si tam najde to své.“
„Veletrh je v postcovidovém vydání menšího rozsahu, což je dáno objektivními faktory, které jsou důsledkem pandemie. Pro každý veletrh je důležitá rovnováha trhu, spíše určitý převis nabídky nad poptávkou. Nyní tomu tak není. Stále to ale bude veletrh reprezentující všechny důležité obory strojírenství,“ říká generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Kuliš a dodává: „Veletrhu se letos účastní 1 016 firem z 35 zemí.
„Ve spolupráci s agenturou CzechTrade a ministerstvem pro místní rozvoj představíme vznik exportní aliance Smart Cities. Seznámíme návštěvníky s inovativními firmami exportní aliance Smart Cities a představíme jim relevantní moderní technologie pro chytrá města. Výsledkem spolupráce je projekt City For The Future – proexportní roadshow v oboru smart cities. Jde o prezentaci, kterou je možné s dílčími modifikacemi replikovat po celém světě. Je využit hybridní model kombinující vícero fyzických a digitálních nástrojů,” říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.
„Těší mě, že se nám letos podařilo na MSV silně podpořit zaměření na digitální transformaci firem. Dlouhodobě podporujeme vývoj digitálních řešení, například pro Průmysl 4.0 či pro Smart City. Jedním z největších projektů je projekt 5G pro 5 měst, z něhož vzniklo už mnoho konkrétních aplikací. Spolupráci výzkumného sektoru, technologických firem, operátorů, státu i dalších institucí podporujeme také v rámci společné platformy 5G Aliance,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.
„Bez českého strojírenství bychom to měli za pandemie těžší. A každé setkání je příležitostí, v této nelehké době to platí o to více. Na společné národní expozici najdete kromě možnosti konzultací s mnoha odborníky, kteří nabízejí služby pro všechny firmy, také celou řadu zajímavých a praktických seminářů a workshopů, věříme, že je podnikatelé využijí k dalšímu rozvoji,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický.
V České národní expozici v pavilonu P, stánek č. 60 jsou pro veřejnost k dispozici experti nejen z Ministerstva průmyslu a obchodu, ale také Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva obrany, Ministerstva dopravy, agentur CzechInvest a CzechTrade, Exportní garanční a pojišťovací společnosti, České exportní banky, Národní rozvojové banky, Technologické agentury České republiky, České rozvojové agentury, Úřadu průmyslového vlastnictví, Agentury pro podnikání a inovace a Strojírenského zkušebního ústavu.
Kromě podpory vývozu, tedy tradičních exportních konzultací agentury CzechTrade tzv. MeetingPoint, se na expozici bude debatovat také o směřování českého průmyslu. Doprovodný program na společné expozici se zaměří například na perspektivní sektory ve vybraných zemích Latinské Ameriky, na ochranu průmyslových práv v ČR i v zahraničí či na energetická řešení v podnicích.