Peníze na rozjezd startupů chybí. Pomoci mohou regionální granty

České startupy nemají dostatek možností k financování v rané fázi vývoje. Regiony tak přicházejí s vlastními grantovými programy, kterými se tuto díru snaží zalepit.  

Dobré nápady zástupců startupů často končí v šuplíku, protože na výrobu prototypu, případně jeho ověření chybí zdroje. Na národní úrovni takováto podpora chybí úplně a investoři se vysoce rizikovým projektům vyhýbají.

Evropské programy sice existují, ale konkurence je pro české inovátory obrovská. Regiony tak přicházejí s vlastními programy na podporu byznysu a ukazují, že právě grantová podpora funguje a měla by existovat i na národní úrovni.

Jedním z úspěšných příkladů je Brno, kde podpora pro startupy ve spolupráci s inovační agenturou JIC běží už pět let.

Miliony z městského rozpočtu

 Už v roce 2016 se město rozhodlo, že ve svém rozpočtu vyhradí dvacet milionů korun na podporu projektů, které skončily v evropském programu SME Instrument pod čarou, ale zároveň obdržely známku kvality „Seal of Excellence“. Stalo se tak prvním regionem v ČR a pátým regionem v Evropě, které z vlastních zdrojů začaly podporovat nadějné a dobře hodnocené projekty.

Brno podpoří další vznik startupů: Na prototypy dá pět milionů

„Brno startupy podporuje dlouhodobě. Z jejich úspěchu pak totiž v podobě pracovních míst i zaplacených daní těží celý region,“ říká náměstek primátorky Tomáš Koláčný. Podle jeho slov by byla škoda, aby kvalitní projekty, které mohou místní region posílit, končily v šuplíku.

Prostřednictvím programu SME Instrument Brno nakonec město od roku 2016 podpořilo 15 projektů. Finančně se nich podílely i samotné firmy, a to částkou celkově přesahující 10 milionů korun. Letos se program oficiálně uzavřel a Koláčný ho hodnotí jako úspěšný.

„Každý z podpořených projektů získal od města přes milion korun a věřím tomu, že každá investovaná koruna se nám bohatě vrátí,“ je přesvědčen náměstek Koláčný.

Podpořené projekty mají úspěch

Úspěšné výsledky podpořených projektů mu dávají za pravdu. Díky finanční podpoře z programu se například firmě CF Plus Chemicals podařilo vypracovat novou aplikaci Togniho činidel.

Ta umožňuje detailní poznání struktury a dynamiky proteinů a šetrné připojování různých molekul na proteiny. To je naprosto klíčové pro vývoj nových proteinových léčiv.

Firma Provisio díky podpoře dotáhla produkt HarveyX určený opět pro lékaře. Pomocí strojového učení dokáže zpracovat miliony záznamů o pacientech v reálném čase a následně tak zvyšovat efektivitu a kvalitu poskytované péče pacientům.

Unikátní je také produkt AmniDerm® pro hojení chronických ran na striktně biologické bázi vyvíjený firmou PrimeCell AT. Při klinických testech prokázal nadprůměrně vysokou úspěšnost při terapii pacientů.

Firma Ximilar zase úspěšně otestovala, jak pomocí technologie strojového učení automaticky zobrazovat u každého produktu na e-shopech „související produkty“.

Díky podpoře také vznikly ve firmě MicroCen Trans probiotické deodoranty nebo speciální motivační tablety firmy BART´s, které zábavnou formou pomáhají dětem s výukou chození na nočník.

Prototypuj a ověřuj

Na úspěch SME Instrument Brno navázalo Brno programem Prototypuj a ověřuj. Ten má za sebou úspěšný první ročník. V jeho rámci podpořilo město ve spolupráci s JICem dalších 9 projektů v celkové výši přes pět milionů korun. Do druhého ročníku se přihlásilo přes třicet žadatelů a aktuálně probíhá hodnocení projektů.

„Přesto, že téměř všechny přihlašované projekty mají opravdu velkou kvalitu a potenciál, uspějí v programu jen jednotky z nich. A to je velká škoda. O finanční podpoře proto teď jednáme i s Jihomoravským krajem. Pokud zastupitelé finance schválí, bude to znamenat rozjezd několika dalších slibných projektů,“ říká ředitel JIC Petr Chládek s tím, že podobnou podporu by očekával i z národní úrovně. „Jedinou variantou je v tuto chvíli pouze program Technologické agentury České republiky Gama 2, což je zoufale málo. Pokud u nás chceme překlopit unikátní know-how do mezinárodního byznysu, musí tomu stát pomoct.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme