Stát s podnikateli a odborníky pomůže restartovat letecký průmysl

Jak udržet vývojové týmy v akci a letecký export ve vzduchu řeší společně odborníci, podnikatelé i vedení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Lidé napříč soukromou a státní sférou spojili síly, aby pomohli restartu leteckého průmyslu, sdělilo MPO.

aapsky / Shutterstock.com

Zmíněný obor patří mezi odvětví, které zasáhla koronavirová pandemie nejsilněji. Sektoroví odborníci odstartovali nový model: kromě dosavadní plošné podpory podnikatelů se řeší specifická pomoc pro jednotlivá odvětví.

„Po plošné podpoře podnikatelů se zaměřujeme na konkrétní podpůrná opatření pro jednotlivá odvětví. Letecký a kosmický průmysl řadíme mezi výstavní obory domácí průmyslové základny. Intenzivně tak řešíme, jak zabránit propouštění, udržet kontinuitu vývoje a domácí výrobce na světové scéně,“ prozrazuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Uspět bez státní podpory je složité

Letecký průmysl je celosvětově prestižní high-tech disciplínou s vysokou přidanou hodnotou výroby, velkým podílem výzkumu a vývoje a vysoce kvalifikovanými pracovníky. Jde rovněž o byznys, v němž bez státní podpory uspějete jen těžko. Odběrateli české letecké produkce, která má ve světě dobrý zvuk, jsou totiž většinou zahraniční vlády, armády či státem vlastněné firmy.

„Bez cílené pomoci státu se neobejdeme. Potřebujeme zachovat vyváženou kombinaci firem dodávajících pro velké národní i globální hráče a společností, které se zaměřují na výrobu vlastních letadel. Díky tomuto modelu stále patříme mezi devět zemí světa, které jsou schopné kompletně vyvinout a vyrobit letadlo na vlastním území,“ zdůrazňuje šéf Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) a prezident Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) Josef Kašpar.

„Aktuálně řešíme, jak předejít kolapsu vývoje v odvětví a z fondů EU podpořit letecký výzkum. S Evropskou komisí komunikujeme například zvýhodněné podmínky pro leteckou výzvu, kterou chceme vypsat na podzim. Bavíme se o alokaci ve výši až jedné miliardy korun,“ popisuje složitou situaci a její případné řešení náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Zlaté časy exportu před pandemií

Většina produkce domácích leteckých výrobců míří do zahraničí, v průměru letecké firmy vyvážejí až do 30 zemí světa. Letecký export přitom za poslední dekádu rostl o desítky procent ročně.

„Loni exportoval letecký průmysl produkty v hodnotě 16,5 miliardy korun. Za posledních sedm let se objem leteckého vývozu zdvojnásobil,“ vypočítává náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová

Mezi klíčové vývozní destinace patří letecké velmoci na unijním trhu, jako Francie a Německo, dále pak Spojené království, USA, Jižní Amerika, Blízký východ či Rusko, připomíná Tauberová.

V současné době chystá ALV ČR dotazníková šetření napříč leteckým sektorem ke klíčovým tématům, jako jsou výzkum a vývoj, Evropa, strukturální fondy, zahraniční obchod/export a průmysl. Výsledky průzkumu mají pomoci s udržitelným růstem odvětví i s nastavením připravovaného dotačního programu, který by MPO chtělo vyhlásit na podzim.

Letecký průmysl je ukázkou hospodářské vize Czech Republic: The Country For The Future v praxi. Průřezově plní všech devět pilířů Inovační strategie. Jednání k podpůrným opatřením budou pokračovat.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme