Ukončování státních podpor a moratorií celosvětově výrazně zvýší počet insolvencí firem

Letos postupně skončí podpůrné státní programy a moratoria, která během covidového období držela nad vodou mnoho firem. To se spolu s důsledky ekonomického útlumu řady odvětví nutně promítne ve schopnosti podniků splácet pohledávky.

Podle odhadu úvěrové pojišťovny Atradius tak letos vzroste počet firemních insolvencí ve srovnání s loňským rokem o čtvrtinu.

Rok 2021 přináší podle ekonomů naději na konec globální hospodářské recese. Po loňském poklesu o 3,7 % má letos světový HDP podle odhadů vzrůst o 6 %. Návrat ekonomiky k růstu však neznamená automatické vyřešení problémů, se kterými se kvůli pandemii potýká řada firem. V insolvenci jich naopak podle očekávání úvěrové pojišťovny Atradius skončí o 26 % více než loni. Mimo jiné proto, že vlády po celém světě letos začnou ukončovat podpůrné programy, jež dosud podnikům pomáhaly těžké časy překonat. Padnou také moratoria, jež dočasně odkládala zahájení insolvenčních řízení.

Zdroj: Atradius

„Postupné ukončování finanční podpory, návrat k běžným insolvenčním postupům a často jen pozvolné oživení ekonomiky nadále činí podnikatelské prostředí velmi náročným,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka české pobočky úvěrové pojišťovny Atradius. Procentuální nárůst insolvencí je už podle dosavadních čísel nejvyšší v těch zemích, kde vlády přistoupily k nejpřísnějším omezením. Jde například o Austrálii, Francii, Singapur a Rakousko. Přibývání počtu nových firemních insolvencí však nemine ani Českou republiku. „Očekáváme, že v tuzemsku letos dojde k meziročnímu nárůstu insolvencí firem až o 18 %. Ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 tak bude nových firemních insolvencí o zhruba 6 % více,“ říká Stržínková.

Dalším významným aspektem podporujícím očekávání nárůstu firemních insolvencí je celková ekonomická situace v konkrétních regionech. Na některých trzích (např. Rakousko, Španělsko, Spojené království) je očekávané letošní oživení ve srovnání s prudkým poklesem HDP v roce 2020 jen slabé, což představuje pokračující tlak na firmy a zvyšuje pravděpodobnost toho, že nebudou schopny dostát svým závazkům. 

Výše zmíněné faktory se projeví v meziročním nárůstu počtu insolvencí v roce 2021 na všech trzích s výjimkou Turecka. To zaznamenalo nárůst počtu bankrotů firem již v roce 2020 kvůli slabé fiskální podpoře ze strany státu. Celosvětově však počet firemních insolvencí díky moratoriím a balíčkům fiskální podpory loni podle odhadů úvěrové pojišťovny Atradius klesl o 14 %.

Koronavirus a podnikatelé, kde hledat pomoc?

Pro letošní rok pak Atradius očekává, že počet firemních insolvencí bude téměř na všech trzích vyšší než v předkrizovém roce 2019. Také pro následující roky se dá podle Stržínkové počítat s tím, že úroveň bankrotů zůstane vysoká. Postupné ukončování balíčků fiskální podpory, návrat k běžným insolvenčním postupům a často jen pozvolné očekávané oživení ekonomiky bude pro řadu podniků znamenat zásadní komplikace ve snaze vyrovnat se s dopady pandemie. 

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Atradius

• Teritorium: Česká republika | Zahraničí
• Témata: Analýzy a statistiky

Doporučujeme