Zdroj: CzechTrade

Ukrajina zve investory. Pomohou zvýhodněné úvěry i investiční mapa

Zemědělství, inovační technologie či logistika. Pro tyto i další obory hledá Ukrajina zahraniční investory. Jako podporu pro ně připravila balík opatření a pobídek, který zahrnuje vedle výhodného financování i šikovné pomůcky, jako je investiční mapa s profilem jednotlivých regionů.

Ukrajina vytváří ve spolupráci s nadnárodními institucemi legislativní a finanční rámec pro podporu investic v poválečné Ukrajině.

Investice Ukrajina potřebuje jak pro nezbytnou modernizaci ekonomiky, tak pro obnovu oblastí poničených válkou.

Už v červenci 2022 představil prezident Volodymyr Zelenskyj platformu Advantage na podporu investic, kde jsou uvedeny investiční projekty podle odvětví. Jde o obranný průmysl, metalurgii, zemědělství, energetiku, farmaceutický průmysl, těžbu surovin, logistiku a infrastrukturu, nábytkářský a dřevozpracující průmysl, inovační technologie a průmyslovou výrobu.

Případný investor se může zaregistrovat na portálu a vyplnit základní údaje o  svém plánovaném projektu na území Ukrajiny. Tým platformy se s ním následně spojí a projedná možnosti realizace a financování.

Zaregistrujte se na platformě Advantage pro účast na obnově Ukrajiny

Podpůrný balíček zahrnuje výhodné úvěry i pojištění

Ministerstvo ekonomiky Ukrajiny začátkem letošního května informovalo o tom, že ukrajinská vláda a parlament spolupracují na vytváření nových příležitostí pro investory, jejichž zapojení do rekonstrukci země zrychlí rozvoj klíčových sektorů ekonomiky. Nyní probíhají jednání o investičních zárukách ze strany G7 i Evropské unie a zároveň se vytváří legislativní rámec pro bezpečné a transparentní podnikání na místním trhu. Předpokládá se, že investoři obdrží balíček strukturovaného financování, který bude zahrnovat:

  • pojištění válečných rizik od institucí, jako je Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA) a Development Finance Corporation (DFC), které pokryje až 90 procent potenciálních ztrát;
  • přímé dlouhodobé a dostupné půjčky od mezinárodních finančních organizací, jako jsou IFC, EBRD nebo EIB;
  • krytí úvěrového rizika exportní úvěrovou agenturou (ECA), např. úvěrový program Britské exportní finanční agentury (UK Export Finance).

Přečtěte si více o podpoře investic na Ukrajině na webu agentury UkraineInvest

Investiční mapa ukáže profil jednotlivých oblastí

Ukrajinská agentura na podporu podnikání UkraineInvest představila nedávno také takzvanou investiční mapu Ukrajiny. Na mapě je uveden investiční profil každého regionu včetně plánovaných investičních projektů.

Najděte si na investiční mapě informace o ukrajinském regionu, který vás zajímá

Oksana Antonenko, ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě

Aktualizovaný přehled finančních nástrojů pro obnovu Ukrajiny

• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme