Úvěry a záruky COVID má na starosti zejména Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).
„COVID I byl mimořádný rychloprogram, který se vypsal s nulovou úrokovou sazbou a s ročním odkladem. Díky tomu se přihlásilo obrovské množství zájemců, řádově desetinásobně víc, než byla ČMZRB schopná uspokojit nikoliv s ohledem na objem, ale na kvalitu žádostí,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Jinak řečeno, žádost poslal úplně každý a možná v domnění, že se snadno a rychle dostane k penězům. Tak to ale není, je to úvěr a ti, co ho poskytují, si musí žadatele prověřit, aby byl schopen splácet. U COVIDU II, kde ČMZRB ručí za úvěry u komerčních bank a přispívá jim na úhradu úroků, se schvaluje 70 % žádostí, kterých přišlo desetkrát víc, než bylo pro banku do té doby běžné. Úspěšnost získání podpory je tedy výrazně vyšší a ještě ji zlepší COVID Plus a COVID III.“
COVID Plus už spustila Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), a to začátkem května. Ke včerejšku se o něj zajímala téměř desítka komerčních bank. Právě EGAP v programu ručí za úvěry, ve svém online systému evidoval přes 20 rozpracovaných žádostí.
Program COVID III je nyní na notifikaci u Evropské komise. ČMZRB v něm bude ručit za úvěry od komerčních bank, alokováno bude 150 miliard korun. To znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 miliard korun a podpořit tak kolem 150 000 OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.
„Českomoravská záruční a rozvojová banka, která má většinu programů COVID na starosti, od začátku letošního roku schválila úvěry a zaručené úvěry ve výši 17 mld. Kč, tj. cca víc než 3 000 žádostí. Z toho přes COVIDy bylo 10 mld. Kč, tj. cca 1 400 žádostí a 7 mld. Kč byly běžné záruky,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha a dodává: „Průměrná výše úvěru v COVIDech byla 7,2 milionů Kč. COVIDem III chceme pomoci všem sektorům ekonomiky, spuštění se odvíjí od notifikace Evropskou komisí, kterou čekáme v nejbližších dnech.“
Půjčky a záruky COVID byly tématem pátého dílu seriálu on-line konferencí Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Pozvání k diskuzi od viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara přijali vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR a generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.
Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus