Za rok se registrovaly stovky rodinných firem. Mají výhody

Za rok se registrovalo 500 rodinných firem. Dobrovolnou registraci podle definice rodinného podnikání spustila Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) s Ministerstvem průmyslu a obchodu loni v březnu.

„Těší mě, že rodinné firmy mají o registraci zájem i za nynější složité situace a za rok od spuštění je jich zaregistrováno už 500,“ shrnuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Systém dobrovolné registrace je vstupenkou k tomu, že rodinné firmy mohou žádat o bezúročné úvěry a zvýhodněné záruky u ČMZRB. Za sebe mohu slíbit, že pro podporu rodinných firem uděláme i do budoucna maximum,“ doplňuje Havlíček.

Registr rodinných obchodních korporací nebo rodinných živností (OSVČ)

Stovky milionů od ČMZRB

V minulém roce ČMZRB poskytla napřímo nebo zaručila formou bankovních záruk financování 77 zaregistrovaným rodinným firmám. Tedy zhruba každá pátá loni registrovaná rodinná firma byla financována pomocí programů ČMZRB. Objemově jde o přibližně 370 milionů korun přímo poskytnutých či zaručených úvěrů.

Rodinné firmy loni nejčastěji využívaly programy spojené s opatřeními proti šíření koronaviru, tzn. úvěrové a záruční programy COVID, a program Expanze. Podrobnosti k tomu, jakou podporu mohou rodinné firmy v současné době využít.

„Kvalita produktů a služeb, které poskytují rodinné firmy, má vzestupnou tendenci, a proto jsme i ve spolupráci s AMSP zařadili nové ocenění pro rodinné podniky v rámci každoročně udělovaných Národních cen kvality. Vítězové Národní ceny kvality za rodinné podnikání budou poprvé vyhlášeni už 19. května,“ říká místopředseda Rady kvality ČR a ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler.

Tradice, kvalita i spory. Jak Češi vnímají rodinné firmy?

„Registrací pokládáme základy vzniku unikátní komunity majitelů firem, kteří rozhodují o vývoji naší ekonomiky, na kterou rodinné firmy mají již zásadní vliv. Věříme, že velký zájem firem o registraci přiměje vládu k vytváření dalších programů podpory rodinného podnikání. Rodinné firmy by tak mohly být hlavním tahounem při zvládnutí krize, ve které ocitlo se naše hospodářství. Stát by neměl tuto příležitost promeškat,“ upozorňuje předseda Výboru pro rodinné podnikání a registraci rodinných podniků a místopředseda představenstva AMSP ČR Libor Musil.

Jubilejní 500. registrovanou firmou je firma DFH s.r.o. z moravského Slavičína. „Naše společnost působí již řadu let na poli obchodu se zemědělskou a stavební technikou. Důvodem naší registrace bylo především získání zvýhodněného úvěru od ČMZRB určeného rodinným firmám v rámci této registrace,“ uvádí jednatel společnosti DFH Egon Heckel.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme