SPECIÁL: Sankce EU proti Rusku - informace pro exportéry

17. 8. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - SPECIÁL: Sankce EU proti Rusku - informace pro exportéry České firmy podnikající v Rusku čelí obtížné situaci díky uvalení sankcí EU na Rusko kvůli krizi na Ukrajině a následné ruské odvetě. Proto jsme pro české podnikatele připravili tento speciál. Najdou v něm nejen aktuální zprávy o vývoji situace, ale také řadu praktických informací od ministerstev a jejich institucí, které jim mohou pomoci, včetně důležitých kontaktů.

Praktické informace a kontakty  –  Související informace

Praktické informace a kontakty

Regionální aktivity CzechTrade v Rusku jako reakce na aktuální situaci (2015)

CzechTrade v roce 2015 pružně reagoval na situaci na Ukrajině a v reaci na uvalené sankce na Rusko pomáhal realizovat konkrétní regionální opatření pro české podnikatele orientující se na zmíněné trhy. (Vydáno 3.6.2015)

Unie schválila nové sankce proti Rusku

12. září vstoupil v platnost nový balíček sankcí Evropské unie proti Rusku. Členské státy EU se současně dohodly na tom, že budou průběžně posuzovat uplatňování mírového plánu na základě hodnocení situace Evropskou službou vnější akce. (Vydáno 15. 9. 2014)

Informace o zákazu nákupu zahraničního spotřebního zboží vládou Ruskéfederace

Zboží, které od 11.8. nesmějí podle ruské vlády v reakci na sankce EU proti Rusku nakupovat státní zákazníci, zahrnuje mj. textil, oděvy, výrobky z kůže, kožešin, obuv a příslušné suroviny, polotovary apod. (Vydáno 27. 8. 2014)

Omezující opatření vůči Krymu a Sevastopolu

Rada Evropy rozšířila své původní nařízení, které omezuje dovoz zboží pocházejícího z Krymu nebo ze Sevastopolu v reakci na jejich protiprávní anexi. (Vydáno 26. 8. 2014)

Ruský zákaz dovozu zemědělských a potravinářských produktů

Ruský prezident Putin podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly sankce proti Rusku. Co všechno dekret „zakazuje či omezuje“? (Vydáno 21. 8. 2014)

Sankce EU proti Rusku: Seznam zakázaných aktivit a zboží

Informace pro vývozce v návaznosti na omezující opatření přijaté EU vzhledem k činnostem Ruska destabilizujícím situaci na Ukrajině. Co se na základě sankcí, které EU uvalila na Rusko, nyní nesmí prodávat, dodávat či vyvážet? Jaké služby se nesmějí poskytovat či jaká povolení je nutné získat? (Vydáno 14. 8. 2014)

Sankce EU proti Rusku: Důležité kontakty

Zasáhla krize na Ukrajině, kvůli které EU vyhlásila sankce proti Rusku, vaše podnikání v tomto teritoriu? Potřebujete poradit a nevíte, na koho se obrátit? V tomto článku najdete důležité kontakty, určené právě pro řešení podobných situací. (Vydáno 11. 8. 2014)

EU schválila ekonomické sankce proti Rusku

EU přijala další sankce proti Rusku v souvislosti s její participací na prohlubující se krizi na Ukrajině. Nové sankce by měly mít jen velmi omezený dopad na českou ekonomiku a MPO je bude průběžně vyhodnocovat. (Vydáno 1. 8. 2014)

Tip:  www.businessinfo.cz/sankce – přímý odkaz sem

Související informace

Anketa SP ČR: Exportéři by přivítali zrušení sankcí na Rusko

11. 4. 2016: České firmy chápou důvody, které vedly EU v roce 2014 k zavedení sankcí vůči Rusku. Jejich zavedení a následná odvetná opatření ruské vlády ovšem silně poškodily jejich obchody a investice v Rusku. Podle názoru více než dvou třetin jejich zástupců by mělo být jednou z priorit vlády ČR úsilí o omezení či úplné zrušení sankcí.

Sankce EU-Rusko: Mají smysl?

22. 12. 2015: Sankční politiku vůči Rusku lze považovat za symbol řešení ukrajinské krize. Již od momentu jejich zavedení se však objevují hlasy zpochybňující jejich smysl. Účelem sankcí je naznačit cílovému subjektu nespokojenost s jeho chováním, odradit jej od konání zamýšlených aktivit, případně si vynutit změnu současného stavu.

Moskva rozšířila sankce, nově zasáhnou Island nebo Lichtenštejnsko

13. 8. 2015: Rusko přidalo Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko na seznam západních zemí, ze kterých zakázalo dovoz potravin. Zároveň pohrozilo tímto krokem i Kyjevu, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii.

Reuters: Západ prodlouží sankce vůči Rusku o dalšího půl roku

23. 11. 2015: Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července nadcházejícího roku. S odvoláním na nejmenovaného vysokého diplomata Evropské unie o tom v noci na informovala agentura Reuters.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek