Austrálie podpoří ekonomiku miliardami dolarů

Epidemie koronaviru Covid-19 se nevyhnula ani Austrálii. Počty nakažených i přijatá opatření tam rychleji stoupají. Vláda už vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – ten ale zatím s koronavirem bojuje relativně úspěšně a striktněji.

Počet nakažených v Austrálii přesáhl 30. března 4000 lidí. Nemoci prozatím podlehlo sedm nakažených. Země zaznamenává rapidní nárůst nových případů, postupně přitvrzuje v testování i v přijatých restrikcích.

Nejvíce zasaženými jsou státy Nový Jižní Wales a Viktorie, což samozřejmě souvisí i s nejvyšší hustotou zalidnění. Testování na přítomnost koronaviru probíhá u stále vyššího počtu lidí, v případě projevu symptomů a podezření na nákazu se lidem doporučuje, aby se telefonicky obrátili na svého lékaře a řídili se jeho pokyny.

„Vláda postupně zpřísňuje omezení volného pohybu a vyzývá obyvatele k opravdu zodpovědnému přístupu. Na začátku krize, zhruba v polovině března, byly omezeny venkovní události pro více než 500 lidí a akce v uzavřených prostorách s více než stovkou účastníků. Zároveň se doporučovalo všem obyvatelům, aby se zdrželi kontaktu s větším počtem lidí, pokud možno pracovali z domova a dodržovali zvýšenou hygienu. Několik dní poté bylo omezení zpřísněno na pouze jednoho člověka na 4 m2 v místnosti,“ říká Alice Fibigrová, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.

Od víkendu 21. – 22. března byly v Sydney uzavřeny všechny pláže, včetně slavné Bondi beach, protože byly i přes vládní nařízení navštěvovány velkým množstvím lidí. Od pondělí 23. března jsou pak uzavřeny všechny hospody, kasina, bary, sportovní kluby, kina, hřiště a knihovny.

V pondělí 30. března pak přišlo další, zatím nejstriktnější omezení volného pohybu obyvatel. V otevřených i uzavřených prostorách se mohou nyní shromažďovat maximálně dva lidé, pokud nežijí ve stejné domácnosti. Pokuta za nedodržení těchto pravidel je až 1000 dolarů v závislosti na státu.

Restaurace a kavárny dále fungovat mohou, ale pouze v případě výdeje jídel ke konzumaci doma. Otevřeny zůstávají i lékárny, benzinové pumpy, banky, večerky a kadeřnické či kosmetické salony.

„S narůstajícím počtem nakažených a zpřísňujícími se restrikcemi ale vzrůstá obava mnoha obyvatel o schopnost uživit se. Australská správa sociálního zabezpečení (Centrelink), která poskytuje finanční podporu vybraným skupinám obyvatel, je zavalena žádostmi. Jejich online server byl na několik hodin nedostupný a před kancelářemi se vytvořily dlouhé fronty žadatelů,“ prozrazuje Alice Fibigrová.

Hranice jsou zavřeny, lety omezeny

Austrálie také uzavřela hranice pro všechny cestující s výjimkou australských občanů a jejich nejbližších příbuzných a osob s trvalým pobytem na území Austrálie. Tito lidé mají po příjezdu do teritoria povinnost čtrnáctidenní karantény. Vláda také zakázala veškeré zahraniční cesty Australanů.

Nejpřísnější opatření zavedla Tasmánie, kde je povinnost dvoutýdenní karantény i pro všechny cestující z domácích letů a navracející se obyvatele Tasmánie. Pokuta za porušení tohoto nařízení je 16 800 australských dolarů, nebo až šest měsíců ve vězení. Ostatní státy Austrálie se postupně přidávají a dochází k omezování přechodů hranic vnitřních států.

Aerolinky Qantas spolu se svou dceřinou společností Jetstar, kterým patří více než 60 procent australského trhu, zrušily všechny své mezinárodní lety z Austrálie s platností od 1. dubna minimálně do 31. května. Druhá největší australská aerolinka Virgin Australia oznámila zrušení všech mezinárodních letů minimálně do 14. června.

„Společnosti svá letadla částečně odstaví, částečně je nabídnou australským občanům pro jejich cesty ze zahraničí. Rovněž došlo k omezení všech domácích letů o 60 procent. Jednu z posledních možností pro cizince, jak Austrálii v nejbližších dnech či týdnech opustit prozatím nabízí Quatar Airways,“ doplňuje zástupkyně CzechTrade.

Premiér Austrálie Scott Morrison stále stojí za rozhodnutím nechat otevřené školy. Jakmile by se jednou uzavřely, bylo by obtížné je znovu dostat do provozu. Zároveň chce umožnit pracovníkům ve zdravotnictví, aby zůstali v zaměstnání a nemuseli trávit čas s dětmi doma. Některé školy ve všech státech Austrálie však i navzdory tomu zavírají a většina univerzit pomalu přestupuje do online režimu. Vláda doporučuje rodičům, kteří mají možnost děti do školy neposílat, aby tak učinili. Ve státě Viktorie bylo rozhodnuto o přesunu prázdnin – od úterý 24. března tam již školy nefungují.

Podnikům pomůže podpůrný balíček

Obava o to, co zmohou všechna dosavadní opatření, a co udělá koronavirus s tamní ekonomikou, panuje ve všech teritoriích.

„Gradující napětí firem se vláda snaží mírnit vyčleněním 17,6 miliardy australských dolarů na podporu ekonomiky a zajištění zaměstnanosti obyvatel. Austrálie také vyčlenila 2,4 miliardy dolarů na podporu zdravotního systému a přislíbila uhradit 50 procent zvýšených nákladů nemocnic, které budou spojené s testováním na Covid-19 a ošetřováním pacientů,“ prozrazuje Alice Fibigrová.

Centrální banka Austrálie také oznámila rekordně nízké úrokové sazby 0,25 procenta a uvolnila 90 miliard dolarů na půjčky bankám, které je nabídnou malým a středním podnikům. Navzdory všem snahám však australský dolar rapidně oslabuje a je momentálně nejslabší od roku 2002. To samozřejmě negativně ovlivňuje australské podniky, jimž klesají hodnoty akcií, nejvíce zasažené jsou banky. Ty však i přesto oznámily pozastavení splátek úvěrů malých podniků až na šest měsíců.

S přibývajícími restrikcemi se mění i nálada obyvatel, proto australská vláda investuje 74 milionů dolarů do služeb, které pomáhají s mentálním zdravím občanů.

Novinkou na australském trhu kvůli pandemii koronaviru je také ochrana australských firem před zahraničními investory. Všechny zahraniční investice v zemi musí nově schválit Foreign Investment Review Board (vládní agentura na kontrolu zahraničních investic). Vláda zdůrazňuje, že nejde o zmrazení zahraničních toků, ale především o ochranu australských podniků před predátorským chováním investorů.

Zatímco většina australských firem se bojí o svou budoucnost, supermarkety se potýkají s nedostatečnou kapacitou kvůli obrovskému zvýšení poptávky. Nemají dostatek pracovních sil, omezují prodeje vybraných produktů na osobu, pozastavují nákupy online a vyhrazují časy nákupu pro ohroženou skupinu obyvatel.
Nově se také diskutuje o tom, že by australské podniky dostávaly vládní podporu na mzdu každého zaměstnance, a to ve výši až 1500 dolarů za dva týdny. Chtějí tak udržet zaměstnanost. Tento fakt bude upřesněn ve třetím balíčku vlády na podporu ekonomiky, jehož detaily by měly přijít v nadcházejících dnech, začátkem dubna.

Experti a vláda avizují, že nepřehledná a velmi rychle se měnící situace bude trvat minimálně následujících šest měsíců.

Nový Zéland v lepší kondici

Počet nakažených na Novém Zélandu 23. března přesáhl stovku. Vzhledem k prozatím relativně nízkému počtu nakažených probíhá důsledný monitoring všech případů a snaha předcházet rozšiřování nákazy. Většina případů souvisí s cestami do zahraničí. Z toho důvodu bylo 19. března oznámeno uzavření hranic pro všechny cestující s výjimkou obyvatel Nového Zélandu a osob s trvalým pobytem. Všem cestujícím je nařízena čtrnáctidenní karanténa.

Došlo také ke zrušení všech venkovních akcí s více než 500 účastníky a také akcí v uzavřených prostorách se 100 účastníky. V nadcházejících dnech se očekává přijetí podobných restrikcí jako v Austrálii, a tedy uzavření všechny “zbytných” služeb a omezení fungování restaurací a kaváren. Zavřou se také školy, kde byl zaznamenán kontakt s nakaženou osobou.

Další restrikce zatím nebyly uvaleny, avšak již nyní je jasné, že budou záviset na vývoji počtu nakažených v nadcházejících dnech.

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Sydney

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem