Nejlepšími rodinnými firmami jsou výrobce krbových kachlových kamen a poskytovatel geomatických služeb

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vyhlásila vítěze soutěže Rodinná firma roku AMSP ČR pro rok 2022.

Ta navazuje na původní ročníky soutěže Equa bank Rodinná firma roku. Je pořádána v rámci projektu AMSP ČR Rodinná firma. Vyhlášení vítězů proběhlo na galavečeru Dne podnikatelů ČR.

Vyhlášení vítězů proběhlo na galavečeru Dne podnikatelů ČR, mezi malými firmami uspěla společnost Retap.
Vyhlášení vítězů proběhlo na galavečeru Dne podnikatelů ČR, mezi malými firmami uspěla společnost Retap. Foto: AMSP ČR

„Soutěž hledá inspirativní příběhy rodinných firem, které úspěšně překonaly mnohá úskalí v podnikání, zakládají si na dobrém jménu, čestném jednání a tradici firmy, kterou zamýšlejí zachovat prostřednictvím svých následníků i pro další generace,“ upřesňuje Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.

„Z rodinné firmy se neutíká, nepřestěhujete ji do jiné země,“ vysvětluje Petr Milata, člen představenstva AMSP ČR, garant projektu Rodinná firma a představitel 3. generace rodinné firmy Beznoska s.r.o. z Kladna. „Jste odpovědni svému vlastnímu jménu, i odkazu předků, abyste firmu jednou předali nástupcům v ještě lepším stavu, než v jakém jste ji přebírali,“ přibližuje.

Příběhy firem hodnotila porota složená ze zástupců partnerů soutěže, tedy České spořitelny, Deloitte Česká republika a Slavia pojišťovna, doplněná o další odborníky z akademického i podnikatelského prostředí, ale také státní správy.

Udělena byla ale také Cena veřejnosti. Tu získala firma Vasky trade s.r.o. Boty Vasky vznikají v rukou šikovných ševců a šiček, a právě lidský dotek je základem snažení vyrábět boty, u kterých člověk ví, kdo a z čeho je vyrobil.

Soutěžilo se v kategoriích malá a střední firma. Mezi Top 5 firem v kategorii Malá firma se zařadily:

  • DECOLED s.r.o.
  • Harrach gastro s.r.o.
  • MS ProTech s.r.o.
  • Porcelánová výroba Mulier s.r.o.
  • RETAP s.r.o.

Mezi Top 5 firmami v kategorii Střední firma mají zastoupení:

  • ALBA CR spol. s r.o.
  • HRDLIČKA spol. s r.o.
  • JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o.
  • Pila Pasák a.s
  • Vasky s.r.o.

„Někdy se setkáváme s přetrvávajícím přesvědčením, že naši klienti patří především do korporátní sféry. To ale není pravda: čím dál větší podíl mezi nimi mají právě malé a střední firmy,“ uvedla Kateřina Novotná ze společnosti Deloitte. „Pomáháme jim strukturovat byznys, expandovat do zahraničí, podporujeme jejich inovace, spoluvytváříme podnikové strategie, řešíme nástupnictví. Jsem ráda za všechny ty příběhy, za kterými stojí píle, odhodlání a skvělé nápady.“

Jaké příběhy porotce nejvíce oslovily? 

V kategorii Malá firma to byl například ten, který vynesl společnosti MS ProTech s.r.o. 3. místo. Vizí společnosti je podílet se na výrobě nejmodernějších technologických zařízení a pomáhat s jejich uvedením do života. Jde o mladou, dynamicky se rozvíjející českou firmu, která se specializuje na dodávky strojních komponentů vyráběných na zakázku technologií třískového obrábění, tváření plechů a svařování.

Za 2. místem pro DECOLED s.r.o. stojí zase tento příběh: Jde o rodinnou společnost zabývající se od roku 1997 slavnostním a vánočním osvětlením. Rozsah jejich činností se neustále rozšiřuje dle požadavků velkých tendrů i mezinárodních projektů tak, že dnes dokáží transformovat své zkušenosti i do dalších spřízněných výrobních odvětví a designu.

Vítěz této kategorie, Retap spol. s.r.o., vyrábí krbová kachlová kamna, a to zakázkovým způsobem. Opláštění jim tvoří tradiční keramické kachle vlastní výroby. K současnému trendu patří také výběr ideálního topidla, které plní funkci teplovodního nebo teplovzdušného zdroje vytápění v kombinaci s tradičními kachlemi jako funkčního pláště kamen.

Kachle i nanotechnologie. Rodinná firma Retap vyrábí kamna i unikátní čističky vzduchu

V kategorii Střední firma se pak porota rozhodovala mezi příběhy, jako je třeba ten, který firmě JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o. vynesl 3. příčku. Kvalitní nábytek z masivního dřeva začal vyrábět prapradědeček současných truhlářů, kteří v jeho tradici pokračují již přes 125 let. V krvi jim už pět generací koluje vášeň pro dřevo a pro poctivou řemeslnou práci, promítnutou do každého detailu.

ALBA CR spol. s r.o., která získala 2. místo, se od roku 1992 zabývá vývojem, výrobou a velkoobchodním prodejem kancelářského sedacího nábytku nejrůznějšího typu.

Vítězem kategorie je HRDLIČKA spol. s r.o. Firma patří mezi největší poskytovatele v oblasti geomatických služeb v České republice. Její řešení využívá odborná i širší veřejnost, soukromé podniky a státní i veřejná správa. Významnými klienty jsou společnosti působící v oborech stavebnictví, energetiky, telekomunikací a vodohospodářství.

Příběhy všech firem najdete na webových stránkách rodinnafirmaroku.cz.

Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem soutěže.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme