Rok s covidem: Jak si s výzvami poradila malovýroba biosušenek?

V Oříkově u Sedlčan funguje už patnáct let výroba biosušenek a biokrekrů. Biopekárna Zemanka má 30 zaměstnanců, přičemž většinu tvoří matky malých dětí. Rok s covidem byl pro podnik náročnou zkouškou.

V Zemance se stihli vypořádat se zavedením zpřísněných pravidel provozu vykrytím směn i omezeným fungováním podnikové prodejny. Malá výrobní firma aktuálně řeší, jak do svého provozu zahrnout na nejbližší měsíce i povinné testování zaměstnanců.

„Naše pekařky jsou převážně ženy a do jejich rozvoje hodně investujeme. Jejich práce je totiž opravdu specifická, pečeme i bezlepkové produkty, sušenky pro děti, nebo využíváme zbytkové suroviny dalších firem jako například mláto z Plzeňského Prazdroje. Naše pekařky pak nemůžu a ani nechci nahradit brigádníky. V momentě, kdy mi ale z výroby několik pekařek vypadlo, protože musely zůstat doma s dětmi, ocitli jsme se v Zemance ve složité situaci,” popisuje majitel Biopekárny Zemanka Jan Zeman.

Ve firmě proto potřebovali najít systém, ve kterém nebude výroba sušenek stát a zaměstnankyně budou moci zároveň pečovat o rodiny.

„Do provozu jsme nakonec přijali několik brigádníků, kteří se ale nevěnují přímo pečení. Pomáhají pekařkám s činností ve skladu nebo administrativě. Dál jsme museli zavést také nová pravidla pro výměnu jednotlivých směn. Vytvořili jsme půlhodinovou pauzu mezi směnami, během které proběhla každý den dezinfekce. Pekařky tak dostaly prostor vyměnit se bez toho, aniž by se potkaly,” vysvětluje obchodní ředitel pekárny Zemanka Aleš Kadleček. Další změnou byl přesun administrativních pracovníků na home-office.

Nově začali při pečení využívat mláto vznikající ze sladu používaného při výrobě piva v Plzeňském Prazdroji. Pivovar dodává mláto třeba zemědělcům pro krmení zvířat nebo ho používá na zelenou energii. Mláto má vyšší obsah bílkovin i vlákniny a nižší obsah sacharidů.

Průvodce samotestováním pro firmy a OSVČ

Zemanka teď, jako stovky dalších firem v Česku, povinně testuje své zaměstnance. „Výroba u nás funguje na dvou různých místech, takže logistiku testování řešíme u obou. Nejdříve jsme pro testování zvažovali spolupráci se zdravotním střediskem v Sedlčanech, z nabízených možností jsme ale nakonec přistoupili k variantě samotestů. Chceme tak předejít zbytečnému stresu u našich zaměstnanců i u zdravotníků,” říká o povinném testování v Zemance Aleš Kadleček. Ve firmě již proběhly dvě kola testování, u obou byly všechny odebrané vzorky negativní. Další testování se uskuteční a vykáže na zdravotní pojišťovnu do 8. dubna.

V rámci opatření uzavřeli v Zemance i podnikovou prodejnu, která aktuálně funguje pouze jako výdejna pro e-shop. Společnost omezila také vzdělávací aktivity pro školy a další návštěvníky.  „Za ten rok nám ale opravdu chybí různé exkurze pro školy. Z okolí k nám přicházeli žáci, kdy jsme jim ukazovali provoz v praxi a učili je o problematice biopotravin,” dodává Aleš Kadleček. Jakékoliv plány pro další návštěvy odkládá zatím firma na neurčito.

Odpovědi na nejčastější dotazy podnikatelů ohledně podpůrných programů a opatření proti šíření koronaviru

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

Koronavirus – Jaká je situace ve světě?

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme