Státní web nabízí Čechům informace o letním cestování

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek představil novinky v pravidlech cestování a nastínil změny, které přinese jednotný evropský certifikát (takzvaný covid pas).

Ministerstvo zahraničí spouští web Dovolena2021.cz. Ten má českým turistům usnadnit vyhledávání informací o letním cestování, které stále ovlivňují opatření zavedená kvůli covidu-19.

Snadné, pohodlné ale bezpečné cestování

„Motto našeho přístupu k letní sezoně je snadné a pohodlné, ale zároveň bezpečné a předvídatelné cestování. Covid nikam nezmizel a stále je třeba být při cestách do zahraničí ve střehu. Proto chci poprosit naše občany, aby se vždy před cestou informovali o podmínkách cestování a dodržovali všechna stanovená epidemiologická pravidla v místě dovolené ale také i při návratu do ČR,“ říká ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Ten představil některé novinky včetně webu Dovolena2021.cz, který je součástí Covid portálu a nabízí přehledné a jednoduché informace o cestování do 14 nejnavštěvovanějších turistických destinací.

„Pro každou zemi existují různá omezení pro různé skupiny lidí a informací je opravdu obrovská spousta – od podmínek, jak se do země dá vycestovat, až po situace, které mohou nastat, třeba postup v případě, že se někdo v zemi nakazí a musí do karantény. Nový web je přesně tím místem, kde se lidé mohou přehledně informovat o cestování do destinací, které jsou podle našich údajů mezi Čechy nejpopulárnější,“ doplňuje ministr.

Jak to s rovnými podmínkami pro cestování?

Ten zároveň apeloval na turisty, aby se přihlásili do databáze Drozd, kterou spravuje ministerstvo a dokáže díky tomuto nástroji evidovat počty Čechů v zahraničí a zároveň zprostředkovat pomoc v případě náhlých událostí, kdy rozesílá těmto občanům sms nebo e-maily s varováním.

Součástí služeb MZV je také call centrum, kde byl posílen počet operátorů a jsou schopni odpovědět na většinu dotazů ohledně cestování. Za první polovinu června na ně směřovalo bezmála 13 tisíc dotazů.

Co se mění 21. června?

Kulhánek představil také některé změny v cestování platné od pondělí 21. června: „Otevře se možnost pro osoby s ukončeným očkováním vrátit se z vysoce rizikových zemí do Česka bez nutnosti pětidenní izolace. Například z Egypta tak bude možné přiletět do Česka, hned si nechat udělat PCR test a po negativním výsledku třeba už další den jít do práce.“

Všechny aktuální informace k cestám do zahraničí (MZV)

Od 21. 6. se také bezmála po roční pauze budou moci do Prahy opět podívat turisté například z USA, pokud jsou naočkovaní nebo s testem. Rozšíří se totiž seznam zelených států, ze kterých do Prahy a dalších míst v Česku mohou přijíždět turisté.

Ministerstvo zahraničí otevírá  na přechodnou dobu během nejfrekventovanější letní turistické sezóny konzulární jednatelství ve španělské Barceloně, bulharském Burgasu, chorvatské Rijece a Splitu a ve Valettě na Maltě. Českým turistům v nesnázích mohou pomoci také společné policejní hlídky, které se na letošní léto zavádějí v Chorvatsku, Bulharsku a Albánii.

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Koronavirus
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme