Malawi: Mapa oborových příležitostí - perspektivní položky českého exportu

14. 8. 2018

© Zastupitelský úřad ČR v Lusace (Zambie)

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Perspektivu má vývoz strojního zařízení pro zemědělství (včetně užité techniky), zavlažovacích zařízení, větrných čerpadel atd. Na malawiském trhu je dále možno se uplatnit s výrobky chemického průmyslu (hnojiva), papírem a kartonem, keramickými výrobky, náhradními díly pro vozidla, výrobky z gumy, potravinami či domácími elektrospotřebiči, těžebními a dopravními stroji (i užitými), generátory a zařízeními na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Poptávka je ale i po jednoduché, manuálně poháněné mechanizaci a nářadí a použitých, vyřazených strojích, které by našly v malawiském průmyslu ještě uplatnění. Českým firmám může kontakt s relevantními malawiskými subjekty zprostředkovat honorární konzul v Lilongwe a Malawi Investment and Trade Centre.

Pro českého výrobce spotřebního zboží je poměrně obtížné se na malawiském trhu prosadit v konkurenci jihoafrického zboží dováženého v rámci zvýhodněného celního režimu, cena výrobku přitom hraje u malawiských zákazníků zásadní roli při rozhodování o koupi. Nepříznivým faktorem rovněž je skutečnost, že ČR a její výrobky nikdy nebyly v Malawi příliš známé.

Největší investiční příležitosti existují v komerčním zemědělství a zpracování zemědělských surovin, energetice (plánuje se výstavba 5 elektráren a propojení sítí Mozambik – Malawi, Zambie – Malawi a Tanzánie - Malawi), turistice a službách.

Vláda hodlá postupně privatizovat 60 státních podniků (www.pppc.mw), proces je však velmi pomalý, prozatím byly privatizovány pouze Malawi Airlines.

zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

V Malawi existuje jen velmi omezený počet pravidelných veletrhů. Ty se konají v hospodářském centru země, Blantyre.

Výběr nejvýznamnějších veletrhů se zahraniční účastí v roce 2018:

Název

Obor

Město

Datum konání (2015)

Elektronický odkaz

Malawi International Trade Fair

všeobecný, mezinárodní veletrh

Blantyre

  1. 5. – 3.6.

www.mccci.org

Malawi Agricultural

Fair

zemědělský veletrh

Blantyre

srpen

www.mccci.org

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: